Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedz ostrożnie - w Śląskiem na przystankach zawisły zaskakujące plakaty, tzw. czarne punkty żywieniowe. Wiecie, co oznaczają?

Redakcja
Taki plakat pojawił się na przystanku w Czeladzi przy ul Kościuszki na Piaskach
Taki plakat pojawił się na przystanku w Czeladzi przy ul Kościuszki na Piaskach ARC
W wielu miastach Polski, także w województwie śląskim (np. w Czeladzi) na przystankach pojawiły się zaskakujące plakaty. To tzw. czarne punkty żywieniowe. Co one oznaczają?

Plakaty to efekt konkursu „Jedz ostrożnie!” Galerii Plakatu AMS. Uczestnicy mieli zaprojektować plakat na temat zdrowego odżywiania i jego społecznego znaczenia. Dlaczego?

Na stronie wart.us.edu.pl organizatorzy konkursu tłumaczą to tak:

– Otyłość to nie tylko kwestia estetyczna, źródło kompleksów i niepowodzeń w relacjach społecznych, ale również poważne problemy zdrowotne – mówi Grażyna Gołębiowska, dyrektor marketingu AMS.

Dodaje, że chodziło o dobre, mocne prace, które uświadomią nam wartość zdrowego odżywiania, a być może także zainspirują do rewolucyjnej zmiany naszych kulinarnych przyzwyczajeń.

Zwyciężył Michał Łącki, autor nieco diabolicznego w tonacji plakatu, przedstawiającego nabity na widelec serdelek, który za moment eksploduje jak bomba. Oprócz nagrody głównej jury przyznało w tym roku aż sześć wyróżnień, które otrzymali: Anna Gawron i Dariusz Ogrodowczyk (za wspólny projekt), Jan Libera, Karolina Lubaszko, Natalia Łukianiuk, Wojciech Osuchowski oraz Magdalena Wosik.

Kilku autorów wyróżnionych projektów bije na alarm: Wojciech Osuchowski przywołuje znaną z polskich dróg ostrzegawczą planszę „Czarny punkt”, na której liczbę rannych i zabitych w wypadkach drogowych zastępuje procentem osób z nadwagą i otyłych, a Anna Gawron i Dariusz Ogrodowczyk w radykalnie prostej, literniczej pracy wołają: „Żyj”, a nie „żryj”. Jury spodobały się także dwa projekty, które wyróżniał lekko żartobliwy ton i elegancka forma graficzna: portret monstrualnego grubasa niemieszczącego się na mikroskopijnym krzesełku autorstwa Karoliny Lubaszko i szczerząca zęby (pomysłowo zrobione z widelca) trupia czaszka. Ten ostatni plakat, zaprojektowany przez Magdalenę Wosik, projektantka opatrzyła dwuznacznym hasłem: „Czy wiesz, co masz na widelcu” - czytamy na stronie ams.com.pl.

CZYTAJCIE TEŻ:
Epidemia otyłości. Większość Polaków ma nadwagę
Rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą umiera ponad 2,5 mln osób
Nadwaga po świętach? Jak zrzucić zbędne kilogramy? ZDJĘCIA + WIDEO

– Jeśli myślimy, że otyli ludzie mieszkają gdzieś daleko w Ameryce to jesteśmy, jak mawiał klasyk, w mylnym błędzie – mówi na stronie ams.com.pl Katarzyna Bosacka, dziennikarka, autorka programu „Wiem, co jem”. – Już 49 proc. kobiet, 64 proc. mężczyzn i 25 proc. dzieci ma nadwagę lub otyłość. Wszelkie działania uświadamiające istotę zagrożenia są niezwykle cenne społecznie. Od lat staram się edukować widzów i czytelników w zakresie zdrowego żywienia. Dziękuję AMS-owi za tę akcję – dodaje.

Teraz plakaty pojawiają się w strefie publicznej. Na ulicach, głównie na przystankach autobusowych i tramwajowych, czyli tam, gdzie się przemieszczamy, czekamy na transport i... jemy. Sięgamy po żywność w pośpiechu, dostępną na ulicy właśnie, czyli głównie tzw. jedzenie śmieciowe.

Z plakatów możemy się np. dowiedzieć, że aż 36,6 proc. Polaków ma nadwagę, a 16,7 proc. cierpi na otyłość.

Zobacz plakaty kampanii społecznej „Jedz ostrożnie". Naprawdę świetne:

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dlaczego miasta zabraniają pokazów fajerwerków w Sylwestra?

Sylwester: noc zabawy i tragedii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo