Dziś referendum strajkowe pracowników Amazon w Sosnowcu OŚWIADCZENIE AMAZON Pracownicy domagają się podwyżek i lżejszej pracy

Stefan KowalskiZaktualizowano 
W centrum magazynowym Amazon w Sosnowcu odbywa się głosowanie w ramach referendum strajkowego Arkadiusz Gola
Dzis referendum strajkowe w Amazonie. W środę 17 lipca o godz. 11.00 w centrum magazynowym Amazon w Sosnowcu rozpoczęło się głosowanie w ramach referendum strajkowego. Przeprowadzona jest również akcja protestacyjna z udziałem pracowników Amazona oraz związkowców z innych zakładów i branż.

Referendum strajkowe w Amazon Sosnowiec

- O godzinie 11.00 ustawimy przed wejściem do centrum urnę referendalną, gdzie pracownicy będą mogli oddać swoje głosy. W tym samym czasie związkowcy z Amazona opowiedzą o przyczynach protestu i o skandalicznych warunkach pracy w tej firmie – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

Załoga Amazon domaga się:

  • podniesienia stawek godzinowych do 25 zł netto/godzinę
  • złagodzenia norm wydajnościowych
  • stabilności zatrudnienia
  • zastąpienia umów czasowych umowami o pracę
  • zaprzestania zatrudniania przez agencje pracy

Akcja Solidarności w Amazon zostanie wsparta przez członków związku z innych zakładów i branż, głównie z Zagłębia Dąbrowskiego. Łącznie przed sosnowieckim centrum Amazon ma pikietować kilkadziesiąt osób. Referendum strajkowe jest prowadzone wspólnie przez dwa związki zawodowe działające w Amazonie: NSZZ Solidarność i Inicjatywę Pracowniczą. Decyzja o jego rozpoczęciu to pokłosie fiaska rozmów prowadzonych w ramach trwającego od maja sporu zbiorowego w firmie.

– Na początku lipca pracodawca jednostronnie zerwał mediacje, mimo że my chcieliśmy dalej rozmawiać. W naszej ocenie Amazon przestraszył się możliwości, jakie daje nam spór zbiorowy i tego, że my, pracownicy, będziemy chcieli je wszystkie wykorzystać – mówi Grzegorz Cisoń, przewodniczący Solidarności w Amazonie.

Nie przegapcie

Głosowanie ma potrwać do września. Przedstawiciele związków zawodowych będą rotacyjnie odwiedzać z urnami referendalnymi poszczególne zakłady Amazona w Polsce. 15 lipca związkowe stanowisko zostało ustawione przed centrum magazynowym firmy pod Poznaniem. 16 lipca urny referendalne zostały przywiezione do Wrocławia, a 17 lipca do Sosnowca i Szczecina. Aby referendum było ważne musi w nim wziąć udział co najmniej 50 proc. pracowników firmy. Związki zawodowe będą mogły rozpocząć strajk, jeśli za taką formą protestu opowie się większość głosujących.

Związki zawodowe w Amazon domagają się podniesienia stawek godzinowych szeregowych pracowników do poziomu 25 zł netto.

CZYTAJCIE KONIECZNIE
AMAZON SOSNOWIEC DAJE PODWYŻKI. SPRAWDZILIŚMY KWOTY

Kolejny postulat dotyczy poprawy warunków pracy, a w szczególności złagodzenia wyśrubowanych do granic możliwości norm wydajnościowych. Związkowcy domagają się również większej stabilności zatrudnienia i zastąpienia umów na czas określony stałymi umowami o pracę, a także zaprzestania zatrudniania pracowników za pośrednictwem agencji pracy.

Będą podwyżki dla pracowników Amazona w Sosnowcu i trzech in...

Amerykański koncern prowadzący największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej zatrudnia w Polsce bezpośrednio ok. 16 tys. pracowników oraz kolejne kilka tys. za pośrednictwem firm zewnętrznych.

Amazon Sosnowiec odpowiada

Amazon Sosnowiec proponuje załodze podwyżki. Jak twierdzą przedstawiciele Amazona, podwyżki nie mają związku z niedawnymi protestami pracowników tej firmy. Przypomnijmy. Zrzeszeni w związkach zawodowych Inicjatywa Pracownicza oraz NSZZ Solidarność, pracownicy Amazona ze wszystkich centrów tej firmy w Polsce, protestowali w tym roku m.in. przed amerykańską ambasadą w Warszawie przeciwko niskim stawkom godzinowym i, ich zdaniem, zbyt wyśrubowanym normom pracy.

- Amazon obecnie oferuje już to, o co wnoszą przedstawiciele związków: wysoce konkurencyjne wynagrodzenie od 20 zł brutto za godzinę, atrakcyjny pakiet benefitów, liczne możliwości rozwoju kariery, a wszystko to w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy. Jesteśmy dumni, że ponad 14 tysięcy osób w Polsce wybrało Amazon na swojego pracodawcę i poleca pracę w firmie swoim bliskim i przyjaciołom - mówi Marta Rzetelska, rzeczniczka Amazon Poland. - Zachęcamy wszystkich, którzy chcą na własne oczy przekonać się jakie warunki pracy stworzyliśmy, do odwiedzenia polskich Centrów Logistyki E-Commerce, wystarczy zapisać się na zwiedzanie na stroniewww.zwiedzanieamazon.pl”– mówi Rzetelska.

Zobaczcie koniecznie

Budowa aquaparku w Częstochowie

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jola zza rogu ulicy

Konkurencyjne zarobki w porównaniu do Żabki i kiosków Ruchu ok

Ale nie np do Niemiec

Się rzeczniczka ośmiesza robi z siebie debila na oczach milionów Polaków

M
Marek z Amazon
2019-07-17T14:38:35 02:00, Pracownik Amazon (jeszcze):

Kto nie pracował w Amazon niech się lepiej nie odzywa. Norma do wykonania na PACKu (pakowanie w kartonowe paczki-samodzielnie sklejane,koperty i polybagi) to w KTW1 (Sosnowiec) 137szt/godz. CO 26 SEKUND 1 rzecz do pobrania,zeskanowania,spakowania i rzucenia na taśmę. I tak przez całe 9,5 godz. w dzień i w nocy. Jeśli zajmie Ci to 1,2 sek. dłużej - wylatujesz z pracy.

2019-07-18T14:03:22 02:00, Karolina z Amazon:

Pracuje w Amazon od roku. Mam wiele szkoleń, w tym szkolenie na pack. Już po tygodniu szkolenia z instruktorem na spokojnie osiągałam wymagany cel. Działem na którym zaczynałam był pick (pobieranie produktów z lokacji)ale czułam, że nie był to dział dla mnie, więc poprosiłam managera o cross trening (dodatkowe przeszkolenie na inny dział) Chętnie poszłam na inne działy wzbogacać swoją wiedzę, odkrywając nowe i ciekawe procesy. Amazon to ciągła szansa na rozwój.

2019-07-18T16:56:35 02:00, Były AMAZOŃCZYK:

Karolina z Amazon.

Aż śmierdzi na odległość fakt,że nie jesteś pracownikiem produkcyjnym Amazon tylko wynajętym przez Amazon GOGUSIEM śledzącym internet i mającym "wygładzić" ton w jakim wypowiadają się pracownicy nie wiedzący, czy w przyszłym miesiącu będą mieć jeszcze pracę, czy też już nie spełniają co miesiąc rosnących norm wydajnościowych.

Kiedy nie znam do końca prawdy staram się nie wypowiadać na dany temat. Uważam, że to dobra zasada . Karolina właśnie teraz kiedy odpisuję Ci na ten komentarz pracuje przy maszynie. Zarówno ja jak i Karolina jesteśmy zwykłymi pracownikami. Amazon dał nam szansę dzielenia się swoim doświadczeniem z innymi. Odpowiadamy na wpisy dwa razy w tygodniu i nie dostajemy za to żadnych dodatkowych pieniędzy. Dla mnie to fajne urozmaicenie pracy.

G
Gość

Karolina z Amazon a kto Ci tam prace załatwił że tak ci dobrze?

B
Były AMAZOŃCZYK
2019-07-17T14:38:35 02:00, Pracownik Amazon (jeszcze):

Kto nie pracował w Amazon niech się lepiej nie odzywa. Norma do wykonania na PACKu (pakowanie w kartonowe paczki-samodzielnie sklejane,koperty i polybagi) to w KTW1 (Sosnowiec) 137szt/godz. CO 26 SEKUND 1 rzecz do pobrania,zeskanowania,spakowania i rzucenia na taśmę. I tak przez całe 9,5 godz. w dzień i w nocy. Jeśli zajmie Ci to 1,2 sek. dłużej - wylatujesz z pracy.

2019-07-18T14:03:22 02:00, Karolina z Amazon:

Pracuje w Amazon od roku. Mam wiele szkoleń, w tym szkolenie na pack. Już po tygodniu szkolenia z instruktorem na spokojnie osiągałam wymagany cel. Działem na którym zaczynałam był pick (pobieranie produktów z lokacji)ale czułam, że nie był to dział dla mnie, więc poprosiłam managera o cross trening (dodatkowe przeszkolenie na inny dział) Chętnie poszłam na inne działy wzbogacać swoją wiedzę, odkrywając nowe i ciekawe procesy. Amazon to ciągła szansa na rozwój.

Karolina z Amazon.

Aż śmierdzi na odległość fakt,że nie jesteś pracownikiem produkcyjnym Amazon tylko wynajętym przez Amazon GOGUSIEM śledzącym internet i mającym "wygładzić" ton w jakim wypowiadają się pracownicy nie wiedzący, czy w przyszłym miesiącu będą mieć jeszcze pracę, czy też już nie spełniają co miesiąc rosnących norm wydajnościowych.

K
Karolina z Amazon
2019-07-17T14:38:35 02:00, Pracownik Amazon (jeszcze):

Kto nie pracował w Amazon niech się lepiej nie odzywa. Norma do wykonania na PACKu (pakowanie w kartonowe paczki-samodzielnie sklejane,koperty i polybagi) to w KTW1 (Sosnowiec) 137szt/godz. CO 26 SEKUND 1 rzecz do pobrania,zeskanowania,spakowania i rzucenia na taśmę. I tak przez całe 9,5 godz. w dzień i w nocy. Jeśli zajmie Ci to 1,2 sek. dłużej - wylatujesz z pracy.

Pracuje w Amazon od roku. Mam wiele szkoleń, w tym szkolenie na pack. Już po tygodniu szkolenia z instruktorem na spokojnie osiągałam wymagany cel. Działem na którym zaczynałam był pick (pobieranie produktów z lokacji)ale czułam, że nie był to dział dla mnie, więc poprosiłam managera o cross trening (dodatkowe przeszkolenie na inny dział) Chętnie poszłam na inne działy wzbogacać swoją wiedzę, odkrywając nowe i ciekawe procesy. Amazon to ciągła szansa na rozwój.

K
Karolina z Amazon
2019-07-17T16:09:40 02:00, Gość:

Brak godnosci dla czlowieka, tylko wyzysk sie liczy ...

Pracuje w Amazon od roku I nie czuje się wyzyskiwana. Podczas pracy, nawet gdy popełniałam błędy nikt nie zwrócił mi uwagi w sposób nieprofesjonalny, czy obrażając mnie. Praca tutaj uczy szacunku i tolerancji do innych osób.

A
Angelika z Amazon
2019-07-17T14:21:45 02:00, Gość:

Pani Rzetelska,nazwisko zobowiazuje,tymczasem zero rzetelnosci,nikt juz nie poleca nikomu ze znajomych tam pracy jedynie wrogom,jakie benefity ? dlaczego wiec ludzie z nich nie korzystaja ? bo sa do niczego,transport ? Takie jak w Kolbaskowie ? gdzie na trasie kolo odpadlo,zima lodwki,latem sauna,w jednym jestescie konsekwentni- w ciaglych podnoszeniach norm i zapewnianiu pracownikom ciaglego stresu,jest coraz gorzej,staje sie nie do wytrzymania,powoli zaczyna brakowac ludzi

Ja jestem pracownikiem magazynowym z 2-letnim stażem i mogę szczerze polecić praccę w firmie Amazon. Ja, jak i wielu moich znajomych, korzystam z dodatków, które mi przysługują (z karty multisport, ubezpieczenia na życie, prywatnej opieki medycznej, biorę również udział w kursie, który został pokryty w 95% przez Amazon). Nie powiem, że zawsze jest wspaniale, bo tak nie jest, bywają też cięższe dni, ale to jest praca i w żadnej nie jest kolorowo. Nie mogę się wypowiedzieć na temat transportu, ponieważ z niego nie korzystam. Nie jestem zestresowana pracą tutaj. Ludzie, z którymi pracuję, tworzą fantastyczną atmosferę i nie ma tu miejsca na brak toleracji.

G
Gość
2019-07-18T09:49:54 02:00, Gość:

Bylem pracowalem..i poprostu zrezygnowalem..oboz pracy za 2600zl netto.Norme wyrabialem ale nie dalem sie do konca zwariowac.Za granica na produkcji nie mam norm a na czysto odkladam 5000zl miesiecznie minimum.A swoja droga kto do tego dopuscil zeby taki Bezos otwieral w Polsce obozy pracy zatrudniajac na podlych warunkach za miske ryzu????

2019-07-18T11:23:48 02:00, Gość:

Władze miasta Sosnowiec czyli partia PO

2019-07-18T13:15:01 02:00, Angelika z Amazon:

A ja pracuję od 2 lat i mam się dobrze. Każdy ma prawo wyboru swojego miejsca pracy i nie każdy ma możliwość i chęci pojechać za granicę. Według mnie to nie jest żaden obóz pracy a normalna, prężnie rozwijająca się firma. Wynagrodzenie, które otrzymuję uważam, że jest adekwatne do wykonywanej pracy i dodatkowe benefity, których jest dużo (np. Karta multisport, ubezpieczenie na życie, dojazd z i do pracy, obiady za złotówkę, prywatna opieka medyczna i dofinansowania do kursów- nawet do 95%, w ciągu 4 lat do 26 tyś. zł).

chyba wyzszy szczebel amazona komentował :D juz wiedze jak amazon placi 6 tysiecy pracownikowi na hali za studia, czyli tyle ile zarabia w 4 miesiace....

A
Angelika z Amazon
2019-07-18T09:49:54 02:00, Gość:

Bylem pracowalem..i poprostu zrezygnowalem..oboz pracy za 2600zl netto.Norme wyrabialem ale nie dalem sie do konca zwariowac.Za granica na produkcji nie mam norm a na czysto odkladam 5000zl miesiecznie minimum.A swoja droga kto do tego dopuscil zeby taki Bezos otwieral w Polsce obozy pracy zatrudniajac na podlych warunkach za miske ryzu????

2019-07-18T11:23:48 02:00, Gość:

Władze miasta Sosnowiec czyli partia PO

A ja pracuję od 2 lat i mam się dobrze. Każdy ma prawo wyboru swojego miejsca pracy i nie każdy ma możliwość i chęci pojechać za granicę. Według mnie to nie jest żaden obóz pracy a normalna, prężnie rozwijająca się firma. Wynagrodzenie, które otrzymuję uważam, że jest adekwatne do wykonywanej pracy i dodatkowe benefity, których jest dużo (np. Karta multisport, ubezpieczenie na życie, dojazd z i do pracy, obiady za złotówkę, prywatna opieka medyczna i dofinansowania do kursów- nawet do 95%, w ciągu 4 lat do 26 tyś. zł).

G
Gość

Ciekawe ilu zwolnią po tym strajku

G
Gość
2019-07-18T09:49:54 02:00, Gość:

Bylem pracowalem..i poprostu zrezygnowalem..oboz pracy za 2600zl netto.Norme wyrabialem ale nie dalem sie do konca zwariowac.Za granica na produkcji nie mam norm a na czysto odkladam 5000zl miesiecznie minimum.A swoja droga kto do tego dopuscil zeby taki Bezos otwieral w Polsce obozy pracy zatrudniajac na podlych warunkach za miske ryzu????

Władze miasta Sosnowiec czyli partia PO

G
Gość

amazon to typowy amerakański koncern kapitalistyczny.

Człowiek sie poprostu nie liczy,ma pracować jak robot i najlepiej za darmo jak tych warunków nie spełnia to przed baramą czeka 1000 innych chętnych.

G
Gość

Bylem pracowalem..i poprostu zrezygnowalem..oboz pracy za 2600zl netto.Norme wyrabialem ale nie dalem sie do konca zwariowac.Za granica na produkcji nie mam norm a na czysto odkladam 5000zl miesiecznie minimum.A swoja droga kto do tego dopuscil zeby taki Bezos otwieral w Polsce obozy pracy zatrudniajac na podlych warunkach za miske ryzu????

G
Gość

Nie dostaniecie moi drodzy, bo wlasciciciel Amazon rozwodzi sie z zona a ona zarzadala od niego 89 miliardow dolarow.

G
Gość
2019-07-17T14:38:35 02:00, Pracownik Amazon (jeszcze):

Kto nie pracował w Amazon niech się lepiej nie odzywa. Norma do wykonania na PACKu (pakowanie w kartonowe paczki-samodzielnie sklejane,koperty i polybagi) to w KTW1 (Sosnowiec) 137szt/godz. CO 26 SEKUND 1 rzecz do pobrania,zeskanowania,spakowania i rzucenia na taśmę. I tak przez całe 9,5 godz. w dzień i w nocy. Jeśli zajmie Ci to 1,2 sek. dłużej - wylatujesz z pracy.

2019-07-17T21:55:33 02:00, Aga:

Niezła masakra, kiedy zlikwidują te obozy pracy ???

2019-07-17T23:26:41 02:00, Gość:

To co tam jeszcze robisz?????

2019-07-18T00:07:25 02:00, Lolo:

To czemu się nie zwolnisz jak Ci tam źle.

Pracuje tez na pakowaniu tyle, ze nie w Polsce i na zapakowanie 30 hamburgerow mam 27 sekund lacznie ze zlozeniem pudelka, poprzekladanie serwetkami i polozenie na tasme i nikt nie narzeka. Jak sie komus nie podoba to zwyczajnie nie przychodzi wiecej do pracy.

Popieram jedynie ludzi w tym, ze po jakims czasie powinni otrzymac stale umowy o prace, bo ludzoe maja jakies plany zyciowe. Na poczatku przez 2 lata wszyscy sa zatrudniani przez agencje.

Dodaj ogłoszenie