MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Francuski dziennikarz Canal+ i Arte uczy katowickich uczniów jak odróżniać fakty od fake newsów. Wszystko to w LO im. Kopernika

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
Do Licem Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Katowicach zawitał niecodziennych gość - francuski dziennikarz związany ze stacją Canal+ i telewizją Arte. Pomysł zainicjował Instytut Francuski w Polsce. Ephraim Taba, to tak nazywał się przybysz, przeprowadził z uczniami trzecich klas na temat walki z manipulacją w przestrzeni codziennych informacji.

Francuski dziennikarz uczy katowickich uczniów rozpoznawania technik manipulacji

Każdy wie, że nic tak nie wpływa na naukę jak spotkanie z drugim człowiekiem, działanie na przykładach i praktyka. W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Katowicach ten model nauczania opanowano do perfekcji. Przykładem tego mogą być warsztaty, które odbyły się w placówce w środę, 5 czerwca.

- Od rana klasy trzecie biorą czynny udział we wspaniałym projekcie, gdzie uczą się i pracują pod kierownictwem dziennikarza francuskiego, który ma za sobą pracę z takimi telewizjami jak Canal+, Arte. Uczniowie mają warsztaty, w których poznają pracę dziennikarską, ale też uczą się przedzierać przez świat natłoku informacyjnego - mówi Jean Cloude Hauptmann, nauczyciel języka francuskiego w LO im. M. Kopernika w Katowicach.

Kiedy tylko pojawiła się inicjatywa przeprowadzenia międzynarodowych warsztatów szkoła od razu przystąpiła do projektu.

- Pomysł tego warsztatu podała nam Ambasada Francji przez Instytut Francuski w Polsce, który powiedział nam, że jest możliwość zorganizowania spotkania właśnie z tym dziennikarzem i wzięcia udziału w warsztatach przez niego poprowadzonych o walce z manipulacjami w przestrzeni codziennych informacji. Zdaliśmy sobie sprawę, że młodzież ma aktualnie problem z tym, aby odróżnić, co jest informacją, a co tzw. fake newsem. Chodzi nam o to, żeby nie przyjmowali wszystkiego za pewnik - wyjaśnia Jean Cloude Hauptmann.

Niecodzienne warsztaty w katowickim liceum - uczniowie uczą się od najlepszych

Uczniowie nie tylko uczyli się jak odróżnić zmanipulowaną informację od prawdziwej, ale pod czujnym okiem francuskiego dziennikarza tworzyli własne podcasty na różne tematy, które sami wybrali.

- To projekt pilotowy, przeprowadzamy takie spotkania w XV LO w Warszawie i w katowickim Koperniku. Od roku 2021 roku prowadzę podobne warsztaty na terenie Francji. Chodzi przede wszystkim o to, aby uwrażliwić dzieci na wątpienie krytyczne, które musimy wzbudzić u najmłodszych. Żyjemy w czasach, gdzie dezinformacja jest wszechobecna i żyjąc w takim świecie, chcemy żeby dzieci były w stanie wątpić w to, co czytają - mówił francuski dziennikarz, Ephraim Taba.

Jego zdaniem, to właśnie w tej części Europy koniecznie należy uwrażliwiać młodzież na nadchodzące zza wschodniej granicy zagrożenia, nie tylko te militarne, ale również związane z dezinformacją.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni