MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fotoradary w woj. śląskim [AKTUALNA MAPA FOTORADARÓW 2014]

Michał Wroński
Aktualna mapa masztów GITD z czynnymi fotoradarami oraz lista wideorejestratorów, mobilnych i stacjonarnych fotoradarów w rękach straży miejskich i gminnych w naszym regionie
Aktualna mapa masztów GITD z czynnymi fotoradarami oraz lista wideorejestratorów, mobilnych i stacjonarnych fotoradarów w rękach straży miejskich i gminnych w naszym regionie grafika Marek Michalski
Fotoradary w woj. śląskim: Pamiętaj, nie każde urządzenie do mierzenia prędkości musi znajdować się w żółtej puszce. Przenośne fotoradary strażników dalej nie rzucają się w oczy. Zobacz w Dzienniku Zachodnim najnowszą mapę fotoradarów w woj. śląskim obowiązującą w 2014 roku. MAPA FOTORADARÓW W WOJ. ŚLĄSKIM

Fotoradary w woj. śląskim: Bez żalu pożegnaliśmy szare skrzynki na fotoradary. Owszem, być może tu i ówdzie jeszcze gdzieś je zobaczymy, ale od początku lipca możemy już być pewni, że są one puste i stanowią wyłącznie atrapy (systematycznie będą zresztą demontowane). Pewni możemy być też, że umieszczone na masztach żółte pudła zawierają fotoradary, więc na ich widok noga z gazu!

Takich żółtych skrzynek, będących w zarządzie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w województwie śląskim jest 23 (ich lokalizacje znajdziecie Państwo na mapie zamieszczonej powyżej).

Docelowo ma ich być u nas o 9 więcej, lecz miejsca ich zamontowania nie zostały jeszcze wyznaczone, a przynajmniej GITD ich nie ujawnia. Inspekcja ma jeszcze do dyspozycji fotoradary zamontowane w samochodach (ma 29 takich wozów), lecz tych z oczywistych względów nijak nie można przypisać do jednego miejsca.

Nie tylko jednak Inspekcja korzysta z fotoradarów. Chętnie czynią to również straże gminne, które mają prawo mierzyć prędkość przy drogach powiatowych, gminnych i wojewódzkich w terenie zabudowanym. W nielicznych przypadkach są to stacjonarne urządzenia zamontowane na masztach (one też musiały zostać oklejone na żółto), przeważnie jednak strażnicy mają do dyspozycji przenośne urządzenia, których na żółto nie musieli oznko- wywać i których można spodziewać się w większej liczbie miejsc.

Na mapie powyżej zaznaczyliśmy miejscowości, gdzie można natknąć się na użytkowane przez strażników gminnych fotoradary z obu tych kategorii.

Nasza mapa zawiera też informacje o wykorzystywanych przez strażników gminnych wideorejestratorach, mających przede wszystkim na celu identyfikację samochodów przejeżdżających przez skrzyżowania na czerwonym świetle.

Dodajmy, że montaż w całym kraju 20 takich urządzeń planuje także Główny Inspektorat Transportu Drogowego, choć na razie lista lokalizacji nie została jeszcze opracowana.
Coraz więcej wystawianych mandatów, coraz większe wpływy do budżetu państwa, ale... nie tak duże, jak marzyło się to ministrowi finansów

W ubiegłym roku dzięki wykonanym przez fotoradary GITD zdjęciom mandaty wystawiono 262 tysiącom kierowców. W tym roku (do czerwca) już 200 tys.

To zdecydowanie więcej niż w roku 2012 kiedy to taki "upominek" otrzymało 126 tysięcy kierujących. Trzeba jednak pamiętać, że tak naprawdę wykonanych zdjęć było znacznie więcej - szacuje się, że jedynie co dziesiąta fotografia kończy się mandatem.

Rosnąca liczba mandatów przekłada się o na wpływy do budżetu państwa. Szacuje się, że tylko w roku 2012 za sprawą fotoradarów trafiło do niego 32 mln zł. Rok później ta kwota wzrosła już do ok. 68 mln zł.

Ten wzrost robi wrażenie, ale nie tego oczekiwało ministerstwo finansów. Liczyło ono, że za sprawą fotoradarów budżet państwa wzbogaci się w ubiegłym roku o astronomiczną kwotę 1,5 miliarda złotych! Jeśli wierzyć medialnym "przeciekom", to w tym roku resort mocno ograniczył swój apetyt i gotów jest się zadowolić 120 mln zł. Trudniej dokładnie oszacować ile pieniędzy trafia dzięki fotoradarom do kasy miast, gdyż każda wyposażona w takie urządzenie straż gminna pracuje na konto budżetu własnej gminy - można jednak znaleźć opinie, że już w roku 2011 w skali całego kraju wpływy te sięgały ok. 180 mln zł.

Obecnie w całym kraju GITD posiada 300 stacjonarnych fotoradarów na masztach. Docelowo ta liczba ma jeszcze wzrosnąć o 100.

Nastąpi to najdalej w przyszłym roku, gdyż zakup tych urządzeń stanowi część, finansowanego z unijnych pieniędzy większego projektu, a to oznacza, że musi on zostać rozliczony przed końcem roku 2015.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni