Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gerard Trefoń przekazał obraz Joachima Achtelika Muzeum Miejskiemu im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Gerard Trefoń przekazał obraz Joachima Achtelika Muzeum Miejskiemu im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Gerard Trefoń przekazał obraz Joachima Achtelika Muzeum Miejskiemu im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
12 lutego 1942 roku odbyły się egzekucje mieszkańców dzielnic dzisiejszej Rudy Śląskiej - Goduli, Rudzie i Bielszowicach. Hitlerowcy zabijają na oczach tutejszej ludności Ignacego Nowaka, Antoniego Tiałowskiego, Joachima Achtelika rudzkiego malarza i Edmunda Kokota. Dzisiaj, 11 lutego 2022 r., kolekcjoner Gerard Stanisław Trefoń przekazał Muzeum Miejskiemu im. Maksymiliana Chroboka dwa obrazy, nawiązujące do 80. Rocznicy Stracenia Rudzkich Bohaterów Wojennych. Autorem jednego z nich jest sam Achtelik.

12 lutego 1942 roku odbyły się egzekucje mieszkańców dzielnic dzisiejszej Rudy Śląskiej - Goduli, Rudzie i Bielszowich. Hitlerowcy zabijają na oczach tutejszej ludności Ignacego Nowaka, Antoniego Tiałowskiego, Edmunda Kokota i Joachima Achtelika, rudzkiego malarza. Dzisiaj, 11 lutego kolekcjoner Gerard Stanisław Trefoń przekazał Muzeum Miejskiemu im. Maksymiliana Chroboka dwa obrazy, nawiązujące do 80. Rocznicy Stracenia Rudzkich Bohaterów Wojennych. Autorem jednego z nich jest sam Achtelik.

Konspiratorzy, którzy sprzeciwiają się nazistowskiej władzy, zostają powieszeni 12 lutego w 1942 roku na oczach mieszkańców. Pochodzą z różnych miejscowości, które teraz są tutejszymi dzielnicami naszego miasta - Goduli, Rudu i Bielszowic. Wśród nich jest Joachim Achtelik, najmłodszy ze skazanych.

- Miejscową ludność zmuszano do przyjścia na tę egzekucję. Wiemy, że były to dzieci chodzące do szkół, które zostały zmuszane do tego, żeby widzieć śmierć Joachima Achtelika - wyjaśnia Krzysztof Gołąb, historyk, dyrektor muzeum. - Został stracony na ówczesnym placu targowym w dzielnicy Ruda 1 poprzez powieszenie - dodaje.

Joachim Achtelik Obejmował funkcję tłumacza w urzędzie gubernatora generalnego w Krakowie. Jednocześnie współpracował z placówką Polskich Sił Zbrojnych w Rudzie, którą dowodził ks. Jan Macha. Był łącznikiem, przekazującym cenne informacje, które były następnie kierowane do Londynu drogą radiową. Przypuszcza się, że zajmował się także redakcją kolumny literackiej podziemnego "Świtu" wydawanego w Tarnowskich Górach. Hitlerowcy aresztowali go 7 września 1941 roku.

- Został aresztowany wraz z Ignacym Nowakiem i Antonim Tiałowskim, a następnie przewieziony do mysłowickiego więzienia. Wszyscy trzej byli poddawani licznym torturom. Wiemy o tym tylko z opowieści rodzin, ponieważ ubrania, które później otrzymywali po egzekucji były zakrwawione. Egzekucje i tortury musiały się więc w tym więzieniu odbywać - wyjaśnia Krzysztof Gołąb.

Joachim Achtelik widział jak giną na szubienicy Ignacy Nowak oraz Antoni Tiałowski z Goduli. - Następnie przewieźli z Goduli do Rudy Joachima Achtelika i został stracony poprzez powieszenie na ówczesnym placu targowym - dodaje.

Jako ostatni został powieszony w Bielszowicach Edmund Kokot. Na miejscu egzekucji stoi dzisiaj pomnik Pomnik „Bohaterom pomordowanym w walce o wolną Polskę”.

Nie przeocz

Już jutro wypada 80. Rocznica Stracenia Rudzkich Bohaterów Wojennych. Z tej okazji kolekcjoner Gerard Stanisław Trefoń przekazał Muzeum Miejskiemu im. Maksymiliana Chroboka dwa obrazy. "Marynarza" namalował sam Joachim Achtelik, drugi znów, autorstwa Jerzego Pawlasa, przedstawia egzekucję rudzianina.

- Jeździłem po całym Śląsku, po całej Polsce i spisywałem życiorysy malarzy. Jeden z nich posiadał obraz autorstwa Achtelika. Był u mnie przez 30 lat do teraz - opowiada Gerard Stanisław Trefoń.

Muzeum Miejskiemu im. Maksymiliana Chroboka w swoich zbiorach posiada jeszcze pięć innych obrazów Joachima Achtelika, w tym jeden rysunek.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera