Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczny korek na DK86 w Katowicach przez przebudowę węzła Giszowiec. Zmieniła się organizacja ruchu. Tak źle jeszcze nie było

lota
Przebudowa węzła Giszowiec na DK86 w Katowicach. Objazdy od 24 lutego do 1 marcaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przebudowa węzła Giszowiec na DK86 w Katowicach. Objazdy od 24 lutego do 1 marcaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Przebudowa węzła Giszowiec na DK86 w Katowicach weszła w nowy etap. Od poniedziałku, 24 lutego w rejonie węzła obowiązuje nowa organizacja ruchu. Tego dnia zamknięta dla ruchu zostanie ulica Kolista pod wiaduktem DK86, to oznacza, że aby dojechać do Giszowca, ale też nawrócić na DK86, trzeba będzie korzystać z objazdu. Ten dla kierowców samochodów osobowych zostanie wyznaczony na ulicy Górniczego Stanu, ten dla ciężarówek dopiero w Murckach. To będą największe utrudnienia od czasu rozpoczęcia przebudowy węzła ulic Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty

Przebudowa węzła Giszowiec na DK86 wkracza w kolejną fazę

24 lutego po raz kolejny zmieni się organizacja ruchu na przebudowywanym węźle Giszowiec w Katowicach. Tego dnia zamknięta dla ruchu zostanie ulica Kolista pod wiaduktem DK86. Zmiany będą obowiązywały do 1 marca. W tym czasie wykonawca przebudowy będzie układał belki nośne wiaduktu nad ul. Kolistą.

Przebudowa węzła Giszowiec na DK86 w Katowicach. Objazdy od 24 lutego do 1 marcaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Gigantyczny korek na DK86 w Katowicach przez przebudowę węzł...

Zamknięcie Kolistej oznacza ogromne utrudnienia w ruchu na DK86: aby dojechać i wyjechać z Giszowca, ale też by nawrócić na DK86, trzeba będzie korzystać z objazdu (dla samochodów ciężarowych kilkukilometrowego). Niestety właśnie przez objazdy, które można poprowadzić tylko wzdłuż DK86, spiętrzy się ruch na Pszczyńskiej, dlatego też wyznaczono kolejne... objazdy dla kierowców dojeżdżających do Ligoty oraz Ochojca.

Jak przyznają przedstawiciele katowickiego magistratu zamknięcie odcinka ul. Kolistej jest kumulacją największych utrudnień w trakcie wartej 247,5 mln zł przebudowy węzła Giszowiec.

Nie przegap

Objazdy na węźle Giszowiec w dniach od 24 lutego do 1 marca:

  • Dojazd do Giszowca dla samochodów osobowych – jadąc ul. Pszczyńską od centrum Katowic będziemy kierowani do skrzyżowania z ul. Górniczego Stanu, którą będziemy mogli dojechać do Giszowca lub na skrzyżowaniu dopuszczone będzie zawracanie (tylko dla samochodów osobowych!), by móc wjechać do dzielnicy od strony ul. Kolistej.
  • Wyjazd z Giszowca w kierunku Ochojca/Ligoty – poprowadzony będzie ul. Kolistą na ul. Pszczyńską, a następnie autostradę A4 lub ulicami: Szopienicką, Górniczego Dorobku, Gospodarczą, Murckowską, na ul. Pszczyńską, z której możliwy jest zjazd na ul. 73 Pułku Piechoty i ul. Karolinki.
  • Dojazd do Giszowca dla samochodów ciężarowych – jadąc ul. Pszczyńską od centrum Katowic będziemy kierowani w stronę Murcek, gdzie nawracanie będzie możliwe będzie na węźle drogowym z ul. Kołodzieja, by wrócić ul. Pszczyńską zjazdu na ul. Kolistą

To jednak nie koniec:

  • Dojazd do Ochojca i Ligoty - by odciążyć DK86 na wysokości Giszowca - będzie kierowany z ul. Bielskiej już w Murckach ulicami: Kołodzieja, Szarych Szeregów i Armii Krajowej.
  • W celu ograniczenia ruchu na ul. 73 Pułku Piechoty wprowadzone zostaną objazdy dla tranzytu z ulic Kościuszki i Kolejowej. Ruch ten kierowany będzie w stroną autostrady A4 ulicami Brynowską i Mikołowską.
  • Ponadto ruch z dzielnic Ochojec i Brynów, tj. od ulic Jankego, jak również Rzepakowej i Kłodnickiej w kierunku autostrady A4 także będzie kierowany ulicami Brynowską i Mikołowską.

Co ważne, zmiany w ruchu obejmą też komunikację publiczną: zmienią się rozkłady jazdy i trasy linii autobusowych nr: 30, 72, 223, 292, 672N, 689, 695, 920.

Na DK86 powstanie dwupoziomowe skrzyżowanie za 247,5 mln zł

Dodajmy, że przebudowa węzła Giszowiec, czyli skrzyżowania ulic Pszczyńskiej (DK86) i 73 Pułku Piechoty (DK81) w Katowicach rozpoczęła się wiosną 2019 roku. Od tego momentu skutecznie paraliżuje ruch na trasie Sosnowiec - Katowice - Tychy. Każdego dnia na DK86 w rejonie węzła tworzą się ogromne korki, które w godzinach szczytu mają nawet po kilka kilometrów. Skala utrudnień jest zrozumiała, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przebudowa węzła to największa drogowa inwestycja w stolicy aglomeracji śląskiej od czasu budowy tunelu pod rondem im. gen. Jerzego Ziętka.

Przebudowa węzła Giszowiec na DK86 w Katowicach kosztuje 247,5 mln zł i ma się zakończyć dopiero w połowie 2021 roku.

W efekcie inwestycji skrzyżowanie Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty będzie dwupoziomowe, a ruch lokalny zostanie oddzielony od tranzytowego. Dodatkowo rozbudowane zostaną ulica Pszczyńska (DK86) na odcinku od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu, a także 73 Pułku Piechoty, Karolinki i Kolista.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera