Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głos Stowarzyszenia Niezależni.BB o samorządzie. Domagają się specjalnego statusu dla byłych miast wojewódzkich

JAK
Stowarzyszenie Niezależni.BB domaga się specjalnego statusu dla byłych miast wojewódzkich
Stowarzyszenie Niezależni.BB domaga się specjalnego statusu dla byłych miast wojewódzkich Łukasz Klimaniec
Stowarzyszenie Niezależni.BB zabrało głos w sprawie dyskusji na temat samorządu, jaka toczy się od kilku miesięcy nie tylko w naszym regionie, ale także w całej Polsce. Postulują opracowanie kompleksowej ustawy korygującej reformę administracyjną z 1999 roku, która przewidywać będzie specjalny status dla byłych miast wojewódzkich, takich jak Bielsko-Biała czy Częstochowa, będących regionalnymi centrami życia gospodarczego, kulturalnego czy naukowego.

Partie podchwytują postulaty

- Ostatnie tygodnie obfitowały w wysyp inicjatyw na szczeblu krajowym i regionalnym, głoszących pilną konieczność obrony lub też wzmacniania (zależnie od autorów) samorządu terytorialnego. Niezależni.BB obserwowali tę dyskusję z zainteresowaniem, zauważając, że sporo pomysłów na poprawę samorządności, główne partie polityczne zaczerpnęły od lokalnych stowarzyszeń i organizacji, które od lat mówią o konieczności wdrożenia ich w życie - podkreślają przedstawiciele bielskiego Stowarzyszenia Niezależni.BB

.

Przypominają, że w ramach obchodów 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 r. prezydenci miast związani z Platformą Obywatelską ogłosili 21 postulatów samorządowych. Pośród nich znalazły się m. in.:

  • pełne prawo wspólnoty samorządowej do samodzielnego decydowania o całokształcie praw lokalnych,
  • obowiązek konsultowania z przedstawicielami samorządu i społeczności lokalnej wszystkich projektów ustaw,
  • skuteczna ochrona środowiska,
  • ochrona krajobrazu i przestrzeni publicznej,
  • swoboda tworzenia związków metropolitalnych i obszarów funkcjonalnych.

- Z każdym z tych, jak i ze sporą częścią pozostałych postulatów, Niezależni.BB zgadzają się, zwłaszcza, że od lat konsekwentnie domagają się ich realizowania w subregionie bielskim. Niestety, w Zarządzie Województwa Śląskiego i w Radzie Ministrów pod rządami Platformy Obywatelskiej, głos Podbeskidzia nigdy nie był dostatecznie brany pod uwagę, co ilustruje chociażby kilkuletni bój naszego Stowarzyszenia o remont muru na Zamku Sułkowskich - piszą Niezależni.BB.

Głos słyszany na prawej stronie

Niezależni.BB zwracają także uwagę, że 24 czerwca dwaj bielscy radni Janusz Buzek i Marcin Litwin (Porozumienie Gowina, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości) złożyli w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach wniosek do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego 2020+.

Radni apelowali m. in. o stworzenie odrębnego planu miejskiego obszaru funkcjonalnego aglomeracji Bielska-Białej, modernizację linii kolejowych węzła bielskiego z uwzględnieniem potrzeb ruchu podmiejskiego czy stworzenie programu rozwoju szkolnictwa wyższego uwzględniającego powołanie uczelni z pełnią praw akademickich.

Jako Niezależni.BB wyrazili zadowolenie z tego, że postulaty, które są od wielu lat przez nich głoszone, znajdują posłuch również po tej stronie sceny politycznej.

- Chcielibyśmy, aby zostały nareszcie poważnie potraktowane przez partię, która od 4 lat w wielu kwestiach utrudnia samorządom sprawne funkcjonowanie, uchwalając prawa i wydając decyzje administracyjne, które odbiły się już także na naszym mieście, czego przykładami były próby niepotrzebnego zmieniania nazw ulic, czy utrudnianie przez wojewodę organizacji bieżącej edycji budżetu obywatelskiego - piszą w specjalnym oświadczeniu Niezależni.BB.

CZYTAJCIE TEŻ:
Czego potrzebuje aglomeracja Bielska-Białej. Jest wniosek z konkretnymi postulatami
Województwo częstochowskie teraz, albo już nigdy. Prezydent Matyjaszczyk napisał do premiera Morawieckiego

Według Niezaleźnych.BB, wszystkie bez wyjątku partie, rządzące Polską przez 20 lat od wejścia w życie reformy administracyjnej, przy rozdzielaniu środków na inwestycje regionalne są zadziwiająco zgodne ze sobą w pomijaniu miast średniej wielkości - byłych ośrodków wojewódzkich, takich jak Bielsko-Biała.

Fundusze przyznaje się miastom i gminom według klucza partyjnego, a nie realnych potrzeb danych regionów. Jednym z najważniejszych wyznaczników tego, czy dane miasto i region „zasługują” na dobrej jakości usługi publiczne, takie jak kolej aglomeracyjna czy hojnie finansowana uczelnia wyższa, jest ich status administracyjny, a dokładniej, to czy miasto jest stolicą województwa.

- Wszystkie bez wyjątku byłe miasta wojewódzkie, w których mieszka parę milionów osób w skali kraju, są pomijane przez partyjnych planistów z Warszawy czy ze stolic obecnych województw - piszą Niezależni.BB.

Specjalny status dla byłych miast wojewódzkich

- Uważamy, że jedynym remedium na marginalizację średniej wielkości ośrodków miejskich jest opracowanie kompleksowej ustawy korygującej reformę administracyjną z 1999 roku, która przewidywać będzie specjalny status dla byłych miast wojewódzkich, będących regionalnymi centrami życia gospodarczego, kulturalnego czy naukowego. Bielsko-Biała pomimo udanego rozwoju gospodarczego ostatnich lat, mogłoby osiągnąć znacznie więcej, gdyby decyzje o lokowaniu środków na rozwój regionów, uwzględniały ich wielość i zróżnicowanie - postulują przedstawiciele Niezależnych.BB.

Nie przegapcie

Przyznają, że cieszą się, że potrzebę decentralizacji, zarówno województwa śląskiego, jak i również całego kraju, dostrzega coraz więcej środowisk politycznych. Jednakże - jak twierdzą - trudno im obdarzyć zaufaniem te partie polityczne, które swoje deklaracje składają dopiero na kilka miesięcy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Obie strony wojny polsko-polskiej przypominają sobie o samorządzie pod koniec kadencji Parlamentu, aby po kolejnych wyborach powrócić do praktyki centralizacji i ignorowania potrzeb średnich miast i aglomeracji.

- Dlatego, apelujemy do mieszkańców Bielska-Białej o rozsądną ocenę aktualnej dyskusji o samorządzie w naszym kraju i regionie. Pamiętajmy, że przed wyborami parlamentarnymi partie polityczne starają się przykryć lata swych zaniedbań wobec miast średniej wielkości, takich jak Bielsko-Biała i zaprezentować się jako inicjatorzy nowatorskich reform. Wierzymy, że bielszczanie, oceniając ich wysiłki, mają w pamięci nie tylko ostatnie tygodnie pełne obietnic wobec samorządu, lecz również dawne działania wspomnianych wyżej środowisk politycznych, które wobec niesprzyjających Podbeskidziu trendów, nie wykazywały tak wielkiej troski, jak czynią to obecnie - piszą Niezależni.BB.

Zobaczcie koniecznie

Porywacze ze Śląska złapani po 17 latach

Marsz Równości w Częstochowie zablokowany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo