Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deszcz Orionidów tylko na pogodnym niebie

Magdalena Tarnowska
Magdalena Tarnowska
Rój Orionidów można obserwować od początku października do 7 listopada. Teoretycznie dziś w nocy będą najbardziej widoczne. W praktyce dostrzeżenie ich gołym okiem przy obecnej pogodzie jest właściwie niemożliwe.

Orionidy to jeden z najbardziej typowych rojów meteorów, pochodzący z komety Halleya.

-Roje pochodzą z odparowanych ciał komet i krążą po orbitach. Często zdarza się, że Ziemia w swojej wędrówce wokół Słońca trafia na ten rój śmieci, które zostały po odparowaniu lodu z komety. I te drobinki z prędkością nawet do 70 km/s wpadają w naszą atmosferę, zostawiając jasne ślady widoczne na niebie - wyjaśnia Jacek Czekański z Śląskiego Planetarium.

Spadające orionidy, mimo że słabsze od perseidów, są najbardziej widoczne na niebie podczas maksimum roju, które przypada dziś. Warunek: czyste niebo i odpowiednie oddalenie od świateł miast. Gdzie szukać spadających Orionidów?

-Trzeba znaleźć Oriona, najbardziej charakterystyczny kawałek zimowego nieba i dwie najjaśniejsze gwiazdy Bliźniąt. Radiant roju znajduje się w konstelacji Oriona i Bliźniąt, czyli w okolicy wschodniego horyzontu nieba - wyjaśnia Jacek Czekański.

Obserwacje najlepiej zacząć jeszcze przed północą. Około północy radiant będzie tuż nad wschodnim horyzontem. Niestety na razie nic nie wskazuje na to, że pogoda się zmieni. Jak zapewnia pan Jacek, przy zachmurzeniu wynoszącym sto procent orionidy na pewno nie będą widoczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!