MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drogowcy w Częstochowie. Trwają intensywne prace na drogach lokalnych w różnych dzielnicach. Gdzie dokładnie?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Częstochowscy drogowcy pracują w różnych dzielnicach
Częstochowscy drogowcy pracują w różnych dzielnicach UM Cz-wa/Łukasz Kolewiński/Grzegorz Skowronek
Częstochowscy drogowcy pracują intensywnie w różnych częściach miasta. Niektóre zadania są w przygotowaniu, realizacja innych zaraz się zacznie, a pozostałe są w trakcie bądź na ukończeniu. - Kilkadziesiąt tego typu przedsięwzięć nie ogranicza się tylko do robót związanych z budową nawierzchni jezdni czy chodników, a dotyczy także innej infrastruktury mającej wpływ na bezpieczeństwo i komfort poruszania się po dzielnicach naszego miasta - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Częstochowscy drogowcy pracują w różnych dzielnicach

Wkrótce drogowcy rozpoczną dwa ważne zadania drogowe koordynowane przez MZD. Mowa o przebudowie skrzyżowania al. Wyzwolenia z ul. Fieldorfa – Nila za pętlą tramwajową na Północy (gdzie plac budowy zostanie przekazany na początku czerwca) oraz wybudowaniu połączeń lokalnych u zbiegu al. Wojska Polskiego z ulicą Rakowską i Sieroszewskiego (gdzie plac budowy zostanie przekazany niezwłocznie po zakończeniu odbiorów końcowych al. WP).

Tegoroczny sezon budowlany na częstochowskich drogach będzie jednak obfitował także w wiele innych przedsięwzięć lokalnych.

- Zgodnie z zapowiedziami intensyfikujemy w tym roku działania inwestycyjne nie tylko związane z budowami strategicznymi, ale także na drogach lokalnych w różnych dzielnicach naszego miasta - mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. - Mam nadzieję, że będziemy sukcesywnie poprawiać ich stan i realizować potrzeby mieszkańców. Nie ograniczamy się tylko do wymiany nawierzchni, ale z reguły zlecamy prace poprawiające komfort i bezpieczeństwo na drogach dzielnicowych w szerszym zakresie – dodaje.

Zadania, które wiążą się z budową nowych dróg, skrzyżowań, chodników czy przejazdów rowerowych to m.in. trwające lub zakończone budowy:

 • ulicy Sportowej od ul. 11 Listopada do ul. Rutkiewicz w dzielnicy Wrzosowiak (za ok. 2,4 mln zł z terminem realizacji do końca listopada tego roku),
 • drogi rowerowej w ul. Tomasza Wilsona na Starym Mieście (za 220 tys. zł, gdzie trwają odbiory końcowe),
 • ulicy Ostrowskiej na odcinku od ulicy Chochołowskiej do ulicy Pienińskiej na Lisińcu (za 230 tys. zł z terminem końcowym na początku lipca),
 • chodnika w ul. Zamenhoffa na Rakowie (za ponad 400 tys. zł z oddaniem do użytku do końca lipca),
 • ulicy Rejtana u jej zbiegu z łącznicą i rondami od al. Wojska Polskiego (prace za ok. 150 tys. zł zostały wykonane),
 • skrzyżowania ul. Turystycznej z ul. Rozdolną na Mirowie (zakres prac za niespełna 40 tys. zł został już także wykonany).

Roboty niebawem rozpoczną się na przekazanych już placach budowy:

 • ul. św. Kingi w dzielnicy Podjasnogórskiej (za kwotę blisko 7,5 mln zł prace zostaną wykonane do końca 2025 r.),
 • ul. Bohaterów Katynia etap I na Błesznie na odcinku od wiaduktu drogowego nad linią kolejową do ul. Różanej (za ponad 1,7 mln zł realizacja do końca tego roku),
 • ul. Kochanowskiego (za 2 mln zł realizacja do końca tego roku),
 • ul. Loretańskiej (za niespełna 700 tys. zł realizacja do końca tego roku).

Poza tym drogowcy mają również wybudować:

 • połączenia lokalne z al. Wojska Polskiego u zbiegu ulic: Rakowskiej i Sieroszewskiego,
 • skrzyżowanie al. Wyzwolenia z ul. Fieldorfa – Nila na Północy (przekazanie placu budowy na początku czerwca, całość prac za ok. 2,15 mln zł będzie gotowa do końca roku),
 • chodnik w ul. Mireckiego w dzielnicy Raków (przekazanie placu budowy na początku czerwca, a całość prac będzie kosztować ok. 100 tys. zł),
 • chodnik w ul. Kisielewskiego (przekazanie placu budowy na początku czerwca, a całość prac także będzie kosztować ok. 100 tys. zł),
 • chodnik w ul. św. Rocha na Grabówce (przekazanie placu budowy nastąpi na początku czerwca).

Jednocześnie - jak informuje MZD w Częstochowie - trwają postepowania przetargowe lub przygotowania do ich wszczęcia w związku z budową:

 • ul. Bialskiej na odcinku od ul. Małopolskiej do skrzyżowania z ul. Mazowiecką i Kielecką (wraz ze studniami odwadniającymi)
 • nawierzchni ul. Torowej,
 • chodnika w ulicy św. Jadwigi,
 • chodnika w ul. Okólnej na odcinku ul. Dekabrystów do ul. gen. Władysława Sikorskiego.

Wszystkie zadania mają zostać zrealizowane do końca tego roku.

Komfort drogowy ma poprawić się również dzięki oświetleniu ulic: Słonecznikowej, Zosi, Żychlińskiego i Mazowieckiego, doświetleniu czterech przejść dla pieszych u zbiegu ulic Śląska – Waszyngtona i Śląska – Focha oraz Nowowiejskiego – Waszyngtona i Nowowiejskiego – Focha w Śródmieściu (prace zakończone) oraz sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach ul. Jasnogórskiej z ulicami: Dąbrowskiego i Kilińskiego wraz z wymianą elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego (finał prac z końcem czerwca).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni