Kaplica Sykstyńska w Katowicach: prezentacja albumu „La...

  Kaplica Sykstyńska w Katowicach: prezentacja albumu „La Cappella Sistina” ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prezentacja Albumu w Rondzie Sztuki w Katowicach
  1/41

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Marzena Bugała-Azarko

  W Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki w czwartek, 9 sierpnia, po raz pierwszy zaprezentowano unikatowy album poświęcony Kaplicy Sykstyńskiej, która została odwzorowana w skali 1:1. To część międzynarodowego projektu zainicjowanego przez Muzea Watykańskie. Album W Katowicach będzie można zobaczyć od 10 do 17 sierpnia w oddziale Goldenmark przy ul. Młyńskiej 17.
  Album „La Cappella Sistina” to wspólne przedsięwzięcie Muzeów Watykańskich i włoskiego wydawcy Scripta Maneant. Na 778 stronach wydrukowano 800 zdjęć, w tym kilkadziesiąt w skali 1:1. Na całym świecie wydawcy zdecydowali się na publikację jedynie 1999 sztuk numerowanych egzemplarzy. Do Polski trafiło 50 kompletów trzytomowego albumu.

  Zobacz zdjęcia z prezentacji:
  Zobacz galerię


  Przez 65 nocy zespół włoskich i światowych fotografów odwzorowywał najmniejsze szczegóły dzieł zdobiących ściany Kaplicy Sykstyńskiej. Na bazie 270 tys. zdjęć powstał niezwykły 3-tomowy album, który od 10 sierpnia będzie można oglądać w Katowicach.

  W Katowicach po raz pierwszy zaprezentowano ten niezwykły album 9 sierpnia w Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki. Każdy będzie mógł zobaczyć to dzieło od 10 do 17 sierpnia w oddziale Goldenmark przy ul. Młyńskiej 17 (to grupa, która organizuje w Polsce trasę prezentacyjną albumu).

  Kaplica Sykstyńska to jeden z największych zabytków światowego dziedzictwa kulturowego. To zbudowane w latach 1475-1483 miejsce połączyło losy 10 artystów i 5 papieży. Kaplica znajduje się w samym sercu Watykanu i jest tradycyjnym miejscem konklawe.

  Najsłynniejsze freski w Kaplicy Sykstyńskiej, sklepienie i "Sąd Ostateczny" wykonał Michał Anioł. Wśród twórców malowideł na ścianach bocznych kaplicy można jednak znaleźć całą plejadę “gwiazd” renesansowego malarstwa, na czele z takimi artystami jak Sandro Botticelli i Domenico Ghirlandaio, nauczycielem Michała Anioła.

  Patronat nad cyklem prezentacji objął Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich we Wrocławiu, a patronami katowickiej prezentacji są: Prezydent Miasta Katowice, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

  Generalnym Dystrybutorem dzieła w Polsce jest firma Manuscriptum, Grupa Goldenmark jest organizatorem trasy prezentacyjnej albumu.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyróżnienie dla Katowic

  Sylwester (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wydaje mi się, że rzadko kiedy zdarza się okazja, by móc obejrzeć z bliska taki album. Na pewno warto się tam wybrać. Skoro do Polski trafiło tylko 50 kompletów, a prezentacja ma mieć miejsce tylko...rozwiń całość

  Wydaje mi się, że rzadko kiedy zdarza się okazja, by móc obejrzeć z bliska taki album. Na pewno warto się tam wybrać. Skoro do Polski trafiło tylko 50 kompletów, a prezentacja ma mieć miejsce tylko w 13 największych miastach, to według mnie jest to wyróżnienie, że właśnie jeden z nich znalazł się w Katowicach. Widać, że miasto zostało docenione ;D zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezpłatnie?

  Marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czy wstęp na wystawę jest bezpłatny?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim