Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Franz Winckler patronem ulicy Śródmiejskiej w Katowicach. To ulica Wincklera

Justyna Przybytek
Nowa ulica w Katowicach będzie nosia nazwę Ulicy Franza Wincklera
Nowa ulica w Katowicach będzie nosia nazwę Ulicy Franza Wincklera Justyna Przybytek/Dziennik Zachodni
Nowa droga wybudowana w centrum Katowic już nie będzie Śródmiejską, a ulicą imienia Franza Wincklera. To decyzja katowickich radnych.

Nowa droga została wybudowana w centrum Katowic po zachodniej pierzei alei Korfantego. Wije się między Superjednostką, Ślizgowcem, pasażem handlowym a dawnym hotelem Silesia. Biegnie od ulicy Chorzowskiej do ulicy Piotra Skargi. Ma nieco ponad 418 metrów.

Gdy jej budowę dopiero planowano, pojawiały się różne pomysły, jak ją nazwać. Swoją propozycję mieli kibice GKS Katowice, którzy zaproponowali nazwę „ul. Górniczego Klubu Sportowego”. Wśród propozycji były też ulica Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945, a także ulica Jana Pawła II. Ostatecznie żadnej nazwy wówczas nie wybrano, stanęło na roboczej - Śródmiejska.

Imię Franza Wincklera w tych dyskusjach się nie pojawiało.

Drogę otwarto pod koniec ubiegłego roku, zaś decyzję w sprawie nazwy podjęli właśnie radni z Komisji Organizacyjnej. Projekt uchwały w sprawie nadania jej imienia już trafił do Biura Rady Miasta.

- Żadna z organizacji pozarządowych działających na terenie miasta nie wniosła uwag do projektu uchwały - podsumowują urzędnicy.

Jak zapewniają, nadanie nazwy ulicy nie pociągnie za sobą konieczności zmian adresów mieszkańców Superjednostki, przy której ulica biegnie. To byłby kłopot, bo w bloku jest około 800 mieszkań.

- Zmiana adresów nie jest planowana - zapewniają urzędnicy.

KIM BYŁ FRANZ WINCKLER?
Franz Winckler, Franciscus Winckler, od 1840 Franz von Winckler (ur. 4 sierpnia 1803 Tarnów (powiat ząbkowicki), zm. 6 sierpnia 1851 koło Lublany) – właściciel ziemski, przemysłowiec, współtwórca przemysłu Katowic, który przyczynił się do przyszłego nadania im praw miejskich.

Urodził się w niezamożnej rodzinie zarządcy majątku ziemskiego, miał ośmioro rodzeństwa. Uczęszczał do szkół w Kłodzku, Nysie oraz szkoły górniczej w Tarnowicach. W tarnowickiej szkole poznał Friedricha Wilhelma Grundmana. Pracował jako górnik w kopalniach węgla kamiennego w Zabrzu i Królewskiej Hucie. Był sztygarem w kopalni Maria w Miechowicach (obecnie dzielnica Bytomia), której po pewnym czasie zostaje zarządcą. Po śmierci właściciela – Franza Aresina zostaje zarządcą jego całych dóbr. Już jako współwłaściciel (poślubił wdowę po Franzu Aresinie) powiększa je poprzez zakup miasta Mysłowice oraz wsi Katowice. Przedsiębiorca w Katowicach ustanawia zarząd swoich dóbr a zarządcą Katowic swojego przyjaciela Friedricha Grundmana, który wraz z Richardem Holtze przyczynili się do rozwoju Katowic i nadania im praw miejskich.

Zgromadził duży majątek, między innymi był właścicielem lub współwłaścicielem 69 kopalń węgla kamiennego, 14 kopalń rud, wielu hut cynku i żelaza.

Za swoje zasługi dla rozwoju regionu w 1840 zostaje mu nadany przez Króla Prus tytuł szlachecki.

Był dwukrotnie żonaty, po raz pierwszy z Alwiną Kalide, siostrą śląskiego rzeźbiarza Theodora Erdmanna Kalide oraz po jej śmierci z Marią Aresin, wdową po Franzu Aresinie. Jego córka z pierwszego małżeństwa – Waleska razem ze swoim mężem Hubertem von Tiele kontynuowała dzieło swojego ojca. Wnuczką Franza von Wincklera była Ewa von Thiele-Winckler, zwana Matką Ewą.

W 1853 w parku (obecnie park Powstańców Śląskich), obok zarządu dóbr Wincklerów w Katowicach (tzw. zamku) postawiono pomnik Franza von Wincklera. Został on zniszczony po II wojnie. Do 1924 i w latach 1939−1945 nieistniejąca już katowicka ulica Skośna nosiła nazwę Tiele-Winckler-Straße. O życiu Franza von Wincklera opowiada powieść Marii Klimas-Błahutowej pt. Siedem krów tłustych.
Wg Wikipedii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty