Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Duże śledztwo Prokuratury Krajowej, dziesięć osób z zarzutami za powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych

OPRAC.:
Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
siedziba cba n/z fot. adam jankowski / polska press
siedziba cba n/z fot. adam jankowski / polska press Adam Jankowski / PolskaPress
Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali łącznie 10 osób. Śledztwo dotyczyło przestępstw o charakterze korupcyjnym w tym płatnej protekcji. W trakcie czynności funkcjonariusze przeprowadzili kilkadziesiąt przeszukań na terenie całego kraju w wyniku czego ujawniono i zabezpieczono obszerny materiał dowodowy potwierdzający podejrzenie popełnienia przestępstw korupcyjnych.

Jak informuje Prokuratura Krajowa - Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prowadzi śledztwo, które dotyczy powoływania się od marca 2015 roku do listopada 2021 roku w Warszawie i innych miejscowościach na terenie Polski, na wpływy w organach władzy państwowej, instytucjach państwowych, samorządowych, jednostkach organizacyjnych dysponujących środkami publicznymi. Z ustaleń postępowania wynika, że Tomasz J. wywoływał przekonanie o istnieniu takich wpływów, w celu pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe i osobiste lub obietnice ich wręczenia.

Tomasz J. i jego rzekome wpływy

Czynności podjęte przez prokuratora oraz funkcjonariuszy ABW i CBA pozwoliły na ustalenie mechanizmu przestępstw. Tomasz J. powoływał się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych w zamian za korzyści majątkowe bądź ich obietnice. Oskarżony informował, że posiada kontakty m.in. w Ministerstwie Zdrowia, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwie Finansów, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i pozostałych agencjach rządowych dysponujących środkami publicznymi, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Najwyższej Izbie Kontroli, w Krajowej Administracji Skarbowej, w służbach specjalnych oraz we władzach spółek z udziałem Skarbu Państwa i innych podmiotach gospodarczych realizujących inwestycje o strategicznych znaczeniu.

Korzyści majątkowe w wysokości nawet 600 tysięcy złotych

Proceder ten został zorganizowany przez Tomasza J., który w ostatnich latach powoływał się na wpływy w zamian za przyjęte lub obiecane korzyści majątkowe w wysokości od 20.000 zł do 600.000 zł. Tomasz J. podejmował się załatwiania spraw o charakterze urzędowym i gospodarczym. Prokuratura ustaliła również, że osoby przekazujące korzyści lub obietnice ich wręczenia, oczekiwały nielegalnego wpływu na bieg postępowań administracyjnych oraz zawarcia korzystnych dla nich umów handlowych.

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym zarzuty popełnienia przestępstw czynnej i biernej płatnej protekcji kwalifikowane z 230 § 1 kk, art. 230 a § 1 kk, prania brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1, 5 i 6 kk oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach kwalifikowane z art. 271 § 3 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował wobec Tomasza J. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec pozostałych 9 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 20 tysięcy do 100 tysięcy złotych, zakazu kontaktowania się z uczestnikami postępowania, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

Apel Prokuratury

Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k. sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną oraz sprawca płatnej protekcji - nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie.

Prokuratura apeluje do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Tomaszowi J. lub innym osobom związanym z prowadzoną przez niego tzw. działalnością doradczo konsultingową, aby w celu skorzystania z klauzuli niekaralności art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k., zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do ABW i CBA.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera