Katowice: emeryci i renciści dostali klucze do nowej...

  Katowice: emeryci i renciści dostali klucze do nowej siedziby. Z Pocztowej przeprowadzają się na Szkolną ZDJĘCIA

  lota

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowa siedziba PZEiR w Katowicach jest przy Szkolnej 10
  1/7
  przejdź do galerii

  Nowa siedziba PZEiR w Katowicach jest przy Szkolnej 10 ©LOTA

  Emeryci i renciści z Katowic w końcu zmieniają adres. Po latach próśb i wniosków otrzymali klucze do nowej siedziby. Z ulicy Pocztowej przenoszą się na Szkolną. Do lokalu większego, po remoncie, i co najważniejsze – bez barier architektonicznych.
  O sprawie pisaliśmy kilka miesięcy temu. Emeryci i renciści, a dokładniej katowicki oddział Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, którzy zrzesza prawie 3000 dojrzałych katowiczan, od lat urzędował w kamienicy przy ulicy Pocztowej 5. W budynku pięknym, zabytkowym i zupełnie nieprzystosowanym do potrzeb swoich lokatorów.

  Emeryci, wciąż aktywni, ale jednocześnie już nie tak sprawni jak w czasach ich młodości, do biura związku musieli wspinać się po wysokich, stromych i krętych schodach, wcześniej pokonywać wysokie progi przed bramą, następnie u celu podróży – do biura zarządu. W budynku nie było oczywiście windy.

  Bez pomocy miasta o nowej siedzibie nie było co marzyć. PZEiR utrzymuje się bowiem wyłącznie ze składek członkowskich, to 2,5 zł miesięcznie, z tego połowa wraca do koła związku (koła działają w dzielnicach), i te pieniądze przeznaczane są na zapomogi na leki, paczki dla chorych i dla jubilatów. Druga połowa składki musi wystarczyć na opłacenie centrali związku w Warszawie i okręgu, reszta zostaje na czynsz.

  O nową siedzibę zabiegali od dziesięciu lat. W końcu się udało. Miasto wskazało lokal przy ulicy Szkolnej 10, który wcześniej przeszedł generalny remont.

  - Lokal jest doskonały. Bez barier, nie ma tu ani jednego schodka, żadnego progu. Jest za to pochylnia dla wózków, domofon z alfabetem Braille'a  dla osób niewidzących. To miejsce w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, olbrzymie ułatwienie dla wszystkich naszych seniorów i inwalidów – chwali nowy lokal Elżbieta Ożarek, prezes katowickiego oddziału PZEiR.

  Zobacz galerię

  Przeprowadzka właściwie już trwa. W ubiegłym tygodniu przyjechały tu pierwsze meble. Przy Szkolnej 10 jest ponad 120 metrów kwadratowych i kilka dużych pomieszczeń. To wystarczy, aby ulokować tu biuro oddziału rejonowego oraz trzy koła Śródmieście, ale też wygospodarować tu miejsce dla wszystkich tych, którzy do związku przychodzą załatwić sprawę - to tu wydawane są zaświadczenia uprawniające do zniżki kolejowej dla emerytów i rencistów.

  Co ważne choć nowa siedziba katowickiego PZEiR znajduje się pod adresem Szkolna 10, to wejście do biura jest od podwórza, na które wejdziemy od strony ulicy Teatralnej (naprzeciw Szkoły Muzycznej).

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla każdego coś dobrego

  Mirka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  podoba mi się, że władze pomyślały o udogodnieniach dla osób starszych, czy też niedowidzących. Wydaje mi się, że sami lokatorzy też są z tego powodu zadowoleni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i o to chodzi!

  Irys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Brawo! i to jest odpowiednie zarządzanie zasobami miasta. Osoby potrzebujące otrzymały gotowy do działania lokal, ze wszystkimi usprawieniami.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim