Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest przetarg na badania geologiczne przy Beskidzkiej Drodze Integracyjnej. Ma być szybciej z Bielska-Białej do Krakowa

KL
Planowana trasa nazywana także Beskidzką Drogą Integracyjną jest od wielu lat wyczekiwaną inwestycją. Ma odkorkować miejscowości leżące przy DK 52, w tym Kęty, Andrychów, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i skrócić czas przejazdu do Krakowa.
Planowana trasa nazywana także Beskidzką Drogą Integracyjną jest od wielu lat wyczekiwaną inwestycją. Ma odkorkować miejscowości leżące przy DK 52, w tym Kęty, Andrychów, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i skrócić czas przejazdu do Krakowa. Bogumił Storch
Krakowski oddział GDDKiA ogłosił przetarg na wykonanie badań geologicznych przed planowaną budową Beskidzkiej Drogi Integracyjnej S52 z Bielska-Białej do Głogoczowa. Ekspresowa BDI przebiegać ma z Bielska-Białej przez Kęty, Andrychów, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską do węzła w podkrakowskim Głogoczowie.

Przetarg na badania geologiczne przy Beskidzkiej Drodze Integracyjnej

– Ogłosiliśmy przetarg na wykonanie badań geologicznych przed planowaną budową Beskidzkiej Drogi Integracyjnej S52 Bielsko-Biała - Głogoczów. Wyniki posłużą do przygotowania szczegółowej dokumentacji inwestycji – zakomunikował w poniedziałek Kacper Michna, odpowiedzialny w krakowskim oddziale GDDKiA za kontakty z mediami.

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar powiedział, że BDI jest dla niego absolutnym priorytetem.

– Mieszkańcy mierzą się z ogromnym natężeniem ruchu przy zwartej zabudowie wzdłuż drogi krajowej 52. W miejscowościach zlokalizowanych wzdłuż niej regularnie zdarzają się wypadki. Trzeba coś z tym zrobić. Czekanie na tę inwestycję trwa już bardzo długo. Teraz udało się przełamać impas. (…) Nasze głosy (…) spotkały się ze zrozumieniem i w budżecie państwa na 2024 rok zostały zabezpieczone środki na badania geologiczne, co umożliwiło ogłoszenie przetargu na ich wykonanie – podkreślił.

Kacper Michna powiedział, że przetarg na przeprowadzenie badań to kolejny etap prac, którego celem jest rozpoznanie geologiczne terenu budowy BDI. W 2021 roku przeprowadzono już badania geofizyczne metodą elektrooporową i sejsmiczną.

– Teraz planujemy wykonanie ponad 6,6 tysiąca odwiertów i prawie 2,4 tysiąca sondowań. Średnia głębokość to 11 metrów. Jeżeli zajdzie potrzeba, to może sięgać 30 metrów. Celem badań jest poznanie budowy geologicznej terenu, pobranie próbek z określonej głębokości, szczegółowe określenie warunków podłoża i zbadanie warunków nośności – poinformował Michna.

Przetarg został podzielony na sześć części: z Bielska-Białej do Kęt, z Kęt do Bulowic, z Bulowic do Choczni, z Choczni do Jaroszowic, z Jaroszowic do Kalwarii Zebrzydowskiej Wschód i stamtąd do Głogoczowa.

Droga ekspresowa S52 z Bielska-Białej do Głogoczowa nazywana jest Beskidzką Drogą Integracyjną. Będzie miała 61 km i zostanie poprowadzona w nowym śladzie. Będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Zostanie wybudowanych 12 węzłów - Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice i Skawina.

GDDKiA przypomniała, że S52 ma obecnie dwa funkcjonujące odcinki: od granicy z Czechami w Cieszynie do Bielska-Białej i od węzła Balice I do węzła Modlniczka. Budowana Północna Obwodnica Krakowa będzie w przyszłości częścią S52.

– Planowany termin ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę S52 od Bielska-Białej do Głogoczowa to czwarty kwartał przyszłego roku. Droga będzie budowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) – podał Michna.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera