Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienice w Będzinie to jeden z symboli królewskiego miasta. Dziś są szare, odrapane. Ile z nich doczeka się wkrótce remontów?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądają dziś będzińskie kamienice położone w śródmieściu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądają dziś będzińskie kamienice położone w śródmieściu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Będzin jest jednym z najstarszych miast w Zagłębiu. Kazimierz Wielki w 1358 roku podniósł do rangi miasta na prawie magdeburskim (niemieckim) dotychczasową osadę targową. Nic więc dziwnego, że w swojej historii powstało tu wiele zabytkowych, charakterystycznych budynków, do dziś przetrwało mnóstwo kamienic. I to właśnie nim przyjrzeliśmy się bliżej. Niestety, dziś większość z nich lata świetności ma dawno za sobą. Są szare, brudne, często odpada z nich tynk. Coś zaczyna się powoli zmieniać, ale miną długie lata, zanim znów będą mogły cieszyć oczy mieszkańców i gości.

Będzin: Miasto ma pod opieką dziś 115 kamienic

Gmina Będzin jest obecnie właścicielem 68 kamienic zlokalizowanych w większości w rejonie śródmieścia oraz zarządza 47 kamienicami, które nie stanowią własności gminy. Pozostają w jej zarządzie na mocy wcześniej obowiązujących przepisów („przymusowy zarząd") lub w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego („prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia"). Są to przeważnie kamienice położone m.in. przy ul. Kołłątaja, Modrzejowskiej, Piłsudskiego, Potockiego, Małachowskiego, Moniuszki, Rybnej

- Budynki te pozostają w zarządzie gminy od lat powojennych z mocy przepisów prawa. Nie posiadamy natomiast wiedzy na temat kamienic będących w prywatnym posiadaniu – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Tak wyglądają dziś będzińskie kamienice. Zobaczcie zdjęcia

Budynki mieszkalne zlokalizowane w obrębie będzińskiego śródmieścia w większości stanowią starą zabudowę, tzn. w znacznej części zostały wzniesione w XIX w. i XX w. Aż 164 z nich zostało wpisanych do gminnej ewidencji zabytków, a większość zlokalizowana jest w strefie A (ścisłe centrum miasta), co powoduje iż wszystkie prace prowadzone w obrębie elewacji wymagają zgody konserwatora zabytków.

- Potrzeby remontowe w danej nieruchomości są określane podczas corocznych przeglądów ocen stanów technicznych, które są wykonywane przez inspektora nadzoru budowlanego. Dodatkowo wykonywane są przeglądy i wizje na zgłoszenia lokatorów. Na podstawie tych informacji corocznie tworzone są plany remontowe i modernizacyjne mieszkaniowego zasobu gminy – wyjaśnia Kinga Wesołowska-Bodzek.

Co z remontami, jakie są plany?

W ostatnich pięciu latach przeprowadzone zostały prace remontowe o zróżnicowanym zakresie w 48 kamienicach. Od remontu poszczególnych lokali mieszkalnych, poprzez wymianę pionów wodno-kanalizacyjnych, po prace związane z dociepleniem elewacji. W sumie 17 kamienic zostało poddanych remontowi elewacji wraz z wymianą stolarki okiennej oraz dodatkowymi pracami remontowymi, wynikającymi z oceny stanu technicznego budynku. Takie remonty miały miejsce przy ulicach: Al. Kołłątaj 34, 58, 93, Czeladzka 10, Góra Zamkowa 10, Joselewicza 8, 16, Plebańska 10,11, 13, Modrzejowska 42, 46 (w trakcie), 91, Sączewskiego 4, 11, 13, Zamkowa 12.

W pozostałych budynkach prowadzone były prace związane m.in. z remontem instalacji wewnętrznej linii zasilania, wymianą pionów wodno-kanalizacyjnych, remonty dachów oraz prace remontowe w obrębie lokali mieszkalnych.

- Należy pamiętać, że budynki mieszkalne zlokalizowane w obrębie śródmieścia w większości objęte są ochroną konserwatorską, dlatego każdorazowo prace związane z renowacją elewacji zewnętrznych wymagają zgody konserwatora zabytków, co warunkuje tempo podejmowanych działań – przypomina Kinga Wesołowska-Bodzek.

W 2001 oraz 2022 roku planowane są prace termomodernizacyjne wraz z pracami towarzyszącymi dla kamienic zlokalizowanych przy ul. Modrzejowskiej 15, Gzichowskiej 34, Browarnej 2, Placu 3 Maja 8 i 11, Małachowskiego 13 i 19, Krasickiego 8, 1 Maja 24, Sączewskiego 19, Groblej 4, Teatralnej 4 jak i również 1 Maja 8a oraz 78 i Paryskiej 9.

Nie przeocz

Prywatni właściciele nie zgłosili żadnego remontu

Jak tłumaczą urzędnicy miasto nie posiada funduszu remontowego dla prywatnych właścicieli kamienic, natomiast w przypadku remontu elewacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego można zawnioskować o zwolnienie z tytułu podatku od nieruchomości. Takie zwolnienie może przysługiwać nawet przez trzy lata, pod warunkiem zgłoszenia w ciągu roku od zakończenia inwestycji.

Jak się okazuje prywatni właściciele kamienic nie kwapią się na razie z większymi remontami.

- W 2021 roku nie wpłynął żaden wniosek w tej sprawie – informuje Katarzyna Kieras, rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Będzinie.

Jak dodaje inwestorzy nie muszą przystępować do tych robót. Ponadto, nie wszystkie remonty i prace budowlane wymagają pozwolenia na budowę czy zgłoszenia do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego.

- Inwestorzy, którzy otrzymali pozwolenie na przebudowę czy zgłosili roboty budowlane, mają trzy lata na ich rozpoczęcie. Prawo nie ogranicza czasu trwania tych robót, a ich zakończenie nie wymaga zgłoszenia do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Będzinie. Dlatego trudno określić, ile takich remontów faktycznie miało miejsce – wyjaśnia Katarzyna Kieras.

W przypadku obiektów chronionych na podstawie art. 7 ust 1 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (ochrona na mocy wpisu do rejestru zabytków) wszelkie działania konserwatorskie i remontowo-budowlane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu, wymagają pozwolenia. W tym przypadku Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Powiatowy Konserwator Zabytków nie prowadzi spraw związanych z obiektami chronionymi na podstawie wpisu do rejestru zabytków.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera