Jeźdźcy na wzgórzu, czyli wystawa rzeźb w bielskim muzeum. Warto się wybrać, bo potrwa tylko do końca roku

JAK
Aleksandra Glądys/Muzeum Historyczne
Udostępnij:
Interesującą wystawę rzeźb inspirowaną biblijnym tematem czterech jeźdźców Apokalipsy według św. Jana można oglądać do końca roku w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.

Wystawa „Jeźdźcy na wzgórzu”

Inicjatorem i kuratorem wystawy „Jeźdźcy na wzgórzu” prezentowanej w bielskim muzeum jest światowej sławy rzeźbiarz mieszkający w Bielsku-Białej Bronisław Krzysztof.

„Jeźdźcy Apokalipsy - wydaje się, że to proste przesłanie. W latach 90. ubiegłego wieku zrodziła się nadzieja, która towarzyszyła temu czasowi. Przerodziła się w chaos i mocno zmieniła losy ludzi. W tym czasie na fali przemian otrzymałem w 1994 roku propozycję realizacji rzeźby w miejscu dotychczas związanym z poprzednim systemem. Postanowiłem zrealizować coś, co będzie refleksją dla tych czasów, a zrazem zapowiedzią nowej nadziei. Mój wybór padł na realizację czterech rzeźb, których bazą ideową są jeźdźcy Apokalipsy według świętego Jana” - napisał w katalogu do wystawy Bronisław Krzysztof.

Tamta realizacja nie doszła do skutku, a Bronisław Krzysztof do tematu powrócił w 2019 roku. Zaprosił do pracy nad czterema jeźdźcami Apokalipsy rzeźbiarzy - Milana Luká-ča ze Słowacji, Marka Brzózkę z Węgier i Petera Nižňanskýego z Czech - prosząc ich o przygotowanie własnej interpretacji biblijnego tekstu. Efekty prac artystów możemy oglądać w bielskim muzeum do końca roku.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Bronisław Krzysztof (Polska) (ur. 1956 r.) – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1981 r. w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Od 1981 realizuje własne projekty, zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, projektowaniem graficznym i designem. Prace Bronisława Krzysztofa były pokazywane na ponad 40 wystawach indywidualnych oraz ponad 160 wystawach zbiorowych na całym świecie.

Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: Dyplomu Honorowego Ministra Kultury i Sztuki (1988), nagroda prezydenta miasta Bielska-Białej Ikar (1994), Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016). Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych na całym świecie, m.in. w Muzeum Watykańskim w Rzymie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach. Mieszka w Bielsku-Białej.

Milan Lukáč (Słowacja) (ur. 1962 r.) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie Studiował w latach 1981–1987 w pracowni prof. J. Kulich oraz prof. L. Snopek. Studiował także w Paryżu, Wiedniu i Madrycie. Od 1990 r. pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury i Designu Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. Zajmuje się twórczością rzeźbiarską, rysunkiem, grafiką i malarstwem. Jest autorem wielu monumentalnych dzieł, pomników i miejsc pamięci w Słowacji.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. : nagrody Paul-Louis Weiller, Akademia Sztuk Pięknych, Instytut Francuski w Paryżu (1990), nagrody Levallois-Perret (1998). Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach na Słowacji i na świecie.
Mieszka w Bratysławie.

Marek Brzózka (Węgry) (ur. 1983 r.) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Studiował pod kierunkiem prof. Kő Pála w pracowni rzeźby figuratywnej. Kształcił się także w Segedynie, Krakowie i Monachium. Od 2013 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Węgierskim Uniwersytecie Artystycznym w Budapeszcie (MKE). Artysta specjalizuje się w rzeźbie, zwłaszcza w rzeźbie plenerowej. Mieszka w Segedynie.

Peter Nižňanský (Czechy) (ur. 1956 r.) – absolwent Szkoły Sztuk Stosowanych w Bratysławie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, gdzie studiował w pracowni Jiříego Bradáčka. Artysta specjalizuje się w rzeźbie monumentalnej, płaskorzeźbie i medalierstwie. Czynnie uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Jego realizacje znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych. Mieszka w Pradze.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie