Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gliwicki Budżet Obywatelski rozstrzygnięty – znamy listę zadań, które wybrali mieszkańcy do realizacji

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
W głosowaniu mieszkańcy wybrali również 64 zadania dzielnicowe. Jak informują władze Gliwic, 56 z nich trafi do realizacji z puli podstawowej wynoszącej 7 485 000 zł. Ponadto, dla szczególnie aktywnych dzielnic, zostaną przeznaczone dodatkowe środki.
W głosowaniu mieszkańcy wybrali również 64 zadania dzielnicowe. Jak informują władze Gliwic, 56 z nich trafi do realizacji z puli podstawowej wynoszącej 7 485 000 zł. Ponadto, dla szczególnie aktywnych dzielnic, zostaną przeznaczone dodatkowe środki. Paweł Kurczonek / Polska Press
Głosowanie w 11. edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego zakończyło się 14 września. 13 października władze Gliwic opublikowały listę zadań, które zostaną zrealizowane. - Mieszkańcy oddali ponad 46 tys. głosów – więcej niż przed rokiem! Dzięki tej aktywności do realizacji w 2024 roku skierowano 64 zadania dzielnicowe i jeden projekt ogólnomiejski – informuje Urząd Miejski w Gliwicach.

Gliwicki Budżet Obywatelski – znamy listę zadań w 11. edycji

W 11. edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy wybierali spośród 135 zadań dzielnicowych i 4 ogólnomiejskich. Zadaniem ogólnomiejskim, które zdobyło najwięcej głosów jest „Odnowienie sceny w parku przy ul. Chorzowskiej”. Projekt poparło ponad 6,7 tys. mieszkańców.

- Obejmuje on swoim zakresem remont istniejącej sceny, pomieszczenia gospodarczego oraz przylegających ciągów pieszych – informuje gliwicki Urząd Miejski.

Na projekt odnowienia parkowej sceny zostanie wykorzystana cała pula pieniędzy, które miasto przeznacza w tej edycji GBO na tego typu zadania – 1 mln złotych.

W głosowaniu mieszkańcy wybrali również 64 zadania dzielnicowe. Jak informują władze Gliwic, 56 z nich trafi do realizacji z puli podstawowej wynoszącej 7 485 000 zł. Ponadto, dla szczególnie aktywnych dzielnic, zostaną przeznaczone dodatkowe środki. Zostanie z nich zrealizowanych 8 zadań – po jednym z Bojkowa, Obrońców Pokoju, Brzezinki, Żernik, Sikornika, Starych Gliwic, Zatorza oraz Sośnicy.

Gliwicki Budżet Obywatelski – na jakie typy zadań najchętniej głosowali mieszkańcy

Najwięcej zadań, bo aż 21, to projekty dotyczące sportu, rekreacji i zdrowia. Na ich realizację zostanie wydane ponad 3,3 mln zł.

- Prawie 2 mln zł przeznaczonych zostanie na budowę lub modernizację placów zabaw, niecały 1 mln zł – na 18 zadań dotyczących kultury i edukacji, 6 zadań za nieco ponad 900 tys. zł dotyczy dróg, ścieżek rowerowych, miejsc postojowych i wiat rowerowych – przekazuje UM Gliwice.

Gliwiczanie głosowali również na zadania dotyczące ekologii i środowiska. Na 7 wybranych projektów przeznaczone zostanie prawie 750 tys. złotych. Wśród zadań, które zostaną zrealizowane znalazło się także 5 z obszaru bezpieczeństwa. Koszt ich realizacji wyniesie ok. 500 tys. zł.

Mieszkańcy zwrócili także uwagę na potrzeby gliwickich seniorów. W dzielnicy Baildona zrealizowany zostanie projekt „Nowoczesny senior w nowoczesnej szkole” obejmujący utworzenie pracowni informatycznej w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych na potrzeby uczniów oraz seniorów z dzielnicy. Dla osób starszych z osiedla Kopernika zostaną zorganizowane zajęcia gimnastyczne z elementami rehabilitacji, a w Łabędach – cykl wydarzeń kulturalnych obejmujących koncerty, spektakle teatralne, imprezy plenerowe, a także wycieczki, potańcówki i wykłady na różne tematy.

Wśród wybranych projektów warto również wskazać te przeznaczone dla zwierząt żyjących w mieście. Za 5 tys. złotych zostanie zakupionych 15 budek dla nietoperzy. Będą zamontowane na drzewach w lesie komunalnym w okolicy Cmentarza Lipowego. Z kolei w Bojkowie wyznaczone zostaną specjalne ekostrefy z tabliczkami i domkami dla jeży. W tym miejscu będą również prowadzone działania informacyjno-edukacyjne.

Ponadto w mieście przybędzie zieleni, pojawią się nowe place zabaw przy szkołach podstawowych, w wybranych projektach znalazły się także pakiety masaży regenerujących, gimnastyka wodna oraz warsztaty i zajęcia ogólnorozwojowe. To tylko część zadań, które będą zrealizowane w ramach 11. edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Pełna lista jest dostępna na stronie internetowej decydujmyrazem.gliwice.pl.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera