MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra na archiwalnych fotografiach - tak wyglądała prawie 100 lat temu! Bardzo się zmieniła od tamtego czasu?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Przewijaj w PRAWO by zobaczyć kolejne, archiwalne fotografie Jasnej Góry
Przewijaj w PRAWO by zobaczyć kolejne, archiwalne fotografie Jasnej Góry NAC
Jasna Góra to wyjątkowe miejsce. Jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie oraz największym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Sanktuarium w Częstochowie każdego roku odwiedzane jest przez kilka milionów pątników z różnych zakątków globu. Na zdjęciach sprzed prawie 100 lat możemy zobaczyć charakterystyczną budowlę klasztoru, tłumy modlących się wiernych i wnętrza świątyni. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Jasna Góra w Częstochowie jest miejscem kultu maryjnego i sanktuarium, które zdobyło ogromne znaczenie w XV wieku dzięki Cudownemu Wizerunkowi Matki Bożej. Przez wieki przyciągał on pielgrzymów z całej Polski i innych krajów. Obraz ten, namalowany na trzech deskach lipowych, przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus. Jest uważany za jeden z najważniejszych skarbów religijnych w Polsce. Mimo braku odnotowanych objawień maryjnych, Jasna Góra przyciąga ludzi swoją siłą i tajemnicą, stając się miejscem modlitwy i czci dla wielu pielgrzymów. Obraz został zniszczony w 1430 roku, ale odrestaurowany za sprawą króla Władysława Jagiełły. Charakteryzuje go unikalny wyraz twarzy Matki Bożej, którą czasami nazywa się "Czarną Madonną". Zobaczcie zdjęcia Jasnej Góry sprzed niemal 100 lat!

Historia Jasnej Góry

Legenda głosi, że ikonę Matki Bożej Częstochowskiej namalował św. Łukasz, a niektórzy dodają, że uczynił to na deskach od stołu Świętej Rodziny. Niestety, nie jesteśmy w stanie udowodnić ile prawdy w tej legendzie. Wiemy jednak, że obraz pojawił się na ziemiach polskich w XIV wieku za sprawą księcia Władysława Opolczyka. Pierwsze wzmianki dotyczące Częstochowy sięgają roku 1220. Osada rozwinęła się w XIV wieku, gdy przez nią poprowadzono szlak handlowy łączący Mołdawię z Wrocławiem. W roku 1377 Częstochowa otrzymała status miasta, zaś nazwa Jasna Góra po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie z roku 1388.

Jak już wspominaliśmy, największym skarbem klasztoru paulinów na Jasnej Górze jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej trzymającą Dzieciątko Jezus. Niektóre badania wskazują na pochodzenie malowidła z XIII-XIV wieku. Inne dane sugerują, że obraz jest bizantyjską ikoną pochodzącą z VI-IX wieku.

Znaczenie Jasnej Góry wzrosło podczas potopu szwedzkiego. W roku 1655, mimo kilkutygodniowego oblężenia, Szwedom nie udało się zdobyć klasztoru. Obrona sanktuarium do dzisiaj pozostaje triumfem o znaczeniu religijnym i symbolicznym.

Na początku XVIII wieku rozwijająca się osada podklasztorna otrzymała prawa miejskie jako Nowa Częstochowa. W roku 1793 Częstochowa została włączona do zaboru pruskiego, a od roku 1813 miasto i klasztor znalazły się w zaborze rosyjskim. XIX wiek był okresem rozkwitu miasta. Połączenie Nowej i Starej Częstochowy stanowiło podstawę dla dynamicznego rozwoju.

Obecnie Jasną Górę odwiedza każdego roku kilka milionów pielgrzymów z całego świata. Wielu z nich dociera do Częstochowy pieszo, a najdłuższe pielgrzymki pokonują ponad 600 km.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni