Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki 2016 w Dankowie: korowód mimo deszczu był okazały. A jakie jest śląskie rolnictwo?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami Dankowa
Barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami Dankowa Piotr Ciastek / Dziennik Zachodni
Barwny korowód dożynkowy składający się z przedstawicieli z różnych regionów województwa przeszedł dziś mimo nienajlepszej pogody ulicami Dankowa w powiecie kłobuckim, które było w tym roku organizatorem imprezy. Tego dnia warto przypomnieć sobie, czym dla województwa są jego wiejskie regiony. Przeczytajcie nasze zestawienie i zobaczcie infografikę!

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przemarszu barwnego korowodu sprzed Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu na wały przy Sanktuarium Matki Bożej w Dankowie, gdzie odbyła się msza święta dziękczynna za zebrane plony.

W dalszej części uroczystości, już na dankowskich błoniach nad Liswartą, w strugach deszczu nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych, wręczenie chleba gospodarzom dożynek oraz nadanie „Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Śląskiego” i odznaczeń „ Zasłużony dla Rolnictwa”. Wielu emocji dostarczyło również rozstrzygnięcie konkursów na wieniec dożynkowy i wóz korowodowy, a także wręczenie nagród w plebiscycie Dziennika Zachodniego na najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w województwie śląskim.

Natomiast w części artystycznej zaprezentowały się regionalne zespoły folklorystyczne, Orkiestra Dęta GOK w Lipiu oraz stypendyści powiatu kłobuckiego. Muzycznym wydarzeniem niedzielnego wieczoru będzie koncert Haliny Młynkowej.

Śląskie to nie tylko przemysł, ale właśnie rolnictwo

  • Na terenach wiejskich Województwa Śląskiego żyje blisko 998 tysięcy osób, tj. ponad 21% mieszkańców regionu i 6,8% ludności wiejskiej Polski. Województwo śląskie zbyt często kojarzone jest tylko z przemysłem ciężkim i górnictwem, podczas gdy powierzchnia użytków rolnych wynosząca 486 tys. ha stanowi 39,4% powierzchni województwa - w kraju 51,7%.
  • Stosunkowo mały obszar użytków rolnych przy wysokim zaludnieniu powoduje, że na statystycznego mieszkańca naszego województwa przypada jedynie 0,11 ha, podczas gdy w kraju wskaźnik ten wynosi 0,42 ha.
  • Średnia wielkość gospodarstw wynosi 4,5 ha, w tym użytków rolnych 4 ha, co w konsekwencji sprawia, że rolnictwo województwa śląskiego należy do najbardziej rozdrobnionych w kraju (14 miejsce).
  • Największy obszar użytków rolnych posiada subregion północny - 54% powierzchni, drugi pod względem wielkości jest subregion zachodni - 49% powierzchni. W pozostałych dwóch subregionach - centralnym i południowym - udział powierzchni użytków rolnych do ogólnej powierzchni jest podobny i wynosi nieco ponad 36%.
  • Rolnictwo województwa śląskiego staje się coraz bardziej nowoczesne, a to za sprawą unijnych funduszy. W Województwie Śląskim realizuje się wiele programów oraz konkursów mających na celu poprawę jakości życia na obszarach wiejskich oraz aktywizację społeczności lokalnej.
  • W najbliższych latach rozwój obszarów wiejskich koncentrować się będzie wokół agroturystyki, przetwórstwa rolnego oraz usług, tak produkcyjnych jak bytowych oraz wysokospecjalistycznych: doradztwo produkcyjne, finansowe, prawne, usługi bankowe itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!