MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej. Maturzyści mogli poznać ofertę uczelni, porozmawiać z wykładowcami i swoimi przyszłymi kolegami

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
31 marca odbył się Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej. Kandydaci na studia dostali doskonałą okazję, by poznać gliwicką uczelnię, porozmawiać ze studentami i naukowcami. Nie zabrakło również dodatkowych atrakcji. - Politechnika Śląska to uczelnia, na której można realizować swoje pasje i marzenia, ja np. zajmuję się inżynierią materiałową, ale jednocześnie realizuję projekt związany z muzyką – zachęca dr inż. Bogusław Ziębowicz.

Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Podczas Dnia Otwartego Politechniki Śląskiej na chętnych czekały stoiska wydziałów, kół naukowych oraz samorządu studenckiego. Była to świetna okazja, by dowiedzieć się więcej o uczelni i o tym, co oferuje studentom. Podczas wydarzenia kandydaci zapoznali się z ofertą kształcenia i zwiedzili wydziały Politechniki.

- Politechnika Śląska to uczelnia badawcza, która dokłada wszelkich starań, by traktować każdego studenta indywidualnie, by miał możliwość rozwoju i nauki w oparciu o najnowsze badania prowadzone przez naszych naukowców. Okres studiów to najważniejszy okres w życiu młodego człowieka i chcemy, by dalsze życie każdego naszego absolwenta było dla niego jak najlepsze – zachęca prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, Prorektor ds. Ogólnych.

Dodaje, że Politechnika Śląska jest uczelnią, która spaja naukę z kulturą. W tym samym tonie mówi dr inż. Bogusław Ziębowicz z Wydziału Technologicznego Mechanicznego.

- Politechnika Śląska to uczelnia, na której można realizować swoje pasje i marzenia. Ja np. zajmuję się inżynierią materiałową, ale jednocześnie realizuję projekt związany z muzyką, zajmuję się badaniem dźwięku. Nauka i kultura są ze sobą ściśle powiązane. Muzyka jest zapisana na nośniku, na przykład na płycie winylowej to mamy doskonały materiał do badania zużycia płyty, do badania sposobów upiększenia i poprawienia tego dźwięku. Możemy również odpowiedzieć na pytanie, w którym momencie zniszczy się igła gramofonu – to również zajęcie dla naukowców – wyjaśnia dr Ziębowicz.

Dodaje, że jego zdaniem najlepszym wabikiem dla przyszłych studentów są koła naukowe.

- To miejsca, w których ludzie uczą się ze sobą współpracować, którzy razem robią niesamowite rzeczy takie, jak bolidy elektryczne i spalinowe, łaziki marsjańskie, drony – wylicza dr Ziębowicz.

Uczniów śląskich nie trzeba było szczególnie zachęcać do odwiedzenia gliwickiej uczelni. Przybyli tłumnie do Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej, w którym odbył się Dzień Otwarty. Poszczególne wydziały przygotowały dla nich stoiska, materiały informacyjne, a także różne prezentacje realizowanych projektów.

- Jest nam niezmiernie miło, że gościmy tak liczną młodzież, która chce poznać Politechnikę Śląską. Pokazujemy dziś, jacy jesteśmy i pokazujemy, że warto być z nami przez te kilka lat studiów – podkreśla prof. Łazarz.

Przyszli studenci nie potrzebowali jednak żadnej zachęty. Pytania „w jaki sposób…?”, „co jest najlepsze…?”, „jakie będę mieć szansy rozwoju?” słychać było przy każdym ze stoisk. Przedstawiciele Politechniki i studenci chętnie odpowiadali na te pytania.

- Uważam, że ten Dzień Otwarty to bardzo dobra szansa dla uczniów. Mamy możliwość porozmawiać i zapytać o sprawy, które zazwyczaj nie są zapisane na ulotkach. Najbardziej interesuje nas możliwości realizacji zajęć praktycznych, chcemy również dowiedzieć się więcej o samym życiu studenckim – mówi Arkadiusz Radzikowski, uczeń Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju.

Na chętnych podczas Dnia Otwartego Politechniki Śląskiej czekały dodatkowe atrakcje. Bogusław Ziębowicz opowiedział podczas swojego wykładu o tym, czy można zobaczyć dźwięk, a na miłośników szachów czekał… robot opracowany przez studentów Politechniki Śląskiej, z którym zmierzyli się śmiałkowie.

Dr hab. inż. Jarosław Brodny dodaje, że gliwicka uczelnia jest jedną z najlepszych w Polsce. Podkreśla, że jej oferta jest bardzo obszerna, uczelnia kształci na przeszło 40 kierunkach studiów w obrębie 12 dyscyplin naukowych. Część z nich jest prowadzonych w języku angielskim. Warto dodać, że Politechnika Śląska nie skupia się wyłącznie na kierunkach technicznych.

- Nie bez powodu mówi się, że Politechnika to kuźnia prezesów. Oprócz kierunków technicznych zajmujemy się kwestiami bardzo ważnymi dla współczesnej gospodarki i współczesnego biznesu, czyli tzw. zagadnieniami miękkimi, w tym z zakresu zarządzania – wyjaśnia dr Brodny.

Szczegółowy program Dnia Otwartego Politechniki Śląskiej przedstawiał się następująco:

  • godz. 10.00 – rozpoczęcie wydarzenia i prezentacja oferty kształcenia na Politechnice Śląskiej (Aula A),
  • godz. 10.30 – pokaz dr. inż. Bogusława Ziębowicza – „Czy można zobaczyć dźwięk?”, realizowany przez Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko w ramach projektu „Nauka z Kulturą” (Aula A),
  • godz. 11.00 – wręczenie nagród w Śląskim Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023,
  • godz. 11.30 – zakończenie części oficjalnej (Aula A),
  • godz. 11.30-13.00 – zwiedzanie stoisk studenckich kół naukowych, Samorządu Studenckiego oraz wydziałów (hol wokół Auli A – parter i piętro),
  • zwiedzanie kampusu uczelni w Gliwicach

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Najwięksi przegrani wyborów do Europarlamentu 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni