Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest Śląska Karta Ciąży. Jednolity wzór dokumentu powinien obowiązywać w całej Polsce

Agata Pustułka
Żeby dziecko urodziło się zdrowe, przyszła mama musi być pod stałym lekarskim nadzorem
Żeby dziecko urodziło się zdrowe, przyszła mama musi być pod stałym lekarskim nadzorem 123RF
Każda kobieta po zajściu w ciążę i stwierdzeniu tego faktu przez lekarza ma zakładaną kartę ciąży. Dziś, ten niezwykle istotny dokument, w którym powinny się znaleźć wszystkie informacje dotyczące stanu zdrowia mamy i płodu, to kilka kartek papieru. Łatwo mogą ulec zniszczeniu, a poza tym dokumentacja nie jest na tyle pojemna i przejrzysta, by mogły się na niej zmieścić wszystkie adnotacje dotyczące badań i wizyt, do jakich dochodzi w czasie dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko. Poza tym część lekarzy niezbyt skrupulatnie wypełnia karty. Zdarza się też, że jakaś firma, by promować swoje leki, pokarm dla niemowląt, pieluchy, dostarcza do szpitali wydane przez siebie książeczki ciąży.

Jednolity dokument w całym województwie?

Ireneusz Ryszkiel, dyrektor wydziału nadzoru nad systemem opieki zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, uważa, że powinien obowiązywać jeden wzór książeczki dla wszystkich mam w województwie śląskim. Dzięki temu dokument ten będzie traktowany z należytą powagą.

- I będzie ważnym elementem nadzoru nad kobietą w ciąży, a bardzo nam zależy, by wskaźniki dotyczące zdrowia mam i dzieci poprawiały się. W związku z tym nadzór ten powinien być dokładniejszy, a przebieg ciąży precyzyjnie udokumentowany - wyjaśnia dyrektor Ryszkiel.

To ważne, bo problemów dotyczących opieki nad ciężarną jest wiele. Dowodem jest z pewnością zbyt duża liczba porodów wcześniaczych - około trzech tysięcy rocznie w regionie. Poza tym, to u nas umiera więcej niż w kraju niemowląt, czyli dzieci do pierwszego roku życia. Poprawiły się natomiast wskaźniki dotyczące umieralności noworodków, bo z przedostatniego miejsca w kraju trafiliśmy do środka rejestru, a to m.in. efekt doposażenia oddziałów nowo-rodkowych w nowoczesny sprzęt.

O niedobrym stanie zdrowia przyszłych mam świadczy też liczba poronień. Tylko w 2012 r. było ich 7,5 tys. To jednak tylko poronienia rejestrowane. Trzeba też mocno popracować nad świadomością Ślązaczek. Z badań sanepidu wynika, że co dziesiąta przyszła mama z województwa śląskiego piła alkohol. 7 proc. ciężarnych pali papierosy, zaś 2,2 proc. zażywa środki nasenne i uspokajające.

Nowa, proponowana karta ciąży będzie zobowiązywała lekarzy, opiekujących się ciężarnymi, do bardzo rzetelnego wpisywania wszelkich informacji o ciężarnej.

Zaproponują ministerstwu śląski wzór

Bo przecież każda z tych informacji może być ważna w momencie przygotowania do porodu lub szybkiego reagowania na jakieś problemy, które wystąpią w czasie ciąży. Dokument zostanie zaprezentowany 22 października podczas specjalnej konferencji.

- Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zamierza zaproponować, aby jednolita karta obowiązywała w całym kraju i by jej projekt w postaci Śląskiej Karty Ciąży znalazł się w załączniku do ministerialnego rozporządzenia dotyczącego wymogów związanych z opieką nad kobietą w ciąży - dodaje Ryszkiel.

- Świetny pomysł - uważa mama dwumiesięcznego Kubusia z Zawiercia. - Na szczęście poród odbył się bez komplikacji, ale gdyby coś wydarzyło się nie tak, to może analiza danych z przebiegu ciąży wyjaśniłaby sytuację. Poza tym byłaby to dla mnie bezcenna pamiątka.

Lista badań jest obowiązkowa

- W krajach Europy Zachodniej obowiązuje e-dokumentacja i kobiety przychodzą do ginekologa z USB, a wszelkie dane znajdują się w komputerze. My też, zgodnie z unijną dyrektywą, musimy wprowadzić te rozwiązania - wyjaśnia prof. Jerzy Sikora, ordynator Oddziału Perinatologii i Ginekologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach.

O wprowadzeniu karty myśli też Ministerstwo Zdrowia. Prace koordynuje konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Wzór Śląskiej Karty Ciąży już powstał i może posłużyć za modelowe rozwiązanie! Ministerstwo Zdrowia bardzo precyzyjnie określiło listę konkretnych badań, jakie powinien ciężarnej zlecić lekarz. Są to m.in.: grupa krwi, Rh, przeciwciała odpornościowe, morfologia, badania moczu, cytologia, badanie stężenia cukru we krwi, usg, KTG - monitorowanie akcji serca płodu, VDRL - badanie przesiewowe w kierunku kiły, posiew w kierunku paciorkowców, badanie w kierunku toksoplazmozy i różyczki. Każda przyszła mama powinna ustalić z lekarzem plan opieki prenatalnej oraz porodu, które oczywiście mogą być modyfikowane wraz ze zmieniającymi się okolicznościami.

Zanim się urodzi

Opieka nad kobietą w ciąży powinna być kompleksowa. Temu służą działania Ministerstwa Zdrowia.

- Jeśli zależy nam na poprawieniu wskaźników demograficznych, to wysiłki związane z profilaktyką powinniśmy skupić właśnie na opiece nad kobietą ciężarną. Książeczki ciąży mogą być świetnym elementem i uzupełnieniem tych działań - wyjaśnia poseł PO Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.

"Dziennik Zachodni" ogłosi konkurs na logo, które mogłoby promować nowe książeczki ciąży. Logo będzie symbolem nowego dokumentu.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jak je odróżnić? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
*Nowy towar w Lidlu, czyli szarża klientów w Sosnowcu [ZOBACZ WIDEO]
*Kalendarz Lindner 2014, czyli modelki w trumnach [ZDJĘCIA 18+]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!