Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GDDKiA otwarła oferty na modernizację odwodnienia na S86 w Sosnowcu i przy Agacie w Katowicach

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Tak wyglądał przejazd pod wiaduktem przy sklepie Agata i markecie IKEA w Katowicach 23 czerwca 2023 roku, po ulewie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądał przejazd pod wiaduktem przy sklepie Agata i markecie IKEA w Katowicach 23 czerwca 2023 roku, po ulewie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
GDDKiA otwarła oferty w przetargach na modernizacje systemu odwodnienia drogi ekspresowej S86 w okolicy IKEI i Agaty w Katowicach i przy salonie Mercedesa w Sosnowcu. Chodzi o miejsca, w których po każdej większej ulewie tworzą się ogromne zalewiska i konieczne są objazdy. Są firmy chętne na modernizację i budowę dwóch nowych przepompowni, które zastąpią stare i niezbyt już wydajne urządzenia. W jednym przypadku już wybrano najkorzystniejszą ofertę, w drugim wszystkie oferty przewyższają budżet przewidziany na to przez GDDKiA.

Dwa newralgiczne miejsca na S86, gdzie tworzą się zalewiska

Na drodze ekspresowej S86 między Katowicami i Sosnowcem są tak naprawdę dwa miejsca, w których po każdej większej ulewie auta po prostu toną w ogromnych zalewiskach. Najbardziej znanym jest oczywiście węzeł Agata (przy sklepie meblowym Agata i markecie IKEA) w Katowicach. W tym roku już wielokrotnie po intensywnych opadach trzeba było wzywać straż pożarną, która odpompowywała wodę z ogromnych zalewisk, jakie tworzyły się pod wiaduktem, po którym biegnie ekspresowa S86.

Drugim miejscem na tej, jednej z najkrótszych ekspresówek w Polsce, bo liczącej niecałe 6 km długości, jest zagłębienie terenu w okolicach salonu Mercedesa w Sosnowcu, a po drugiej stronie przy centrum logistycznym Hillwood. Tam także po ulewach tworzą się pokaźne „jeziora”.

DROGI,INFRASTRUKTURA, ZOBACZ KONIECZNIE

W Sosnowcu inwestycja jest już pewna. Zniknie zalewisko na wysokości salonu Mercedesa

W obu przypadkach jest duża szansa na to, że inwestycje te uda się rozpocząć i wykonać w przyszłym roku.

Na pewno szybciej pójdzie modernizacja odwodnienia i przepompowni w Sosnowcu. Tam bowiem już wybrano najkorzystniejszą ofertę firmy wykonawczej. Złożyła ją Firma Handlowo Usługowa Instbud Stanisław Boguta z Gdowa. Firma chce wykonać inwestycję za prawie 10,9 mln zł. Oferuje też przedłużenie okresu gwarancji jakości o 4 lata.

Warto wiedzieć, że powierzchnia, z której odprowadzane są wody z tego miejsca, odpowiada powierzchni prawie 18 boisk piłkarskich.

- Skutkuje to koniecznością odprowadzenia ponad 1200 litrów wody w ciągu sekundy. Aby odprowadzić wodę z tak wielkiego obszaru, potrzeba by co najmniej dwóch rur o średnicy jednego metra i to przy dużej prędkości przepływu – informuje Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA. - Tam funkcjonują bardzo stare urządzenia. Powstały w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Właściwie już nie produkuje się do nich części zamiennych. Konieczna jest więc wymiana całego systemu odwodnienia na nowoczesny, sterowany zdalnie - mówi Marek Prusak.

Zakres prac jest w tym przypadku dość szeroki. Nowa przepompownia zasilana będzie z nowej, wybudowanej w ramach tej inwestycji stacji transformatorowej i przebudowanych sieci elektroenergetycznych na terenie byłej przepompowni. Zainstalowanie zostanie także nowe oświetlenie. Wykonawca ma tez zbudować nowe drogi terenie przepompowni oraz przebudować drogę dojazdową z drogi ekspresowej. Jak podkreśla GDDKiA, ważną częścią inwestycji będzie także remont wylotu do rzeki Brynicy i przeprowadzenie napraw istniejących kanałów.

Wszystko to ma się wydarzyć w rok po podpisaniu umowy z wykonawcą. Jeśli więc nie będzie odwołań i protestów w ramach przetargu, umowa może zostać podpisana jeszcze w tym roku.

Co z modernizacją odwonienia i przepompowniami przy węźle Agata w Katowicach?

Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa odwodnienia i budowy nowych przepompowni w rejonie Agaty i IKEI. Bo choć termin realizacji tego przedsięwzięcia jest krótszy, bo wynosi dziewięć miesięcy, to w tym przypadku wykonawcy jeszcze nie wybrano.

Odcinek drogi ekspresowej S1 między węzłami Oświęcim i Dankowice będzie miał długość 15,6 km. Biegnie w bardzo zróżnicowanym krajobrazie: jest woda, lasy, a w oddali widać nawet góryZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa drogi ekspresowej S1 Oświęcim - Dankowice: Sielski kr...

Wszystkie oferty w przetargu przekraczają założony na inwestycję budżet GDDKiA

25 lipca otwarto oferty złożone w przetargu przez sześć firm. Problem polega na tym, że wciąż wszystkie oferty, nawet najniższa, przewyższają budżet zakładany przez GDDKiA na to zadanie. Trzy z ofert przekraczają sześć milionów złotych, jest jedna na 8,7 mln i na 9,5 mln złotych. Najniższą cenę zaoferowało konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Usługowe CBT Grzegorz Patoła z Rybnika (lider) oraz Przedsiębiorstwo Robót Budowlano - Instalacyjnych REDDO Piotr Trybała z Gliwic.
Co zrobi GDDKiA w takiej sytuacji? Na razie oferty są dokładnie analizowane.

- Jest kilka wyjść. Na pewno w grę wchodzą negocjacje z firmami. Jeśli uda nam się osiągnąć jakiś kompromis, czego na tę chwilę nie można jeszcze zagwarantować, to niewykluczone, że możliwe jest dofinansowanie tego zdania. Inne wyjście oznacza po prostu zrezygnowanie z inwestycji z powodu braku finansowania – powiedział nam rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA.

Gdyby jednak przyjąć wersję optymistyczną, która jest bardziej prawdopodobna, czyli udałoby się dołożyć pieniędzy do przebudowy odwonienia w tym miejscu, a co za tym idzie doszłoby do podpisania umowy z wybranym wykonawcą, to inwestycja mogłaby być wykonana już w przyszłym roku.

Zakres prac obejmuje m.in. budowę nowej przepompowni wód deszczowych wraz z zasilaniem, urządzeń oczyszczających wody opadowe, zbiornika retencyjnego podziemnego, który pozwoli na magazynowanie nadmiaru wód opadowych, oraz odcinków kanalizacji deszczowej i wpustów deszczowych. Prace obejmą też odtworzenie nawierzchni jezdni S86, odbudowę infrastruktury drogowej, np. chodników.

Czas wykonania tego zadania to 9 miesięcy od podpisania umowy.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera