Ekspert podpowiada: L4 nie jest do odpracowania

JJ
Beata Sikora-Nowakowska
Beata Sikora-Nowakowska arc.
Od 1 do 5 czerwca przebywałam na zwolnieniu lekarskim, a 8 i 9 czerwca miałam zwolnienie - 2 dni płatnej opieki na dziecko. Po powrocie szef kazał mi zostawać dłużej w pracy i odpracować te nieobecności. Czy to jest zgodne z przepisami? - pyta Beata z Piekar Śl.

Zarówno zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika (czyli tzw. L4), jak i zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny (czyli m.in. tzw. L4 na dziecko), zwalniają pracownika od obowiązku świadczenia pracy w okresie ich trwania.

Ponadto żaden przepis nie zobowiązuje pracownika do od-pracowania czasu przebywania na zwolnieniu lekarskim - by-łoby to sprzeczne z celem przepisów dotyczących zwolnień od pracy w okresie choroby potwierdzonej odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. Niemal identycznie prezentuje się problematyka zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, o którym mowa w art. 188 Kodeksu pracy, zgodnie z którym: "Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia".

Reasumując, nie ma prawnej możliwości polecenia pracownikowi odpracowania jego nieobecności w pracy spowodowanej zwolnieniem lekarskim (niezależnie od tego, czy jest ono powodowane chorobą samego pracownika, czy też koniecznością sprawowania przez niego opieki nad chorym dzieckiem) lub jego nieobecności w pracy spowodowanej udzieleniem zwolnienia, o którym mowa w art. 188 Kodeksu pracy.

Jeśli zatem po udzieleniu opieki na dziecko pracodawca nakaże pracownikowi odpracowanie odpowiedniej liczby godzin w innym dniu (np. pozostanie w pracy dłużej o 2 godziny), należy takie zachowanie pracodawcy traktować jako polecenie pracy w nadgodzinach.

Beata Sikora-Nowakowska,
rzecznik prasowy OIP w Katowicach


*BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Praktykant
Witam ma pytanie bo mam teraz l4 gdzyz nadwyrężyłam plecy. ale szef kaze mi to odrobic i mowi ze jak nie odrobie to dostane jedynke na pol rocze i nie wiem co mam zrobic. Czy to juz podlega pod PIP??
A
Adam z Zawiercia.
Na jakiej podstawie to pracodawca wręcz żąda odpracowania? Jeżeli pracownik pracuje/legalnie/ a
więc pracodawca odprowadza ubezpieczenie za pracownika z czego jest forma zapłaty za L-4.
A wiec nie ma wymogu by pracownik musiał dodatkowo odpracowywać nie obecność w pracy.!
To winny być zapłacone nadgodziny.! Bywają przypadki że pracodawca zezwala pracownikowi na odstąpienie od pracy w celu załatwienia sobie sprawy rodzinnej czy podobnej, w takim przypadku
może wymagać odpracowania lub zapłaci jedynie za godziny w których wykonywana była praca.
Proszę zauważyć że pracodawca na zachodzie w umowie o pracę eliminuje chorobę w pracy i zwolnienie. Akceptuje jedynie pobyt w szpitalu. Tam się choruje po pracy.! Proszę prześledzić kto
najwięcej wykorzystuje praktycznie to L-4 bo robotnikowi to teraz jest niepraktyczne bo może być po prostu zwolniony. KODEKS PRACY JEST NAPISANY POD PUBLICZKĘ z zyskiem dla pracodawcy
a więc bardzo często posługuje się jego zasadami.!!!
Dodaj ogłoszenie