Dwa pionierskie przeszczepy sztucznej rogówki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Lekarze podczas wszczepiania keratoprotezy (sztucznych rogówek) typu Boston korzystali z nowoczesnego, hybrydowego mikroskopu Artevo, którym szpital jako jedyna placówka w Polsce dysponuje. - Podczas zabiegu widoczny jest przekrój operowanej tkanki i obraz jest trójwymiarowy - mówi prof. Edward Wylęgała.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Lekarze podczas wszczepiania keratoprotezy (sztucznych rogówek) typu Boston korzystali z nowoczesnego, hybrydowego mikroskopu Artevo, którym szpital jako jedyna placówka w Polsce dysponuje. - Podczas zabiegu widoczny jest przekrój operowanej tkanki i obraz jest trójwymiarowy - mówi prof. Edward Wylęgała.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Lekarze z oddziału klinicznego okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach przeprowadzili dwa pionierskie przeszczepy sztucznej rogówki w technice 3D i technologii 4K.

Dokonaniem swoich specjalistów pochwalił się na Facebooku Śląski Uniwersytet Medyczny. Operacje wykonał zespół pod kierownictwem prof. Edwarda Wylęgały, kierownika katedry i oddziału klinicznego okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach.

Lekarze podczas wszczepiania keratoprotez (sztucznych rogówek) typu Boston korzystali z nowoczesnego, hybrydowego mikroskopu Artevo, którym szpital jako jedyna placówka w Polsce dysponuje.

Urządzenie pozwala przeprowadzać zabiegi zarówno w trójwymiarze (3D), jak i w technologii 2D, w rozdzielczości 4K, czyli najwyższej jaka jest obecnie możliwa. Pozwala to wiernie oddać najdrobniejsze struktury narządu. Z kolei rozwinięta technologia 3D pozwala oglądać pole operacyjne w trzech wymiarach, a optyczny tomograf, w który wyposażona jest aparatura, pokazuje przekroje operowanych tkanek w czasie rzeczywistym.

Nie przeocz

- Dodatkowo technika 3D umożliwia zwiększenie liczby osób w zespole operacyjnym i daje poczucie rzeczywistego uczestnictwa w operacjach - zwraca uwagę prof. Edward Wylęgała.

Mikroskop został zakupiony w 2019 roku dzięki dotacji udzielonej szpitalowi przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Zabiegi przeprowadzili dr n.med. Ewa Wróblewska Czajka i dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, pracownicy naukowo dydaktyczni Katedry. Dzięki urządzeniu operacji z bliska mogli przyjrzeć się także studenci I grupy Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - Agnieszka Błaszczyk, Marcin Adamiecki i Tomasz Banaszak.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie