MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Lubnauer zapowiada zmiany w szkołach. Nie będzie WDŻR i HiT. Co w zamian?

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
od 12 lat
Wiceministra edukacji, Katarzyna Lubnauer, 17 maja w Katowicach zapowiada reformy w polskim szkolnictwie. Zmiany obejmują wprowadzenie edukacji zdrowotnej i obywatelskiej, które zastąpią przedmioty WDŻR i HIT. Na Śląsku niebawem ruszy także projekt "Autostrada do Edukacji", w ramach którego kuratorzy mają odwiedzać szkoły w małych miejscowościach. Nie zabrakło także apelu do prezydenta Andrzeja Dudy o przyjęcie ustawy o języku śląskim.

Spis treści

Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej, zapowiedziała szereg zmian, które mają na celu przygotowanie młodych Polaków do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym.

Zdrowie psychiczne dzieci, walka z otyłością i promowanie aktywności sportowej to tylko niektóre z zagadnień, które mają, zgodnie z zapowiedziami Katarzyny Lubnauer, znaleźć się w centrum nowego przedmiotu edukacyjnego.

- Uważamy, że przedmiot, który mówi o zdrowiu kompleksowo, we wszystkich aspektach – aspekcie zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i zdrowia psychicznego – jest bardzo ważnym komponentem polskiej szkoły – mówi wiceminister edukacji.

Edukacja zdrowotna ma na celu kompleksowe podejście do zdrowia uczniów, obejmujące odżywianie, aktywność fizyczną i zdrowie psychiczne. Z kolei edukacja obywatelska zostanie zbudowana na czterech filarach: regionalnym, krajowym, europejskim i globalnym.

- Musi być bardziej praktyczna, budowana na filarze wiedzy, umiejętności i kwalifikacji oraz kompetencji miękkich - wyjaśnia wiceminister.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych pracuje nad nowymi programami, które będą odpowiadać na potrzeby współczesnego świata.

- Sztuczna inteligencja, robotyzacja, świat zmienia się na naszych oczach, w związku z tym musi zmieniać się polska szkoła - zaznacza Katarzyna Lubnauer

Minister podkreśla również potrzebę wprowadzenia aktywnej edukacji obywatelskiej, która opierać się będzie na czterech filarach: regionalnym, krajowym, europejskim i globalnym.

- Jeśli chcemy wychować mądrego obywatela, musimy mieć praktyczną, racjonalną i apolityczną edukację obywatelską - stwierdza Lubnauer.

Odchudzanie podstawy programowej

Zapowiedziała, że obecne zmiany są tymczasowe i kosmetyczne, ale niezbędne dla przygotowania gruntu pod większe reformy. Wspomniała także o odchudzaniu podstaw programowych, aby nauczyciele byli w stanie zrealizować je w szkołach.

- Jesteśmy w tej chwili w toku pewnych zmian… To jest odchudzanie podstaw programowych, doprowadzenie do sytuacji, w której nauczyciel będzie w stanie podstawę programową w szkole zrealizować - mówi Katarzyna Lubnauer.

Nie będzie WDŻR i HIT. Co w zamian?

Zapowiedziała zmiany, które obejmują zastąpienie przedmiotów WDŻR i HIT

- Od 1 września 2025 roku wprowadzimy dwa nowe przedmioty szkolne: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Edukacja zdrowotna wejdzie w miejsce WDŻR, a edukacja obywatelska w miejsce HIT - mówi Katarzyna Lubnauer.

Zmiany mają być wprowadzane stopniowo, „z pełnym zaangażowaniem nauczycieli”, którzy są kluczowi w procesie edukacyjnym.

- Musi się zmieniać w porozumieniu z nauczycielami, dlatego że bez nauczycieli nie będzie zmiany - wyjaśnia wiceminister.

Duża zmiana ma nastąpić 1 września 2026 roku, natomiast wprowadzenie nowych przedmiotów planowane jest na rok wcześniej, 1 września 2025.

Apel do prezydenta o przyjęcie ustawy o języku śląskim

W kontekście zmian w polskim systemie edukacyjnym, posłanka Krystyna Szumilas, przewodnicząca sejmowej komisji edukacji, odniosła się do śląskiej edukacji. Podczas wizyty w małej szkole w gminie Gierałtowice oraz w Śląskich Zakładach Technicznych, Szumilas zwróciła uwagę na sukcesy uczniów, którzy, jak mówi, "mają warunki do tego, żeby zajmować się tym, co ich interesuje, ale uzyskują również pomoc". Zaapelowała także do prezydenta Andrzeja Dudy o przyjęcie ustawy o języku śląskim.

- Mam nadzieję, że prezydent podpisze ustawę i będziemy wprowadzać śląską godkę na Śląsku – powiedziała.

Projekt "Autostrada do Edukacji" w woj. śląskim. Kuratorium pojawi się w małych miejscowościach

Aleksandra Dyla, śląska kurator oświaty, ogłosiła projekt “Autostrada do Edukacji”. Inicjatywa rozpocznie się 21 maja wizytą w Gorzycach, gdzie odbędą się spotkania z nauczycielami i uczniami.

- Startujemy z projektem "Autostrada do Edukacji"… po to, aby wysłuchać, jak edukacja wygląda z perspektywy małych miejscowości - podkreśliła Aleksandra Dyla.

Kuratorzy oświaty w ramach projektu złożą wizyty w placówkach edukacyjnych w woj. śląskim, które znajdują się w małych miejscowościach. - W woj. śląskim znajduje się wiele małych miejscowości, do których śląski kurator oświaty nie zawitał. Powstał więc pomysł, aby tam pojechać i porozmawiać z osobami zarządzającymi oświatą – dodała, zaznaczając, że realia tych szkół znacząco różnią się od tych, znajdujących się w dużych miastach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni