MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GKS Katowice: najnowsze ZDJĘCIA i FILM z budowy nowego stadionu i hali. Jak postępują prace?

Rafał Musioł
Rafał Musioł
Wideo
od 12 lat
Nowy Stadion Miejski, dedykowany GKS Katowice, powstaje na Załęskiej Hałdzie, obok autostrady A4. Prezydent Marcin Krupa zapowiedział, że zwróci się do radnych, by ulica okalająca kompleks sportowy otrzymała nazwę Nowa Bukowa. Stadion z trybunami na 14 896 osób, hala dla 2 792 kibiców, dwa trawiaste boiska treningowe, parkingi oraz mała infrastruktura są na etapie plac wykończeniowych. Zobaczcie, co dzieje się na placu budowy.

GKS Katowice: Co słychać na budowie nowego stadionu?

Generalnym wykonawcą inwestycji jest sopocka firma NDI. Prace postępują zgodnie z planem, w sierpniu na boisku pojawi się murawa, a wiosną piłkarze, piłkarki i siatkarze po raz pierwszy rozegrają mecze w nowym kompleksie.

- Jesteśmy w końcowej fazie realizacji projektu. W formie testowej montowane są już nawet krzesełka. Jesienią zakończą się prace i rozpoczną odbiory - podkreśla prezydent miasta Marcin Krupa. - Zwrócilem się też do radnych z wnioskiem, by ulica okalająca Stadion Miejski otrzymała nazwę Nowa Bukowa, aby nawiązać do miejsca, w którym rodził się GKS.

W pierwotnym kosztorysie budowa była warta 248,8 milionów złotych brutto, później, za zgodą radnych, kwota ta wzrosła do 285,9 mln. Ostatecznie będzie zapewne sporo wyższa.

- Trzeba mieć świadomość, że realizowano wiele różnych prac inaczej zakładanych, jak chociażby konieczność zagęszczenia gruntu. Mieliśmy inne informacje od górnictwa, okazało się, że jest inaczej. Zmieniamy też oświetlenie na niskoenergetyczne, ale pozwalające na różne aranżacje nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz obiektu. Takich elementów składowych jest więcej, trudno powiedzieć, jaka będzie końcowa kwota. Na razie inwestycja jest zbilansowana - tłumaczy prezydent miasta.

Nie jest jeszcze jasne, czy na nowym stadionie znajdzie się także miejsce na siedzibę GKS-u.

- Miejsce jest przygotowane, decyzja należy do klubu - twierdzi Marcin Krupa.

Według naszych informacji sprawa nie jest taka prosta i wiąże się z finansami. Stadion jest przedsięwzięciem komercyjnym, więc GKS musiałby płacić za wynajem powierzchni biurowej, więc miasto - jako właściciel - musiałoby znaleźć sposób na przekazanie na taki właśnie cel pieniędzy, które po chwili wróciłyby do budżetu.

Podobne pytania lokalizacyjne dotyczą też klubowego muzeum i klubowego sklepu.

- Tych pomieszczeń nie mamy do końca ustalonych - zastrzega prezydent Katowic.

Rozpatrywany jest wariant powstania Muzeum Sportu Katowickiego, w którym ekspozycja GKS stanowić będzie jeden z elementów. Sklep natomiast ma powstać przy elewacji zewnętrznej, z osobnym wejściem, bez przejścia do środka kompleksu.

Co obecnie dzieje się na budowie?

 • Na murawie głównej zakończono pracę związane z wykonaniem drenażu wraz z podbudową pod warstwy wegetacyjne, a na boiskach treningowych wykonywany jest drenaż murawy.
 • Na parkingach oddzielających boiska treningowe od stadionu, a także drodze wokół stadionu ułożono warstwę wiążącą nawierzchni drogowej bitumicznej. Trwa również wykonywanie warstw podbudowy na parkingach przy hali sportowej oraz w rejonie placu dla wozów transmisyjnych.
 • Wokół stadionu zakończone zostało wykonywanie posadzki betonowej na granicy obszaru imprezy masowej oraz w narożnych womitoriach.
 • Intensywne prace trwają na promenadzie wokół obiektu, wykonywane są podbudowy sukcesywnie pokrywane nawierzchnią betonową zbrojoną włóknami, a w pozostałych obszarach kształtowane są zieleńce.
 • Zakończono montaż pokrycia wraz z montażem koryta oraz odwodnienia dachu stadionu nad trzema trybunami, montaż konstrukcji pod telebimy, a także montaż elektrycznych tras kablowych.
 • Rozpoczęto pracę przygotowawcze pod montaż wygrodzeń, balustrad, a także siedzisk.
 • Trwa także zabudowa infrastruktury dla kibiców pod trybunami – boksy gastronomiczne oraz pomieszczenia sanitarne.
 • W budynku hali trwają zaawansowane prace wykończeniowe, montaż suchej zabudowy, prace tynkarskie oraz malarskie.
 • Trwa wyposażanie pomieszczeń sanitarnych w instalacje podtynkowe, wyposażanie wentylatorowni w centrale,
 • kotłowni, wyposażanie układu hydroforowego, pożarowego oraz są prowadzone próby ciśnieniowe na wykonanych instalacjach.
 • Zakończono montaż układu wentylacji hali widowiskowo-sportowej
 • Wykonano fasady szklane dla sky boxów strefy VIP, pomieszczeń obsługi widowiska sportowego, holuwejściowego hali.
 • Realizowane są prace branży elektrycznej i teletechnicznej

Zobaczcie najnowsze zdjęcia z budowy nowego stadionu GKS Katowice.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni