18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gęś pieczona i inne przepisy na potrawy z gęsi. Jak przygotować gęsinę? Jak upiec gęś? [PRZEPIS]

Maria Olecha
Przepsi na gęś pieczoną. Piersi i udka z konfiturami. Mniam!Piersi i udka gęsie z konfiturami: 1 gęś, sól i pieprz do smaku, 2-3 łyżki konfitur śliwkowych, kilka śliwek, dużo przypraw korzennych: imbir, cynamon, a także anyż, chili i curry i odrobina majeranku. Gęś rozbieramy, odcinamy piersi i udka. Lekko nacinamy piersi. Podobnie udka, ale wzdłuż kości, aby zostały nam steki. Mięso solimy i pieprzymy, posypujemy niewielką ilością majeranku. Wrzucamy na suchą patelnię i smażymy na małym ogniu aż zacznie wyciekać tłuszcz. Następnie wkładamy do piekarnika na 180 st. C i pieczemy aż do miękkości. Wytopiony tłuszcz dolewamy bardzo powoli do garnka z konfiturą cały czas mieszając. Dodajemy sól, tymianek i dużo świeżo zmielonego czarnego pieprzu, aby złamać słodki smak. Śliwki pieczemy na odrobinie masła z przyprawami korzennymi i chili. Gęś podajemy z sosem i śliwkami.
Przepsi na gęś pieczoną. Piersi i udka z konfiturami. Mniam!Piersi i udka gęsie z konfiturami: 1 gęś, sól i pieprz do smaku, 2-3 łyżki konfitur śliwkowych, kilka śliwek, dużo przypraw korzennych: imbir, cynamon, a także anyż, chili i curry i odrobina majeranku. Gęś rozbieramy, odcinamy piersi i udka. Lekko nacinamy piersi. Podobnie udka, ale wzdłuż kości, aby zostały nam steki. Mięso solimy i pieprzymy, posypujemy niewielką ilością majeranku. Wrzucamy na suchą patelnię i smażymy na małym ogniu aż zacznie wyciekać tłuszcz. Następnie wkładamy do piekarnika na 180 st. C i pieczemy aż do miękkości. Wytopiony tłuszcz dolewamy bardzo powoli do garnka z konfiturą cały czas mieszając. Dodajemy sól, tymianek i dużo świeżo zmielonego czarnego pieprzu, aby złamać słodki smak. Śliwki pieczemy na odrobinie masła z przyprawami korzennymi i chili. Gęś podajemy z sosem i śliwkami. canal /kuchnia.tv
Przepis na gęś. Gęś pieczona, najlepsze potrawy z gęsi. Zobacz, jak przygotować gęś na św. Marcina. Amerykanie mają indyka, którego serwują na Święto Dziękczynienia. A Polacy? Niby nie gęsi, swój język mamy, ale gąsek 11 listopada nie jemy. A szkoda, bo gęś podana na tysiące sposobów: pieczona, duszona, ze śliwkami, kiszoną kapustą, majerankiem czy chili zawsze smakuje wybornie. Spróbujcie sami przyrządzić gęsinę. Zachęca Maria Olecha. PRZEPISY NA POTRAWY Z GĘSI. GĘŚ PIECZONA. GĘŚ FASZEROWANA. JAK PRZYGOTOWAĆ GĘSINĘ?

Przepisy na gęś. Zobacz jak upiec gęsinę? Geś pieczona, gęś faszerowana. Gęś na św. Marcina

Wiecie, że w listopadowe Święto Dziękczynienia Amerykanie zjadają około 46 milionów indyków? A gdyby każda polska rodzina zdecydowała, że 11 listopada poda jako danie główne gęś, to prawdopodobnie nastąpiłby deficyt tego mięsa i większość po prostu nie kupiłaby gęsi w sklepach. A szkoda, bo polska gęś owsiana smakuje wybornie.

Czy kiedyś stanie się daniem narodowym Polaków? Kiedyś zastanawialiśmy się nad tym udowadniając, że jedne z najlepszych gąsek w kraju są serwowane w naszym regionie: w oberży "Złota Gęś" w Siewierzu oraz w "Kuchni i winie" w Pszczynie. Dziś zachęcamy Was do tego, abyście spróbowali pyszną gęś przyrządzić jutro samodzielnie.

O sprawdzone przepisy na pyszne, chrupiące gęsi, specjalnie dla naszych Czytelników, poprosiliśmy uznanych mistrzów kuchni: Ewę Wachowicz gotującą w Polsacie, Grzegorza Łapanowskiego, kucharza i krytyka kulinarnego, współpracującego z redakcją Dzień Dobry TVN, oraz Bożenę Dykiel, aktorkę i autorkę książki kucharskiej "Moje sekrety kulinarne".

Sprawdziliśmy ponadto, co zjedzą 11 listopada nasi politycy, duchowni i ludzie show-biznesu. Niektórzy będą się zajadać właśnie gęsiną.

ZOBACZ KONIECZNIE. Gęś z Siewierza na świętego Marcina

[Zobacz również: Pieczona gęś na świętego Marcina. Przepis Remigiusza Rączki

Mikołaj Rey i przepisy na gęsinę

PRZEPIS NA GĘŚ. CZYTAJ WIĘCEJ
Przepis na gęś
Gęś nadziewana kaszą gryczaną, podgrzybkami i jarzynami na pewno pojawi się na stole Ewy Wachowicz. Miss Polonia 1992 polecała nam gąskę jako danie główne z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

- Trochę zapomnieliśmy, że gęsina jest bardzo smaczna, a tłuszcz, który wytapia się podczas jej pieczenia, jest genialny do smażenia i ma wiele wartości - mówi Ewa Wachowicz. - Oliwa, której walorem są kwasy tłuszczowe wielonienasycone, nie nadaje się do długiego smażenia, a smalec gęsi też te kwasy zawiera, do tego ma słodkawy smak i wspaniale podkreśla smak potraw smażonych - zachwala Wachowicz.

Prawdziwym fanem gęsi jest Grzegorz Łapanowski. - Ja kocham gęsinę, podobnie jak jagnięcinę polską. Za co? Za niepowtarzalny, wyjątkowy smak, którego nie można z niczym innym porównać - uśmiecha się Grzegorz Łapanowski.

Jak podkreśla, gęś można przyrządzić na tysiące sposobów: w całości, pokrojoną, można rozebrać piersi, udka, zrobić wątróbki gęsie czy faszerowane szyje.

- Uważam, że akcja promowania jedzenia gęsi w dniu św. Marcina, którą zaproponowano na Kujawach w ubiegłym roku, była genialna. Cieszę się, że Śląsk i Zagłębie też ten temat podejmują - dodaje Łapanowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!