Jan Waśniewski: Chciał pisać tylko o Zagłębiu i jego...

  Jan Waśniewski: Chciał pisać tylko o Zagłębiu i jego ludziach [HISTORIA DZ]

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jan Waśniewski i jego wydana niedawno książka
  1/2
  przejdź do galerii

  Jan Waśniewski i jego wydana niedawno książka ©arc.

  Jan Waśniewski to jeden z zapomnianych pisarzy rodem z Zagłębia. W PRL tylko raz wydano jego książkę "Ognie w pirytach". Uznano bowiem, że "realistyczno-romansowe" opowieści Waśniewskiego z życia górników nie mają większej wartości. Ale czy to prawda? Pisarka Monika Warneńska, także Zagłębianka, ceniła jego książki. W książce "Niegasnące ognie" (Katowice 1987) wspomina: "Lektura Waśniewskiego była dla mnie odpoczynkiem. Pisał o Zagłębiu codziennym. Spokojnie i beznamiętnie tworzył scenerię, nie gromił i nie brutalizował". Był właściwie reporterem.
  Dobrze znał Będzin. Urodził się w 1896 roku w Zagórzu, miejscowości znajdującej się wtedy w powiecie będzińskim. Rodzice wysłali go do średniej szkoły handlowej w Będzinie.

  Dlaczego nie do gimnazjum? Wtedy gimnazja były państwowe czyli rosyjskie. Patriotyczni Polacy ich unikali. Będzińska, prywatna szkoła handlowa cieszyła się zresztą wielką renomą i kończyła maturą. Co prawda, nie uznawano jej w carskich uczelniach, ale można było po niej studiować np. w Krakowie czy i w Europie.

  Jan Waśniewski składa egzamin dojrzałości dopiero w 1916 roku, jako 20 latek. W Częstochowie. Trzeba pamiętać, że był to okres I wojny światowej. Wielu uczniów będzińskiej handlówki, wyrosłych w duchu niepodległościowym, w drużynach skautów, wstępuje po wybuchu wojny do Legionów Polskich, ukrywa się przed poborem do armii zaborcy. Po tym okresie chaosu Waśniewski zdaje maturę i studiuje historię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

  Jego ojciec był nadsztygarem w kopalni galmanu "Bolesław". Warneńska wspomina swoją rozmowę z przyjacielem pisarza, Stanisławem Rembekiem. Opowiadał,że Jan zaczynając naukę usłyszał od ojca: "Odtąd przestajesz być Jasiem, a będziesz dła wszystkich Waśniewskim. Szanuj własne nazwisko!" Te słowa dla przyszłego autora książek o Zagłębiu były wskazówką. Jan jako student wstępuje do polskiego wojska,zostaje zwolniony z powodu zdrowia. Wraca na uczelnię, a po jej ukończeniu pracuje w szkole w Dąbrowie Górniczej. Pisze też do miejscowej prasy. Ale powieści o Zagłębiu powstają już w Warszawie, gdzie się przenosi, bo dostaje ofertę pracy w radiu. Kieruje redakcją audycji dla robotników, jest spikerem. I wtedy, może z tęsknoty, pisze książki o rodzinnych stronach.

  Używa prostego języka, sytuacje bierze z życia. W "Na podszybiu" opisuje bezwzględne rządy Francuzów z Towarzystwa Górniczego Zagłębia Dąbrowskiego. Skupia się raczej nie na losie robotników, ale polskiej inteligencji technicznej. Temat zna doskonale z opowiadań ojca. Kolejną książką są "Ognie w pirytach". To niemal reporterski opis życia takiej małej, starej kopalenki pod Olkuszem. Dotąd nikt takiego tematu nie podejmował.

  W 1938 roku wychodzi zbiór jego opowiadań "Po dniówce", pisanych zagłębiowską gwarą. Stolica czyta je jak relacje z egzotycznego kraju. Ale inne tematy pisarza nie interesują. Waśniewski bierze udział w kampanii wrześniowej, potem prowadzi tajne komplety. Trafia jednak na roboty przymusowe do fabryki w mieście Laasphe w Westfalii. Umiera z wycieńczenia w 1945 roku. Właśnie wtedy, gdy Laapshe zdobywają amerykańskie wojska.  *Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  opamietajcie sie

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  przeciez to piekna i prawdziwa i postac i fakty historyczne .Tak za Brynica bylo.I nie maja sie czego wstydzic ,wrecz przeciwnie moga byc dumni.Oprocz,,,,,tego zabrynicznego,,,,ten jest pelen...rozwiń całość

  przeciez to piekna i prawdziwa i postac i fakty historyczne .Tak za Brynica bylo.I nie maja sie czego wstydzic ,wrecz przeciwnie moga byc dumni.Oprocz,,,,,tego zabrynicznego,,,,ten jest pelen jadu.U nas w Schoppinitz tez Smolorze maja ladna karte.Nie bylo w tym jadu tylko ukazanie rzeczywistosci.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @gość

  Ten zabryniczny(Gość) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Może to przeczytasz ,kto się człowieku wstydzi czy też nie ? mój komentarz skierowany był do konkretnej osoby (może poczytasz jego inne komentarze i się sam przekonasz) .Jego (ten i inne ) były na...rozwiń całość

  Może to przeczytasz ,kto się człowieku wstydzi czy też nie ? mój komentarz skierowany był do konkretnej osoby (może poczytasz jego inne komentarze i się sam przekonasz) .Jego (ten i inne ) były na temat artykułu ? Jeszcze raz Ci polecam jego komentarze i wtedy podyskutujemy o jadzie .

  "co za pech. nie napisze nic o Katarzynie Waśniewskiej " rzeczywistość ? przykład tylko stąd .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Waśniewski

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 14

  co za pech. nie napisze nic o Katarzynie Waśniewskiej


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawy światu

  Gyjla Schwein (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  A kto napisze o tej ślonskiej dzieweczce, co rodziła do wiadra ze szczynami?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @::: oberszajse

  Ten zabryniczny(Gość) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  Jesteś kretynem ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo