Ewangelicy mają nowego naczelnego kapelana wojskowego. To bp Marcin Makula, proboszcz parafii w Golasowicach

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Bp Marcin Makula urodził się w Rudzie Śląskiej, a wychował w Żorach. Jest proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Golasowicach w gminie Pawłowice
Bp Marcin Makula urodził się w Rudzie Śląskiej, a wychował w Żorach. Jest proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Golasowicach w gminie Pawłowice ARC bpa Marcina Makuli
Udostępnij:
W sobotę, 30 stycznia, o godz. 11, w katedrze ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbędzie się konsekracja i introdukcja biskupia nowo wybranego zwierzchnika Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, bpa Marcina Makuli. Konsekracja ewangelickiego biskupa wojskowego ma wymiar nie tylko kościelny, ale również społeczny i polityczny. Bp Makula będzie trzecim z kolei biskupem Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego w Kościele ewangelicko-augsburskim RP.

Wybory nowego biskupa wojskowego w Kościele ewangelicko-augsburskim odbyły się 17 września 2020 roku. Wybrała go Rada Synodalna (przedstawiciele Synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiego) i Konsystorz na 10-letnią kadencję.

Bp Marcin Makula, nowy zwierzchnik Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, urodził się w Rudzie Śląskiej, wychował w Żorach. Pochodzi z rodziny z tradycjami ewangelickimi. Jest synem ks. Tadeusza Makuli, długoletniego proboszcza w Żorach. Brat bpa Makuli jest również księdzem, proboszczem w Łodzi. Z kolei bp Marcin Makula jest proboszczem w Golasowicach w gminie Pawłowice, w powiecie pszczyńskim.

Co ciekawe, bp Makula będzie nadal proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Golasowicach. Nowe obowiązki biskupa wojskowego połączy z pracą na rzecz tejże parafii.

- Mogę pełnić te dwie funkcje, to się nie wyklucza. Do momentu, w którym parafia, w tym ja również, uważamy, że wszystko przebiega w należytym porządku, mogę pełnić obie funkcje – mówi bp Marcin Makula. - Jeżeli pojawiłyby się jakieś problemy, wtedy Zgromadzenie Parafialne rozstrzyga, czy ktoś może być dalej proboszczem – podkreśla.

Czym jest Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe w praktyce? - Nie mamy parafii wojskowych. Będę zajmował się duszpasterzowaniem kapelanom wojskowym Wojska Polskiego i Straży Granicznej, będę reprezentował Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe jako biskup na wszystkich uroczystościach państwowych, będę starał się docierać tam, gdzie kapelani będą potrzebowali wsparcia, bo jestem po to, aby im pomagać – wyjaśnia bp Makula.

Jak mówi, do tego dochodzi udział w wielu konferencjach międzynarodowych.

- Właśnie zakończyła się jedna z Międzynarodowych Konferencji Głównych Kapelanów Wojskowych Krajów NATO i nie tylko, bo byli kapelani z Australii, Afryki, z Ukrainy - w sumie główni kapelani z ponad 86 krajów, różnych wyznań i religii – opowiada nowy zwierzchnik duszpasterstwa ewangelickiego. - Oczywiście była to konferencja online – dodaje.

Jednak jego najważniejszym zadaniem jest głoszenie Ewangelii i niesienie Słowa Bożego wszystkim, którzy tego potrzebują.

- Jesteśmy skierowani do wojska, to nasze podstawowe zadanie, ponadto jest nim także modlitwa i towarzyszenie w duszpasterstwie tym, którzy tego potrzebują, przede wszystkim osobom wyznania ewangelickiego – zaznacza duchowny.

Ciekawostką jest to, że biskup wojskowy powołany i wybrany może być jako „cywilny” ksiądz, choć mile widziana jest praktyka w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym w roli kapelana. Natomiast księża, którzy przychodzą do duszpasterstwa wojskowego i chcą zostać kapelanami, muszą odbyć kurs oficerski w Szkole Oficerskiej, tak jest od kilkunastu już lat.

- Bezpośrednio po studiach, czyli 22 lata temu, rozpoczynając w duszpasterstwie wojskowym pracę, miałem służbę w Międzynarodowym Korpusie Północ-Wschód. To był pierwszy NATO-wski korpus w Polsce, siedzibę miał w Szczecinie. Byłem tam oraz w istniejącym wtedy Pomorskim Okręgu Wojskowym kapelanem przez sześć lat – wspomina bp Makula.

Jak opowiada, później przeprowadził się z rodziną na Śląsk, ponieważ zgłosił się w wyborach i został wybrany proboszczem w Golasowicach.

Co ważne, konsekracja i introdukcja nowego zwierzchnika Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego ma wymiar religijny, społeczny i polityczny. Trzej biskupi ordynariusze wojskowi: rzymskokatolicki, prawosławny i ewangelicki są delegowani przez swoje Kościoły do udziału we wszystkich najważniejszych uroczystościach państwowych organizowanych przez prezydenta RP i ministra obrony narodowej.

- Ranga tego stanowiska jest dosyć wysoka w państwie, natomiast w wymiarze duchowym ważne jest, że Kościół modli się ze swoim nowym biskupem i jest z nim razem – podkreśla bp Makula.

Kadencja biskupa wojskowego, podobnie jak biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego i biskupów diecezjalnych, trwa 10 lat. Istnieje możliwość jej przedłużenia, pod warunkiem, że biskup wojskowy ponownie przejdzie pomyślnie procedurę wyborów. W wyborach we wrześniu 2020 roku kandydatów było trzech. Wybrany został bp Marcin Makula.

Nabożeństwo, podczas którego odbędzie się konsekracja i introdukcja bpa Marcina Makuli, nowego zwierzchnika Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, odbędzie się 30 stycznia, o godz. 11, w katedrze ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Z uwagi na trwającą pandemię i związane z nią obostrzenia, wierni będą mogli uczestniczyć w nim w ograniczonej liczbie, dlatego będzie transmisja online na profilu na Facebooku: Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe i na YouTube: Parafia ewangelicka w Golasowicach

***

Bp Marcin Makula ma 45 lat. Pochodzi z Żor. Po ukończeniu studiów w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ordynowany na duchownego w 1999 roku. Od 2005 roku jest proboszczem parafii w Golasowicach na Górnym Śląsku. Działa w zarządzie Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, od 2019 roku jako prezes BPGA. Jest żonaty, ma troje dzieci.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jasio Pytak

A Prezes i Epidiaskop sie zgodzil? A co na to Dyrektor?

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie