Depresja po COVID-19. Naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego potwierdzili, że pandemia zwiększyła ryzyko depresji

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Naukowcy Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zbadali, jak pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne podopiecznych domów opieki. Okazało się, że wśród pensjonariuszy wzrosło ryzyko depresji, a obniżyły się zdolności poznawcze. W okresie lockdownu częściej, niż przed i po izolacji, wymagali też interwencji psychologicznych.
Naukowcy Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zbadali, jak pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne podopiecznych domów opieki. Okazało się, że wśród pensjonariuszy wzrosło ryzyko depresji, a obniżyły się zdolności poznawcze. W okresie lockdownu częściej, niż przed i po izolacji, wymagali też interwencji psychologicznych. pixabay
Udostępnij:
Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym zgłaszanym w gabinetach lekarskich i psychoterapeutycznych. Pandemia jeszcze pogłębiła problem. Z badań naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że zwiększyła ryzyko depresji i obniżyła zdolności poznawcze wśród rezydentów domów opieki. – Także u osób, które wcześniej nie zgłaszały podobnych dolegliwości – podkreśla dr Mateusz Grajek z Zakładu Zdrowia Publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Depresja jest długotrwałym zaburzeniem nastroju, którego obciążający charakter prowadzi do upośledzenia funkcjonowania chorego w codziennym życiu. Naukowcy Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM zbadali, jak pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne podopiecznych domów opieki. Okazało się, że wśród pensjonariuszy wzrosło ryzyko depresji, a obniżyły się zdolności poznawcze. W okresie lockdownu częściej, niż przed i po obowiązkowej izolacji, wymagali też interwencji psychologicznych.

Czy przechorowanie COVID-19 może doprowadzić do depresji?

Naukowcy obserwują obecnie znaczny wzrost przypadków depresji w różnych grupach wiekowych, a przyczyn tego stanu rzeczy doszukują się w sytuacji epidemiologicznej związanej z COVID-19. Według danych UCE Research 42,4 proc. Polaków skarży się na pogorszenie zdrowia psychicznego. Czy przechorowanie COVID-19 może doprowadzić do depresji? Specjaliści sądzą, że tak.

U niektórych pacjentów po COVID-19 obserwuje się liczne zaburzenia, w tym nastroju, lękowe i snu. Według ekspertów z UCE Research najczęściej deklarowanym objawem jest obniżony nastrój (51,0 proc.), a drugim w kolejności zaburzenia snu (48,5 proc.).

– Co ważne, wymienione objawy występują nawet u osób, które wcześniej nie zgłaszały podobnych dolegliwości – podkreśla dr Mateusz Grajek z Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nasilenie zaburzeń nastroju jest większe u osób, u których wcześniej rozpoznawano jakiekolwiek zaburzenia emocji. Według Owena O’Kane’a, psychoterapeuty z NHS Mental Health, wiąże się to z faktem, że przechorowanie infekcji SARS-CoV-2 przypomina sytuację prowadzącą do zespołu stresu pourazowego (PTSD), dlatego ryzyko zaostrzenia już występujących zaburzeń psychicznych jest wyższe niż u osób wcześniej zdrowych.

Nie przeocz

Do tej pory ukazały się liczne opracowania naukowe wskazujące, że część osób po przechorowaniu COVID-19 cierpi z powodu pogorszenia zdolności poznawczych, co w efekcie może przypominać otępienie. Nie wiadomo jednak, czy taka sytuacja jest przejściowa, czy też trwała w swoich skutkach.

– Warto również pamiętać, że do innych objawów psychicznych związanych z przechorowaniem COVID-19 należy tzw. mgła mózgowa, czyli obniżenie koncentracji, utrudnienie zapamiętywania informacji i wahania nastroju – zwraca uwagę dr Grajek.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie