Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębska Spółka Węglowa zmieni nazwę. Znamy “robocze” propozycje. To dobry pomysł?

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Jastrzębska Spółka Węglowa zmieni nazwę
Jastrzębska Spółka Węglowa zmieni nazwę JSW
Jastrzębska Spółka Węglowa nie chce być już kojarzona z węglem, więc planuje zmianę nazwy. Na razie w rozmowach pojawia się kilka propozycji: Jastrzębska Spółka Surowcowa albo Jastrzębska Spółka Wydobywcza

Jastrzębska Spółka Węglowa zmieni nazwę. Znamy “robocze” propozycje. To dobry pomysł?

Jastrzębska Spółka Węglowa nie chce być już kojarzona z węglem, więc planuje zmianę nazwy.

Na razie w rozmowach pojawia się kilka propozycji:

  • Jastrzębska Spółka Surowcowa
  • Jastrzębska Spółka Wydobywcza

Nie przeocz

Takie nazwy pojawiają się w rozmowach ze związkowcami, którzy jeszcze za poprzedniego prezesa, Daniela Ozona, optowali za taką zmianą.
- Więc myślę, że w połowie roku ta sprawa będzie w końcu zamknięta. My produkujemy węgiel koksowy i koks dla przemysłu stalowego, a to zupełnie inna branża niż tradycyjny rynek węgla energetycznego, służącego jako paliwo w elektrowniach. W naszej produkcji węgiel energetyczny to niejako odpad, tak jak dla KGHM złoto i srebro. Docelowo tak przebudujemy wszystkie zakłady przeróbcze na kopalniach, by także go przerabiać na takzwany lekki węgiel koksowy, który będzie używany do produkcji koksu – mówi nam Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Zobacz koniecznie

Sławomir Starzyński, rzecznik JSW potwierdza, że firma dąży do zmiany nazwy między innymi z powodów, o których wspomina Brudziński. Ale wskazuje też na całkiem nowe kierunki, w których firma się rozwija.
- Rozumiem, że zmiana nazwy może budzić emocje, ale jesteśmy dziś całkiem inną firmą niż choćby 10 lat temu. Chcemy więc dostosować nazwę do nowego wizerunku, postrzegania przez inwestorów, zgodną z nową polityką firmy. A zwiększamy udział w produkcji węgla koksowego, inwestujemy w przemysł chemiczny, wykorzystujemy gaz koksowniczy do produkcji wodoru. To nowe kierunki, które są ważne w naszej strategii – mówi Sławomir Starzyński.

Musisz to wiedzieć

Zapewnia, że nie chodzi o sztuczne odcięcie się od górnictwa. - Wiadomo, że wydobywamy surowiec, ale to zupełnie inna część działalności, niż paliwa do elektrowni. Firma musi być postrzegana adekwatnie do tego, co robi w rzeczywistości – wyjaśnia.
Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW uważa, że to pomoże w rozmowach z bankami choćby o kredytach, bo obecnie firma często musi się tłumaczyć, że owszem, wydobywa węgiel, ale dla hutnictwa.
- W ślad za zmianą nazwy pójdzie jeszcze większa zmiana oferty produktowej. Polska staje się ważnym krajem na mapie UE w produkcji baterii do aut elektrycznych, a tam potrzebny jest grafit, który jest też przecież formą węgla. W przyszłości będziemy dążyć do rezygnacji z produkcji paliwa dla energetyki. Już teraz z roku na rok zmniejszamy jego udział w miksie produktów, a docelowo będzie znikał z naszej oferty. Potrzebujemy na to około dziesięciu lat – mówi prezes Hereźniak w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty