Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra. Forum Świeckich w Kościele "Impuls"

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Na Jasnej Górze drugi dzień odbywa się Forum Świeckich w Kościele „Impuls”. To trzecia edycja spotkania, które wpisuje się w drogę synodalną, zainicjowaną przez papieża Franciszka. Tematem przewodnim Forum jest chrześcijańska duchowość.

Na Jasnej Górze drugi dzień odbywa się Forum Świeckich w Kościele „Impuls”. To trzecia edycja spotkania, które wpisuje się w drogę synodalną, zainicjowaną przez papieża Franciszka. Tematem przewodnim Forum jest chrześcijańska duchowość.

- Próbujemy wchodzić w ten temat głębiej, bardziej problemowo niż systematycznie. Czyli, nie poruszamy duchowości np. karmelitańskiej, franciszkańskiej czy dominikańskiej. Chcemy bardziej zobaczyć pewne kwestie wrażliwe i problemy po to, by mądrze i dojrzalej przeżywać sprawy związane z naszym życiem duchowym. Szukamy odpowiedzi na biblijne korzenie duchowości. Chcemy zobaczyć tą duchowość z perspektywy relacji i zjednoczenia z Jezusem, też z perspektywy młodych - mówi jeden z organizatorów Forum, profesor Aleksander Bańka.

Dodaje, że Forum „Impuls” ma inspirować do tego, by lepiej, bardziej i pełniej zaangażować się w życie Kościoła, by lepiej w nim służyć.

Spotkanie gromadzi osoby świeckie i duchowe. W programie trzydniowego spotkania znajdują się modlitwa, dyskusje, panele i świadectwa.
Michał Kusio z Sosnowca po raz pierwszy uczestniczy w Forum, jak zaznaczył przyjechał po to, by być bliżej Kościoła.

- Poznajemy podczas spotkania także różne doświadczenia wielu osób z zagranicy, które posługują w różnych wspólnotach. To dla mnie bardzo cenne, żeby dostrzegać perspektywę ludzi z innych krajów, zobaczyć jak działają u nich wspólnoty. To dobre też miejsce do słuchania, rozmawiania o też o tym, kim jako chrześcijanie jesteśmy.

Uczestnicy w Sali Papieskiej wysłuchali dziś m.in. prelekcji o „Przełamanej Samotności”- konferencję głosił biskup Erik Varden z Trondheim. Siostra Bogna Młynarz podejmowała temat: „Dusza przy duszy, czyli o zjednoczeniu z Jezusem”. Odbył się również panel dyskusyjny: „Przyszłość chrześcijańskiej duchowości”.

Jutro w ostatnim dniu Forum będzie można wysłuchać prelekcji pt. „Serce i rozum w relacji do Boga”, „Między duchowością a psychologią”, a także o „Współczesnych zagrożeniach chrześcijańskiej duchowości”.
W wydarzeniu uczestniczy przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich, arcybiskup Adrian Galbas. Każdego dnia Forum zaplanowano Mszę świętą w Kaplicy Matki Bożej, Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz Apel Jasnogórski. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich. Obrady zakończą się jutro.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera