Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa pionierskie przeszczepy sztucznej rogówki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Lekarze podczas wszczepiania keratoprotezy (sztucznych rogówek) typu Boston korzystali z nowoczesnego, hybrydowego mikroskopu Artevo, którym szpital jako jedyna placówka w Polsce dysponuje. - Podczas zabiegu widoczny jest przekrój operowanej tkanki i obraz jest trójwymiarowy - mówi prof. Edward Wylęgała.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Lekarze podczas wszczepiania keratoprotezy (sztucznych rogówek) typu Boston korzystali z nowoczesnego, hybrydowego mikroskopu Artevo, którym szpital jako jedyna placówka w Polsce dysponuje. - Podczas zabiegu widoczny jest przekrój operowanej tkanki i obraz jest trójwymiarowy - mówi prof. Edward Wylęgała.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Lekarze z oddziału klinicznego okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach przeprowadzili dwa pionierskie przeszczepy sztucznej rogówki w technice 3D i technologii 4K.

Dokonaniem swoich specjalistów pochwalił się na Facebooku Śląski Uniwersytet Medyczny. Operacje wykonał zespół pod kierownictwem prof. Edwarda Wylęgały, kierownika katedry i oddziału klinicznego okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach.

Lekarze podczas wszczepiania keratoprotez (sztucznych rogówek) typu Boston korzystali z nowoczesnego, hybrydowego mikroskopu Artevo, którym szpital jako jedyna placówka w Polsce dysponuje.

Urządzenie pozwala przeprowadzać zabiegi zarówno w trójwymiarze (3D), jak i w technologii 2D, w rozdzielczości 4K, czyli najwyższej jaka jest obecnie możliwa. Pozwala to wiernie oddać najdrobniejsze struktury narządu. Z kolei rozwinięta technologia 3D pozwala oglądać pole operacyjne w trzech wymiarach, a optyczny tomograf, w który wyposażona jest aparatura, pokazuje przekroje operowanych tkanek w czasie rzeczywistym.

Nie przeocz

- Dodatkowo technika 3D umożliwia zwiększenie liczby osób w zespole operacyjnym i daje poczucie rzeczywistego uczestnictwa w operacjach - zwraca uwagę prof. Edward Wylęgała.

Mikroskop został zakupiony w 2019 roku dzięki dotacji udzielonej szpitalowi przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Zabiegi przeprowadzili dr n.med. Ewa Wróblewska Czajka i dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, pracownicy naukowo dydaktyczni Katedry. Dzięki urządzeniu operacji z bliska mogli przyjrzeć się także studenci I grupy Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - Agnieszka Błaszczyk, Marcin Adamiecki i Tomasz Banaszak.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera