Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma Śrubena Unia istnieje 190 lat, jest wizytówką Żywiecczyzny i Beskidów. Przekształciła się z małej kuźni w potężną fabrykę

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
190 lat firmy Śrubena Unia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
190 lat firmy Śrubena Unia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
Śrubena Unia Sp. z o.o. z Żywca skończyła 190 lat i jest przykładem firmy, która ma za sobą niezwykłą drogę rozwoju, przekształcając się z małej kuźni w potężną fabrykę elementów złącznych. Wyjątkowy jubileusz firma obchodziła w sobotę, 17 września, na terenie Amfiteatru pod Grojcem, organizując uroczysty piknik dla członków załogi i ich rodzin.

Żywiec. 190-lecie firmy Śrubena Unia

Firma Śrubena Unia S.A. z Żywca świętowała w sobotę, 17 września, na terenie Amfiteatru pod Grojcem wyjątkową 190. rocznicę swojego istnienia. W ramach tego wydarzenia zorganizowany został uroczysty piknik, na którym licznie pojawili się jej pracownicy wraz ze swoimi rodzinami. Przygotowano wiele atrakcji oraz nagrodzono osoby wyróżniające się w swojej pracy zaangażowaniem i zasłużone dla firmy.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z IMPREZY JUBILEUSZOWEJ

– To wydarzenie szczególne, ponieważ inauguruje obchody jubileuszu 190-lecia funkcjonowania naszej firmy. Postanowiliśmy więc zorganizować piknik w nieco innej formule niż dotychczas. Dzięki uprzejmości burmistrza Żywca Antoniego Szlagora możemy to zrobić w tak wyjątkowym miejscu jak Amfiteatr pod Grojcem – mówił podczas otwarcia obchodów jubileuszu Andrzej Herma, prezes zarządu dyrektora generalnego w Śrubena Unia Sp. z o.o. w Żywcu.

Podczas firmowego pikniku panowała iście rodzinna atmosfera. Rozległy teren przy amfiteatrze zamienił się w park pełen atrakcji. Najmłodsi uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w wielu konkursach, czy też zabawach, m.in. próbując swoich sił we wspinaczce, podskakując na dmuchańcach oraz fantastycznie bawiąc się na zjeżdżalniach. O ten aspekt zadbała zaprzyjaźniona firma Centaurus z Bielska-Białej. Pomocni byli również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Żywiec-Sporysz, dzięki którym najmłodsi mogli usiąść w wozie strażackim, z bliska zobaczyć sprzęt należący do strażaków, a nawet ubrać się jak strażak. Rozdawali oni też watę cukrową.

Tego dnia działo się także sporo pod względem artystycznym. Po wcześniejszym przyznaniu nagród dla członków załogi firmy, na głównej scenie można było podziwiać tancerzy. Jako jedna z pierwszych zaprezentowała się Formacja Tańca Towarzyskiego Aqua Dance, będąca taneczną wizytówką Żywiecczyzny i Beskidów. Całą grupę wraz z jej choreografem Anną Kamińską doceniono gromkimi oklaskami. Gwiazdą wieczoru natomiast była Golec uOrkiestra, której koncert, oprócz waloru rozrywkowego, miał też wymiar symboliczny.

– Wybór zespołu był nieprzypadkowy. Golec uOrkiestra to zespół związany z naszą ziemią żywiecką, którego utwory inspirowane są muzyką górali żywieckich, ale przede wszystkim należy podkreślić to, że założyciele tego zespołu zapisali się w historii naszej firmy. Otóż Panowie Łukasz i Paweł Golcowie rozpoczynali swoją karierę muzyczną w naszej przyzakładowej orkiestrze dętej – zdradził prezes Andrzej Herma.

Obecny na scenie prezes wspólnie z Tadeuszem Jopkiem, wiceprezesem zarządu, dyrektorem ds. marketingu i sprzedaży w Śrubena Unia Sp. z o.o. w Żywcu, podkreślili też, że przez tak długie lata funkcjonowania, firma przeszła różne transformacje. Pojawiały się zmiany w formie prawnej, dochodziło do zmian właścicielskich. Były okresy, gdy wspaniale się rozwijała, ale także i takie, kiedy pod znakiem zapytania stało jej dalsze funkcjonowanie.

