Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci ze Śląska nie chcą przestać pracować. Aż 14% z nich wciąż chodzi do pracy. Bardziej pracowici są tylko mieszkańcy woj. mazowieckiego

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
PAP
PAP
Coraz więcej osób pracujących na emeryturze to ogólnopolski trend.
Coraz więcej osób pracujących na emeryturze to ogólnopolski trend. 123rf
14% spośród osób, które osiągnęły wiek emerytalny, a wciąż chodzi do pracy mieszka w woj. śląskim. Tak wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W całym kraju takich osób jest blisko 813 tys. Ich szacunkowa liczba w regionie wynosi niespełna 114 tys. Pod tym względem śląscy emeryci ustępują jedynie swoim rówieśnikom z woj. mazowieckiego.

Emeryci ze Śląska nie chcą przestać pracować. Aż 14% z nich wciąż chodzi do pracy. Bardziej pracowici są tylko mieszkańcy woj. mazowieckiego

Coraz więcej osób, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie decyduje się zrezygnować z pracy. Z najnowszych statystyk przedstawionych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w ciągu ostatnich sześciu lat, liczba pracujących emerytów wzrosła o ponad 40%.

- Liczba pracujących emerytów w 2015 roku wynosiła 575,4 tysięcy, a pod koniec 2021 roku pracowało 812,9 tysięcy emerytów - mówi cytowany przez Polską Agencję Prasową, wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W czołówce osób pracujących, pomimo przysługującego im prawa odejścia na emeryturę plasują się mieszkańcy województwa śląskiego. Dane MRiPS wskazują, że na Śląsku pracuje 14% emerytów, co przekłada się na liczbę niecałych 114 tysięcy pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywniejsi pod tym względem są tylko emeryci z województwa mazowieckiego, gdzie pracuje ich 16% - ok. 130 tys. osób.

"Profil" pracującego emeryta to 67-letni mężczyzna lub 66-letnia kobieta. I to właśnie kobiety, nie dość, że na emeryturze pracują dłużej - przysługuje im szybsze od mężczyzn przejście na emeryturę - to przodują też w statystykach pod względem liczby zatrudnionych. - 58% pracujących emerytów to kobiety - wylicza wiceminister Stanisław Szwed.

Jak zauważają w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, fakt, że emeryci pracują, to wynik między innymi zmiany podejścia pracodawców do osób starszych. - Ważna kwestią jest doświadczenie osób starszych, pracodawcy są otwarci na ich zatrudnianie - mówi Stanisław Szwed, który dodaje, że wpływ na ten fakt ma także sytuacja na polskim rynku pracy. - Mamy dobrą sytuację na rynku pracy, bardzo niskie bezrobocie i w wielu przypadkach jest głód pracowników. Stąd też inne podejście do osób starszych - dodaje wiceminister.

Stanisław Szwed zaznacza także, że chętniej do pracy na emeryturze niż w wieku produkcyjnym, mają też przychodzić sami pracownicy. - Dla samych pracowników praca ze świadomością, że osiągnęli już wiek emerytalny jest bardziej komfortowa - przyznaje wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Co ciekawe, mimo zapewnionej emerytury, większość pracujących emerytów (59%) wciąż ma odprowadzane składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z racji ich zatrudnienia na umowie o pracę. Mniejsza część emerytów (35%) pracuje natomiast w oparciu o umowę-zlecenie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera