Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Stalowy Steel 2023 już 18-19 września w Katowiach

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Europejski Kongres Stalowy Steel 2023 odbędzie się 18-19 września br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Europejski Kongres Stalowy Steel 2023 odbędzie się 18-19 września br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Karina Trojok
Przed nami Europejski Kongres Stalowy Steel 2023 w Katowicach skierowany do firm związanych z branżą stalową. 18-19 września producenci, przetwórcy i dystrybutorzy stali oraz firmy będą rozmowiać o problemach i wyzwaniach branży. - Kongres jest jednym z elementów budowania koncepcji odbudowy przemysłu stalowego w Polsce i w Europie - zapowiada Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Największe wydarzenie w branży stalowej w Europie

Europejski Kongres Stalowy Steel 2023 w Katowicach ma być największym tego typu wydarzeniem w branży stalowej w Europie środkowo-wschodniej. Wydarzenie organizuje Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, a generalnym partnerem jest katowicki Węglokoks, skupiający w swojej grupie aktywa hutnicze Skarbu Państwa. Ministerstwo Aktywów Państwowych jest patronem tego.

- Kongres jest jednym z elementów budowania koncepcji odbudowy przemysłu stalowego w Polsce i w Europie - zapowiada Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Wiemy z jakimi problemami ta branża się boryka. Wiemy także, że olbrzymim problemem są ceny energii, bo jest to przemysł energochłonny. Jest mnóstwo zagrożeń, ale także wiele szans. Widzimy, że przemysł zbrojeniowy daje olbrzymie szanse rozwoju tej branży- dodaje.

Jednym z problemów z jakimi musi się zmierzyć branża stalowa jest przemysł złomowy.

- Spodziewamy się, że podczas kongresu zostaną poruszone także kwestie związane z problemami, których legislacja w Europie nie do końca widzi. Dla nas bardzo istotna jest kwestia przemysłu złomowego, przetwórstwa stali. Jeśli chcemy być gospodarką o obiegu zamkniętym z maksymalnym wykorzystaniem potencjału jakim jest złom stalowy, to absolutnie powinniśmy się zastanowić jak ten złom stalowy zagospodarowywać. Kilka miesięcy temu złom stalowy wypływał przez porty bałtyckie m.in. do rynków zagranicznych Turcji, Chin. Tam był przetwarzany i tam zostaje wartość dodana. Te produkty wracają do Europy i za te produkty Europejczycy płacą i to znacznie więcej niż zarabiają. Saldo w bilansie złomowym jest dla Europy głęboko ujemne. To jest jedna z kwestii, które chcielibyśmy tutaj także poruszyć - mówi prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek.

Jak zaznaczył wiceminister Marek Wesoły, ta tendencja powoli zaczyna się zmieniać. - Robimy naprawdę wiele ruchów. 560 milionów przekazanych śodków do spółek stalowych, spółek skarbu państwa na dokapitalizowanie, na inwestycje, to już są pierwsze ruchy, w w których pokazujemy, że po pierwsze chcemy ratować te spółki, które na rynku już istnieją, to ma być też przedsionek naszych dużych inwestycji. Patrzymy też na rynek stali jako rynek recyklingu. Wiemy o tym, że ogromnej ilości stali z rynku Europejskiego było wywożonej poza Europę na inne kontynenty. Tam są przerabiane i później wracają to do Polski o dużo wyższych cenach. Ten proces już staramy się zatrzymać, konsolidować zakupy złomu, generować duże ilości. Już w tej chwili szukamy partnerów na rynku europejskim, aby ten złom był przerabiany tutaj w Europie i wracał w postaci wsadu do naszych polskich spółek - zapowiada wiceminister.

Dodaje, że konsolidacja hutniczych spółek w Grupie Węglokoksu (oprócz Hut Łabędy są tam także walcownia blach grubych Batory oraz spółki z grupy Huty Pokój) prowadzi do budowy silnego podmiotu, który powinien zostać uzupełniony mocami wytwórczymi w postaci budowy nowej stalowni i walcowni.

Przemysł stalowy ma strategiczne znaczenie dla gospodarki: stal potrzebna jest m.in. w budownictwie, infrastrukturze drogowej, przemyśle zbrojeniowym oraz w energetyce - także odnawialnej.

- Widzimy potrzebę spotkania całej branży, ale również intensyfikacji rozmów, dyskusji na temat roli i stali przetwórstwa stalowego, ale także szeregu produktów, które na stali bazują, bo w zasadzie stal jest obecna w każdej dziedzinie naszego życia od baterii w kranie przez przedmioty codziennego użytku, infrastrukturę, przemysł motoryzacyjny, AGD, budowlany i wreszcie zbrojeniowy, który nabrał tak istotnego znaczenia w ostatnim czasie. Czego spodziewamy się na kongresie? To przede wszystkim głos branży, ale także głos ekspercki, głos naukowy, świata nauki - mówi Tomasz Heryszek.

Europejski Kongres Stalowy Steel 2023 w MCK Katowice

Europejski Kongres Stalowy Steel 2023 odbędzie się 18-19 września br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Oprócz przedstawicieli branży w kilku krajów wezmą w nim udział eksperci i przedstawiciele instytucji wspierających biznes.

- Jest to spotkanie wielu ekspertów, setek przedsiębiorców sfery rządowej i sfery prywatnej, ale także gości z zagranicy. Nie tylko z tych najbliższych, ale także z dalszych kierunków, które w branży stalowej funkcjonują. Ze względu na to, że jest to branżowe wydarzenie, nie takie jak kongres małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie ok. 10 tys. osób spodziewamy się co roku, na kongresie myślimy, że dołączy do nas ok. 1000 gości - zapowiada prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera