Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma ASTAL otwarła nowe biuro w Katowicach. Przeprowadza remont Opery Śląskiej w Bytomiu

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
W tej chwili firma realizuje inwestycję architektonicznej perełki - remont Opery Śląskiej w Bytomiu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W tej chwili firma realizuje inwestycję architektonicznej perełki - remont Opery Śląskiej w Bytomiu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Magdalena Grabowska
Firma ALSTAL Grupa Budowlana otworzyła nowe biuro w Katowicach. Bydgoska spółka prowadzi aktualnie jedną z najważniejszych inwestycji w regionie - remont architektonicznej perełki województwa śląskiego, czyli Opery Śląskiej. - W obiekty zabytkowe trzeba włożyć dużo więcej pracy i wysiłku - przyznaje Kamil Janas, dyrektor oddziału ALSTAL Katowice.

ALSTAL Grupa Budowlana otworzyła nowe biuro w Katowicach. Firma przeprowadza remont Opery Śląskiej Bytomiu

ALSTAL Grupa Budowlana otworzyła nowe biuro w Katowicach 21 września. Bydgoska spółka znana jest w regionie min. przez jedną z najważniejszych inwestycji w regionie - remont Opery Śląskiej. Firma odpowiada bowiem za prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane.

- W tej chwili realizujemy inwestycję architektonicznej perełki - Operę Śląską w Bytomiu. Pracujemy w zakresie wszelkich uzgodnień konserwatorskich z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Dogadujemy się bardzo dobrze i dlatego tutaj widzimy szansę, żeby zdobyć inne kontrakty i realizować je wspólnie z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Uważam, że po zakończonych pracach opera zostanie najpiękniejszym oraz najbardziej nowoczesnym zabytkowym obiektem tego typu w Polsce - przyznaje Kamil Janas, dyrektor oddziału ALSTAL Katowice.

Przebudowie Opery Śląskiej podlega powierzchnia ponad 6000 metrów kwadratowych. W ramach prac ma zostać także zagospodarowany teren znajdujący się wokół budynku. - Cieszymy się, że jesteśmy przede wszystkim w terminie. Realizujemy zgodnie z harmonogramem przebudowę i praca na ten moment przebiega bardzo sprawnie i konkretnie - twierdzi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej. - Myślę, że na ten moment jest to dobra recenzja dla firmy, która otwiera swój oddział. Mamy nadzieję, że tak będzie do końca inwestycji - dodaje.

Kamil Janas: "W obiekty zabytkowe trzeba włożyć dużo więcej pracy i wysiłku"

Przypomnijmy, że prace modernizacyjne w Operze Śląskiej w Bytomiu opiewają na kwotę 58 mln zł, z czego 39 mln zł to środki z budżetu województwa a 19 mln zł to fundusze europejskie. Wraz z rozpoczęciem pierwszych prac remontowych działalność artystyczna Opery Śląskiej została przeniesiona na salę koncertową im. Adama Didura, jak i na zaprzyjaźnione sceny w regionie. Planowany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2023 r.

- Trzeba przyznać, że projekt realizuje się bardzo szybko. Jesteśmy na etapie większości prac stricte budowlanych. Scena jest już przygotowana, aby można było wprowadzić mechanizmy sceniczne, czyli scenę obrotową, zapadnię i zacząć wykańczać w środku rzeczy związane z jej mechaniką - wymienia Łukasz Goik. - Prace zewnętrzne i budowlane też w zasadzie są na ukończeniu. Tak jak zapowiadaliśmy, nic nam nie staje na przeszkodzie, aby w przyszłym sezonie artystycznym, na przełomie września/października publiczność mogła się spotkać z naszymi artystami w swoim domu, Operze Śląskiej - dodaje.

Jak przyznaje Kamil Janas, dyrektor oddziału ALSTAL Katowice, inwestycja jest nie lada wyzwaniem dla firmy.

- W obiekty zabytkowe trzeba włożyć dużo więcej pracy i wysiłku - wyjaśnia. - Za nami sporo uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Proces realizacji przy tego typu inwestycjach jest zazwyczaj dłuższy niż budowa nowych obiektów, ponieważ są one bardziej wymagające. Wymagają więcej ilości zasobów ludzkich, większego doświadczenia oraz większej precyzji przy wykonywaniu prac - dodaje.

Katowicki oddział firmy ALSTAL mieści się przy ulicy Węglowej 9. Poza opisanymi powyżej pracami związanymi z Operą Śląską, spółka przeprowadziła rozbudowę Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Oddziały firmy ALSTAL zlokalizowane są w miastach o dużym potencjalne inwestycyjnym. Główna siedziba znajduje się w Bydgoszczy. Pozostałe biura znajdują są w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu.

- Na Śląsku przede wszystkim widzimy nadzieję w kliencie prywatnym, dlatego że jest tutaj bardzo duży przemysł logistyczny i sporo zakładów produkcyjnych. Widzimy szczególnie szansę w remoncie obiektów zabytkowych, ponieważ Śląsk zabytkami stoi. Chcemy na stałe wpisać się w lokalny rynek - mówi Kamil Janas.

Katowice. ALSTAL Grupa Budowlana od 45 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku

Dodaje, że ALSTAL Grupa Budowlana od 45 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku. Spółka specjalizuje się w projektowaniu i generalnym wykonawstwie inwestycji budowlanych. W jej portfolio znajdują się szpitale, obiekty sportowe i basenowe, a także przemysłowe i mieszkaniowe. Dodatkowo firma specjalizuje się w budowie farm wiatrowych.

- Obecność na Śląsku była naszym marzeniem od dawna - przyznaje Jarosław Szczupak, prezes ALSTAL Grupa Budowlana. - Przez ostatnie sześć lat otworzyliśmy oddziały w Gdańsku, w Bydgoszczy, w Poznaniu, w Łodzi i we Wrocławiu. Mamy cele, zadania i je realizujemy. Naszym marzeniem od dawno było, żeby na Śląsku posiadać jednostkę organizacyjną oraz świadczyć usługi. Są tu dosyć specyficzne realizacje pod kątem posadowienia. Zatrudniliśmy zespół, który ma bardzo duże doświadczenie w realizacjach w województwie śląskim, w szczególności, jeśli chodzi o szkody górnicze. Te tereny mają swoją specyfikę - dodaje.

Jak wyjaśnia, decyzja o otwarciu nowego oddziału ALSTAL na Śląsku wpisuje się w wieloletnią strategię rozwoju firmy.

- Ani chwili nie wahałem się, aby w tym trudnym międzynarodowym czasie, podjąć decyzję inwestycyjną w postaci otwarcia nowego oddziału w Katowicach. Zespół katowicki w sposób znakomity realizuje inwestycje remontu Opery Śląskiej. Przynosi wartość nie tylko firmie, lecz także Inwestorom - dodaje.

Aktualnie firma zatrudnia 300 pracowników, a są to wysoko wykwalifikowani specjaliści z branży budowlanej. Na realizowanych budowach pracuje łącznie ponad trzy tysiące osób. W portfolio firmy znajduje się m.in.: Opera Leśna w Sopocie, Termy Maltańskie w Poznaniu, Motoarena w Toruniu oraz Szkoła Muzyczna w Warszawie. - ALSTAL wybudował setki obiektów w Polsce. Termy Maltańskie w Poznaniu to inwestycja o powierzchni ponad 4 hektarów. W tej chwili budujemy Aquapark w Szczecinie o powierzchni niespełna trzech hektarów - wymienia Jarosław Szczupak.

Spółka chwali się w szczególności obiektami zabytkowymi. - Mamy bardzo dużo obiektów pod opieką konserwatora zabytków, w szczególności w Poznaniu. Niedawno oddawaliśmy Komisariat Policji na poznańskiej starówce. Jedną z takich naszych największych inwestycji w tej chwili jest Fabryka Wody, centrum konferencyjne wraz z saunarium, które będzie jednym z największych w Europie oraz Aquaparki. Oprócz tego realizujemy szereg innych inwestycji, na przykład hale logistyczne, szpital w Bydgoszczy. Oczywiście staramy się pozyskać inne kontrakty, nie tylko na rynku publicznym - dopowiada Kamil Janas.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera