III Tarnogórski Kongres Rowerowy – infrastruktura kolejowa posłuży rowerzystom
W Tarnogórskim Kongresie Rowerowym udział biorą przedstawiciele różnych regionów Polski oraz zagranicznych miast, w których nieużywaną infrastrukturę kolejową i tramwajową z powodzeniem przekształca się w trasy rowerowe. W trakcie wydarzenia swoimi doświadczeniami i pomysłami podzielili się między innymi specjaliści z Leverkusen, Berlina, a także Kielc, Wrocławia i Szczecina.
Wanda Nowotarska, pełnomocniczka marszałka ds. komunikacji rowerowej na Pomorzu Zachodnim, odwiedza tarnogórskie wydarzenie nie po raz pierwszy.
- Do nas przyjeżdża dużo turystów, wybudowaliśmy sieć długodystansowych tras rowerowych nie tylko nad Bałtykiem, ale okalających całe województwo. Łącznie jest ich 1,1 tys. km, ale już budujemy kolejne – mówi Wanda Nowotarska.
Jak dodaje, jej zdaniem stworzenie tak rozwiniętej sieci jest możliwe w każdym regionie. Podkreśla, że kongres to nie tylko możliwość zaprezentowania własnych rozwiązań, ale również podpatrzenia pomysłów funkcjonujących w innych częściach Polski i Europy.
- Cały czas staramy się uczyć, oglądać infrastrukturę powstającą w innych miejscach, by móc się dalej rozwijać – zapewnia.
Nowe trasy dla rowerzystów powstają i nadal będą powstawać zarówno w Tarnowskich Górach, jak i powiecie tarnogórskim. Do budowy części z nich wykorzystane zostaną dawne, nieużywane obiekty kolejowe.
- W Tarnowskich Górach powstał szkielet tras rowerowych, coś co będzie mogło być rozbudowane. Centrum miasta i główne kierunki wylotowe mamy zagospodarowane, pozostają dzielnice północno-zachodnie, w której prowadzone są prace przy drogach rowerowych – mówi Arkadiusz Czech.
Burmistrz zapewnia, że nowe trasy pozwolą na bezpieczny i wygodny dojazd rowerem do centrum miasta. Jak dodaje, w samych Tarnowskich Górach nie ma zbyt wiele nieużywanych obiektów kolejowych, dużo więcej jest ich w okolicznych gminach.
- Zachęcam wszystkich, którzy takie obiekty posiadają, do budowy dróg rowerowych – dodaje burmistrz Tarnowskich Gór.
Krystyna Kosmala, starosta powiatu tarnogórskiego, podkreśla, że wszystkie dziewięć gmin powiatu przyjęło wspólną strategię rozbudowy dróg rowerowych. Każda z gmin ma w jej ramach do zrealizowania określone zadania.
- Mam świadomość, że trudna sytuacja finansowa w samorządach stawia te ścieżki rowerowe na dalszej pozycji pod względem pilności realizacji. Jestem dobrej myśli, wierzę, że te ścieżki nie zostaną zepchnięte w niebyt – mówi Krystyna Kosmala.
Przyjęta strategia rozbudowy określa ogólne zasady i wytyczne powstawania tras rowerowych w poszczególnych gminach. Starosta Kosmala zaznacza, że ostatnie słowo będzie należeć do przyszłych użytkowników. Nowe trasy w powiecie będą wytyczane w oparciu o głosy rowerzystów.
22 września, podczas drugiego dnia Tarnogórskiego Kongresu Rowerowego odbędzie się wycieczka dawnymi trasami kolejowymi w Tarnowskich Górach i powiecie tarnogórskim, dla uczestników przewidziane również zostało zwiedzane Zabytkowej Kopalni Srebra.
Zobacz także
- Tatry Bielskie. Przejdź z nami przez najdzikszą część Tatr. To wyjątkowe miejsce
- Gdzie na spacer w Rudzie Śląskiej? Może na… hałdę? Leżaki, grill i śpiew ptaków
- Sofia, czyli mądrość. Odwiedzamy stolicę Bułgarii i Monastyr Rylski skryty wśród gór
- Skałka w Świętochłowicach – zielona oaza ciszy w sercu aglomeracji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?