Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Funty brytyjskie pomogą wybudować kopalnie Dębieńsko i Jan Karski

Redakcja
Funty brytyjskie pomogą wybudować kopalnie Dębieńsko i Jan Karski
Funty brytyjskie pomogą wybudować kopalnie Dębieńsko i Jan Karski ARC
Przyspieszenie prac nad projektem reaktywowania kopalni Dębieńsko (pow. rybnicki) oraz budowy kopalni Jan Karski (Lubelskie Zagłębie Węglowe) dzięki pieniądzom Brytyjczyków. Spółka Prairie Mining wyemitowała obligacje na kwotę ok. 3,2 mln funtów dla brytyjskich inwestorów instytucjonalnych.

Prairie Mining, spółka eksploracyjno-wydobywcza prowadzi prace nad uruchomieniem dwóch kopalń w Polsce - Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Dębieńsko, która znajduje się w pow. rybnickim. Aby przyspieszyć rozwój tych dwóch projektów, zdecydowano o emisji obligacji dla brytyjskich inwestorów instytucjonalnych o łącznej wartości ok. 3,2 mln funtów.

- Z przyjemnością witamy wielu nowych inwestorów w rejestrze akcjonariuszy spółki, w czasie gdy obie inwestycje przechodzą do kolejnej fazy rozwoju. Silne wsparcie ze strony brytyjskich inwestorów instytucjonalnych potwierdza nasza wizję spółki jako przyszłego strategicznego producenta węgla koksującego w Europie – mówi Ben Stoikovich, prezes Prairie.

CZYTAJCIE TEŻ:
Nowa kopalnia Dębieńsko? Czesi odpuścili, Australijczykom się uda?

Wpływ z wyemitowanych obligacji będzie przeznaczony m.in. na wykonanie dodatkowych wierceń w Dębieńsku, zaś w przypadku kopalni Jan Karski - m.in. na przyspieszenie prac przygotowawczych do budowy kopalni, takich jak zapewnienie linii wysokiego napięcia na terenie zakładu oraz procesu wydawania pozwoleń.

- Prairie zbliża się do ukończenia Bankowego Studium Wykonalności dla kopalni Jan Karski. Publikacja studium planowana jest w drugiej połowie 2017 roku - poinformowała spółka.

Z analiz przeprowadzonych przez Prairie Mining wynika, że kopalnia w Dębieńsku ma potencjał - i ekonomiczny, i techniczny. Badania wykazały, że znajdują się tam pokłady węgla koksującego wysokiej jakości.

- Wyniki Studium ewaluacyjnego potwierdzają, że Dębieńsko jest inwestycją o znaczeniu światowym. Wraz z zasobami na ponad 300 mln ton, koncesją wydobywczą, bezpośrednim sąsiedztwem dużych producentów stali, kosztem wydobycia jedynie 47 USD/t mamy podstawy, aby stać się ważnym i zyskownym producentem wysokiej jakości węgla koksującego w Europie – mówi Ben Stoikovich.

Dodajmy, że Dębieńsko znajduje się w sąsiedztwie dwóch kopalń, należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej: Knurów - Szczygłowice oraz Budryk.

- Kopalnia Dębieńsko będzie produkować netto 2,6 mln ton wysokiej jakości węgla koksującego rocznie. Przez cały okres funkcjonowania kopalni, który szacujemy na 26 lat, daje to możliwość wydobycia łącznie ponad 65 mln ton węgla koksującego. Rozpoczęcie budowy kopalni planujemy w 2019 roku, a wydobycie ruszy cztery lata później - mówił w połowie marca Mirosław Taras, członek kadry menadżerskiej Prairie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera