Kąpielisko Fala w Chorzowie: będzie kąpielisko Nowa Fala. Basen powstanie w miejscu kultowej Fali w Parku Śląskim. Ma być gotowy w 2023 roku

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Wideo

Zobacz galerię (24 zdjęcia)
Kąpielisko Fala w Chorzowie: będzie kąpielisko Nowa Fala! To już oficjalna informacja: powstanie nowe kąpielisko Fala w miejscu dawnego. Wybudowany zostanie nowy kompleks basenowy - Nowa Fala. Inwestycja powstanie w ramach punktu budowy Parku Wielu Pokoleń w ramach projektu "Modernizacji Parku Śląskiego".

Budowa Nowej Fali w Parku Ślaskim

Nowe kąpielisko Fala ma zostać wybudowane w miejscu dawnej, kultowej Fali. Nowa Fala ma powstać na obszarze 3 hektarów. Będzie kąpieliskiem sezonowym. Inwestycja ta powstanie w ramach budowy Parku Wielu Pokoleń, czyli 11 zadania projektu "Modernizacji Parku Śląskiego". Na budowę nowej Fali przewidziano 30 mln złotych w ramach finansowania całego projektu modernizacji z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ponad 226 milionów złotych.

Kąpielisko Fala w Chorzowie: będzie kąpielisko Nowa Fala. Ba...

- W pierwszej fazie planowany jest konkurs architektoniczny na sporządzenie koncepcji Nowej Fali. Konkurs będzie organizowany we współpracy z SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich). Na podstawie najlepszej koncepcji wybranej przez komisję konkursową zostanie zlecona i wykonana dokumentacja projektowa - mówi Rafał Kandziora, rzecznik prasowy Parku Śląskiego. - Kolejnym etapem będzie wyłonienie w drodze przetargu wykonawcy robót. Zakończenie robót budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na maj 2023 rok. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem założeń konkursowych - dodaje Rafał Kandziora.

CZYTAJ WIĘCEJ O MODERNIZACJI PARKU ŚLĄSKIEGO:

Nowe kąpielisko Fala i elektryczna kolej szynowa. Park Śląsk...

Czy kąpielisko Nowa Fala będzie wzorowane na dawnej Fali? Obecnie nie ma informacji czy i które elementy infrastruktury starej Fali będą mogły zostać wykorzystane w nowym projekcie. Dopiero po zakończeniu procesu projektowego będzie wiadomo, jaka jest dokładna koncepcja nowego kąpieliska.

Nowa Fala jest częścią zadania numer 11 projektu "Modernizacji Parku Śląskiego". Zakłada ono budowę Parku Wielu Pokoleń, czyli utworzenia na pierwotnym terenie funkcjonowania kąpieliska, Miejsca Rodzinnych Spotkań, składającego się z kilku sąsiadujących ze sobą stref, harmonijnie i bezkolizyjnie wkomponowanych w dominującą, zieloną strukturę Parku Śląskiego.

Kąpielisko przy ulicy Siemianowickiej nie powstanie

Jeszcze w 2018 roku mówiło się, że nowy odkryty basen zostanie wybudowany przy ul. Siemianowickiej. W miejscu starego kąpieliska zakładano, że powstanie Park Wielu Pokoleń - przestrzeń rekreacyjna z wodnymi atrakcjami dla seniorów i rodzin z dziećmi. Część z tej koncepcji zostanie utrzymana. Zrezygnowano jednak z pomysły, by nowe kąpielisko powstało przy ulicy Siemianowickiej.

- Budowa Kąpieliska Fala w dotychczasowej lokalizacji jest już decyzja ostateczną. Lokalizacja przy ul. Siemianowickiej faktycznie procedowana była ze względów komunikacyjnych i problemów z dojazdem do dotychczasowej lokalizacji samochodem. Jednakże walory dotychczasowego miejsca przeważyły, a problem dojazdu będzie kompleksowo rozwiązany poprzez organizację na terenie Parku ekologicznego transportu publicznego za pomocą ekobusów - wyjaśnia Rafał Kandziora, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

PARK ŚLĄSKI ZMIENI SIĘ ZA 226 mln zł:

Park Śląski zmieni się za 226 mln zł. Rewitalizacja chorzows...

Mieszkańcy, którzy będą chcieli skorzystać z basenu będą przewożeni ekobusami z zewnętrznych parkingów. Nie będzie możliwości wjazdu na teren basenu własnym samochodem.

Przypomnijmy: o basenie przy ulicy Siemianowickiej mówiono już w 2016 roku. Basen miał powstać na nieużytkach po dawnym ogrodnictwie przy ul. Siemianowickiej w Chorzowie. Miejsce to miał zaproponować Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Za budową basenu przy ul. Siemianowickiej przemawiała przede wszystkim świetna lokalizacja i fakt, że teren jest bardzo dobrze skomunikowany. Ostatecznie plany te skończyły się jedynie na wstępnych rozmowach.

Oferta promocyjna

- Jeśli zapowiedzi dotyczące budowy "Fali" się potwierdzą, to bardzo nas to ucieszy. Konkurowanie dwóch basenów w niedalekiej odległości nie ma sensu, dlatego w przypadku budowy "Fali" w historycznym miejscu na pewno będziemy wspierać ten projekt. Zwracamy uwagę, że już teraz wspieramy wszystkie atrakcje Parku Śląskiego, co roku umarzając podatek od nieruchomości spółce Park Śląski w wysokości blisko 6 milionów złotych - podkreśla Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

Czytaj także

Kultowe kąpielisko Fala przyciągało tłumy

Kąpielisko Fala w Parku Śląskim było jednym z największych w Polsce otwartych kompleksów basenowych. Kompleks basenów zajmował około 13 hektarów powierzchni. Na terenie kąpieliska były baseny oraz stacja uzdatniania wody. Nazwa obiektu pochodziła od tego, że na jednym z basenów wytwarzana była "sztuczna fala". To była pierwsza taka konstrukcja w kraju. Na kąpielisko przychodzili mieszkańcy Chorzowa, Katowic, Siemianowic Śląskich, ale też innych miast naszego regionu. W upalne dni kąpielisko wypełnione było po brzegi.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Chorzowska "sztuczna fala" wzorowana była na jednym z basenów z wyspy Małgorzaty. Wzorców konstrukcyjnych trzeba było bowiem szukać wtedy za granicą. Znalezione je na Węgrzech.

Kąpielisko Fala w Parku Śląskim w upalne dni wypełnione było...

Oficjalnie kąpielisko Fala zostało otwarte 12 czerwca 1966 roku. Tuż po oddaniu obiektu do użytku w skład kąpieliska wchodziło osiem basenów: pięć dla dorosłych i trzy dla dzieci. Zespół basenów zaprojektowali architekci: Alojzy Wróblewski, Jan Kozub i Franciszek Ryszard Koczy. Łącznie Fala mogła pomieścić aż 15 tysięcy ludzi. Latem 1966 roku kąpielisko odwiedziło
aż 230 tysięcy osób. Rekord frekwencji na kąpielisku padł 14 sierpnia 1966 r. - obiekt odwiedziło wówczas aż 30 tys. osób.

14 sierpnia 1966 roku kąpielisko Fala odwiedziło rekordowa aż 30 tysięcy osób.

Fala była czynna latem i zimą. W sezonie letnim pełniła funkcję kąpielową. Zimą było tutaj lodowisko. Przy kąpielisku była także utworzona piaszczysta i trawiasta plaża. Nie brakowało także towarzyszącej infrastruktury, a w tym m.in. były tarasy, szatnie, kabiny, natryski, kawiarnię i bar samoobsługowy, boiska do siatkówki i koszykówki.

W latach 90. kąpielisko Fala wciąż cieszyło się sporą popularnością. Problemy zaczęły pojawiać się na początku XXI wieku. Szukano wielu pomysłów na utrzymanie kąpieliska, ale żaden z nich - włącznie z oddaniem go w dzierżawę prywatnemu podmiotowi - nie zdał egzaminu. W 2000 roku, m.in. z powodu braku funduszy, zamknięto lodowisko i obiekt przestał funkcjonować zimą.

W 2013 roku, teren kąpieliska został pomniejszony o połowę. Wyburzono stare wejście, budynki gospodarcze, szatnie, zlikwidowano dwa brodziki oraz „Elipsę”. W ostatnich sezonach, goście parku mogli korzystać już tylko z czterech basenów: „Olimpijskiego”, „Skoki”, „Szkoleniowego” (zwanego również „Kalesony”) i „Sztucznej Fali”. W sezonie 2014 kąpielisko odwiedziły 42 tysiące osób. W 2015 roku, z powodu złego stanu technicznego, „Fala” została zamknięta.

Nie przegap

Nie przegap

Oferta promocyjna

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lipa

Jako obiekt sezonowy taka inwestycja to pieniądze na dzień dobry wyrzucone w błoto. Kompletny nonsens w stylu Misia ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze . . .

Tylko budowa obiektu całorocznego ma uzasadnienie finansowe o użytkowym nie wspominając.

No ale przecież nie o mieszkańców tutaj chodzi . . .

A
Andrzej

Żeby tylko nie było jak w Ligocie basen znowu stoi z budową ehh ile to już razy mail być oddany i ile lat już stoi bezużyteczny nie pamiętam . A fale chętnie odwiedzę bo było super kąpielisko jeździłem za bajtl .

P
Pogodny
11 lutego, 10:11, Polak:

Budujcie szybciej,bo trzeba dużo wody aby zatopić platformę z Kidawą Błońską.Nie można już patrzeć na te ohydne ryje.

Hm ciekawe masz życie .

D
Drób
11 lutego, 10:51, gościu:

PiSowski zarząd WPKiW wie najlepiej co ludziom jest potrzebne - a jeśli ludzie nie wiedzą to władza wytłumaczy czego potrzebują.

- żaden niepełnosprawny dzieciak nie dojedzie bo najbliższy parking 1 km a przystanek tramwajowy 1,5 km

- kąpielisko otwarte będzie 3,5 miesiąca w roku z czego po odjęciu fatalnych dni pogodowych będzie to ok. 60 dni w roku

11 lutego, 11:10, Polak:

To nie PIS buduje a PO.

A co to ma do tego ? Jeden i drugi ino obiecuje

k
krzysztof

Już nie wierzę w żadne obietnice. Dużo mówili rok temu o planach Parku Śląskiego. Wielomilionowe inwestycje. Czas minął i kolejne bla, bla, bla.

Dobrze, że gen. Ziętek wybudował ten Park, bo inaczej byłyby tu hasioki!!!!

P
Polak
11 lutego, 10:51, gościu:

PiSowski zarząd WPKiW wie najlepiej co ludziom jest potrzebne - a jeśli ludzie nie wiedzą to władza wytłumaczy czego potrzebują.

- żaden niepełnosprawny dzieciak nie dojedzie bo najbliższy parking 1 km a przystanek tramwajowy 1,5 km

- kąpielisko otwarte będzie 3,5 miesiąca w roku z czego po odjęciu fatalnych dni pogodowych będzie to ok. 60 dni w roku

To nie PIS buduje a PO.

g
gościu

PiSowski zarząd WPKiW wie najlepiej co ludziom jest potrzebne - a jeśli ludzie nie wiedzą to władza wytłumaczy czego potrzebują.

- żaden niepełnosprawny dzieciak nie dojedzie bo najbliższy parking 1 km a przystanek tramwajowy 1,5 km

- kąpielisko otwarte będzie 3,5 miesiąca w roku z czego po odjęciu fatalnych dni pogodowych będzie to ok. 60 dni w roku

G
Gość
10 lutego, 14:58, sad:

Historia pewnie się powtórzy ... teraz dadzą dotację wybudują piękne baseny, a za kilka czy kilkanaście lat, nie będzie kasy na utrzymanie, zmieni się władza ... i pójdzie pod młotek lub do wyburzenia ...

10 lutego, 22:22, fgf:

zrób lepiej...

Wystarczy trollu że zrobią konsultacje społeczne a nie tak jak z Centrum Przesiadkowym na ul Sadowej, gdzie zaczynają myśleć o ludziach po wybudowaniu obiektu... Rozumiesz teraz jak ważne są konsultacje społeczne ?

O
Olga

Skok na kasę dla przyjaciół PiS. Kąpielisko czynne będzie 3-4 miesiące, nie więcej!

Jeśli baseny to tylko połączone z krytym kąpieliskiem choć do położonego w centrum parku i tak niewielu będzie się chciało dojść.

Słowa rzecznika miasta Chorzowa obłudne. Chodzi tylko o blokowanie inwestycji w rejonie ul. Siemianowickiej gdzie swój dom wybudował Kotala! Nie po to prezydent Chorzowa budował swój dom na skraju parku by teraz niedaleko powstał basen - władza ma swoje prawa, oczywiście czytelnik już nie

A
AMIGO

Nie uwierzę dopóki nie zobaczę na własne oczy. Każdej władzy należy patrzeć na ręce. Po to ludzie ich wybierają żeby się utożsamiali z regionem, wspierali region a nie dbali tylko o swoje tłuste dupska.

f
fgf
10 lutego, 14:58, sad:

Historia pewnie się powtórzy ... teraz dadzą dotację wybudują piękne baseny, a za kilka czy kilkanaście lat, nie będzie kasy na utrzymanie, zmieni się władza ... i pójdzie pod młotek lub do wyburzenia ...

zrób lepiej...

G
Gość

Mam nadzieję że decydenci to Ślązacy i wybudują obiekty godne GZ Metropolii a nie Pipidówki...

B
Bebok

Jak już robić, to z wersją całoroczną - przynajmniej jeden basen powien być kryty

G
Gość

to przy siemianowickiej kolejne blokowisko ?

G
Gość

Skończ biadolić i dopinguj by się udało

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3