– Jako aktualny zarząd staramy się kontynuować to, co dobrego zrobili nasi poprzednicy. Umacniamy naszą pozycję nie tylko na rynku krajowym, ale również na rynku europejskim wśród producentów elementów złącznych. Inwestujemy w nowy park maszynowy, chcemy być nowocześni. Robimy wszystko, aby zwiększyć nasz potencjał wytwórczy. Także maszyny, które kupujemy są maszynami z najwyższego poziomu, które pozwalają nam na produkcję elementów bardziej skomplikowanych. Myślimy również o zmianach organizacyjnych – zmieniamy procedury funkcjonowania firmy, żeby pracować efektywniej. Bardzo ważni są dla nas nasi pracownicy. Dlatego poprawiamy warunki pracy i dbamy o bezpieczeństwo naszej załogi. W końcu to, że firma jest mocna jest głównie zasługą pracowników – podkreślił Andrzej Herma.

Obecny na uroczystym pikniku burmistrz Żywca Antoni Szlagor nie ukrywał swojego uznania, którym darzy firmę, jej zarząd i pracowników.

– To jest ogromny zaszczyt, że firma świętuje 190 lat istnienia. Były różne burze w tej firmie – jak w każdej – i przetrwaliście to wszystko. Silni pracownicy tworzą silną firmę. Prezesowi gratuluję takiej załogi i dziękuję za zawsze dobrą współpracę z miastem. Kiedykolwiek coś potrzebujemy, to zawsze jesteście gotowi nas wesprzeć. Cieszę się, że mogę na was liczyć i wiem, że nigdy ta firma nie zginie. Mimo to że są różne zawirowania, to jednak jesteście niezawodni. Dziękuję za to, że dzięki Wam rozwija się miasto Żywiec – mówił.

Śrubena Unia S.A. – wizytówka Żywiecczyzny z tradycją od 1832 roku

Przypomnijmy, że tradycje fabryki Śrubena Unia S.A. sięgają 1832 roku, kiedy to ówczesny właściciel dóbr żywieckich, arcyksiążę Karol Ludwik Habsburg założył w dzielnicy Żywiec-Sporysz – kuźnię, która była początkiem istnienia firmy. Następnie, w 1837 roku na mocy dokumentu koncesyjnego z 24 lipca wydanego przez C.K. Obwodowy Sąd Górniczy w Wieliczce, nastąpiło przekształcenie Kuźni Żywiec-Sporysz w Zakład Przeróbki Surówki. Nazwano ją wówczas „Hutą Fryderyka” na cześć arcyksięcia Fryderyka Habsburga, który w 1822 r. kupił od Wielopolskich dobra żywieckie.

W 1910 roku, zakład sprzedano „Pierwszej Galicyjskiej Fabryce Śrub Nitów i Nakrętek z Oświęcimia”, należącej do „Wiedeńskiej Spółki Akcyjnej Breviller-Urban i Syn”. Od tego momentu, do chwili obecnej, fabryka działa w branży elementów złącznych.

W 1912 roku powstała „Austriacka Spółka Akcyjna dla Fabrykacji Śrub i Wyrobów Kutych Brewiller i S-ka, A. Urban i Synowie” z siedzibą w Wiedniu. W czasie II wojny światowej zakład uległ zniszczeniu w 70%, a wznowienie produkcji nastąpiło od 1 lipca 1945 roku.

W czasach PRL „Żywiecka Fabryka Śrub” jako Przedsiębiorstwo Państwowe rozbudowała się terytorialnie, wzbogacając się o nowoczesny park maszynowy. W 1995 roku Fabryka Śrub została przekształcona w Spółkę Akcyjną pod nazwą Fabryka Śrub „Śrubena S.A.”.

W 1999 roku, z powodu wielu niekorzystnych zmian rynkowych, doszło do upadłości zakładu. Na bazie wydzielonego majątku powstała Fabryka Śrub „Śrubena Produkcja”, którą początkowo zarządzał syndyk masy upadłościowej spółki. W lipcu 2005 roku, fabryka została kupiona przez grupę inwestorów tworzących spółkę akcyjną pod nazwą „Śrubena Unia S.A.”. W dniu 30.12.2006 roku nastąpiło połączenie Fabryki Śrub „Śrubena Produkcja” z firmą „Śrubena Unia S.A.”.

Przekształcenie spółki Śrubena Unia Spółka Akcyjna w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nastąpiło 15 marca 2019 r. Obecnie 100% udziałów Śrubeny Unii Sp. z o.o. należy do grupy kapitałowej Mangata Holding.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera