MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Depresja - z tą chorobą walczy w Polsce 4 mln osób. Gdzie szukać pomocy? Na jakie symptomy zwracać uwagę?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Depresja - z tą chorobą zmaga się 4 mln osób w Polsce
Depresja - z tą chorobą zmaga się 4 mln osób w Polsce pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Światowy Dzień Walki z Depresją obchodzony jest 23 lutego, ale o tej chorobie należy mówić każdego dnia. W Polsce, według oficjalnych danych, z tą chorobą walczy aż 4 mln osób! Gdzie szukać pomocy? Na jakie symptomy zwracać uwagę u siebie i bliskich?

Spis treści

Światowy Dzień Walki z Depresją

Światowy Dzień Walki z Depresją przypada 23 lutego. W ten dzień w wielu miastach można spotkać pracowników poradni rozdających ulotki informacyjne, działają wtedy Antydepresyjne Punkty Edukacyjne, stowarzyszenia i organizacje zapraszają na rozmowy i wykłady poświęcone depresji.

Jednak o tej chorobie i jej możliwych skutkach należy mówić każdego dnia. Żyjemy w ciągłym stresie, ciążą na nas kredyty, zobowiązania, być może ryzyko utraty pracy. Dopiero co przeżyliśmy pandemię Covid-19, z której wyszliśmy mocno poturbowani. Za naszą wschodnią granicą od ponad dwóch lat trwa wojna. To wszystko sprawia, że coraz trudniej radzimy sobie z codziennością.

Obniżone samopoczucie? Spadek nastroju? A może częsty smutek, rezygnacja i brak sensu życia? To mogą być objawy depresji i nie wolno ich bagatelizować!

Depresja może dotknąć każdego z nas – nie bagatelizujmy objawów

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Eksperci ostrzegają, że do 2030 r. stanie się pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Według danych WHO, aż 350 mln osób na świecie choruje na depresję. W Polsce w 2017 r. szacowano, że chorych jest ok. 1,8 mln osób. Zaledwie 5 lat później, w 2022 r., liczba chorych wzrosła ponad dwukrotnie i wynosi aż 4 miliony. To cała populacja Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Warszawy razem wziętych!

Specjaliści przypominają, że depresja nie jest oznaką słabości, to choroba, jak każda inna.

- Choroba ta dotyka ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci czy statusu społecznego. Depresja nie jest tylko chwilowym obniżeniem nastroju, ale chorobą, która utrudnia bądź nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie – czytamy w rządowym serwisie internetowym.

Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, mechanizmy powstawania depresji są ciągle słabo rozumiane przez lekarzy, istnieje jednak wiele czynników, które przyczyniają się do jej występowania. Specjaliści wymieniają tu różne sytuacje i doświadczenia życiowe takie, jak zaburzone relacje z rodzicami, trauma seksualna, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy lub rozwód.

- Niektóre zachowania (myślenie, że nie można robić pewnych rzeczy, że ktoś się do niczego nie nadaje) mogą przyczynić się do powstania lub utrzymania depresji. Jedne osoby narażone na trudne zdarzenia nie wpadają w depresję, a inne osoby wpadają w nią bez wyraźnego powodu – czytamy na stronie internetowej.

Do najczęstszych objawów depresji należy obniżony nastrój, smutek, brak energii, a także utrata sprawności intelektualnej. Osoby chore na depresję widzą przyszłość w czarnych barwach, często mają niską samoocenę.

- Depresja odbiera radość życia i jest przyczyną cierpienia psychicznego. Skutki nieleczonej depresji bywają bardzo poważne. Najpoważniejszym z nich jest samobójstwo – alarmują specjaliści.

Depresja – gdzie szukać pomocy

Osoby chore na depresję, a także ich bliscy mają do dyspozycji kilka infolinii, dzięki którym mogą otrzymać pomoc i poradę:

  • 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
  • 116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
  • 121 212 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło również specjalną infolinię dla dzieci i młodzieży z problemami natury psychicznej. Numer telefonu 800 12 12 12 działa bez przerwy i jest bezpłatny. Oferuje doraźne wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunom i rodzicom. Dla młodzieży preferującej kontakt pisemny, przygotowany również został czat dostępny na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka pod adresem czat.brpd.gov.pl.

Więcej o depresji, jej objawach i leczeniu można przeczytać na stronie pacjent.gov.pl.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni