Katowice. Jest wniosek o ustanowienie użytku ekologicznego w Lasach Murckowskich. Dotyczy 13 hektarów. Ma chronić stare buki przed wycinką

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik

Wideo

Zobacz galerię (13 zdjęć)
Stowarzyszenie „Duchy Lasu” złożyło wniosek o ustanowienie użytku ekologicznego w Lasach Murckowskich w Katowicach. To kolejna odsłona walki o ocalenie starych buków, których wycinkę planuje Nadleśnictwo Katowice.

Jest wniosek o ustanowienie użytku ekologicznego w Lasach Murckowskich

Temat ciągnie się od ponad miesiąca, a wniosek Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy Lasu” jest kolejną odsłoną batalii o uratowanie starych buków z Lasów Murckowskich. Pismo dotyczy ustanowienia użytku ekologicznego o nazwie „Buczyna w Murckach” na obszarze około 13 hektarów. Ma chronić drzewa przeznaczone do wycinki w tym roku, ale również te które miałyby pójść pod topór w ciągu najbliższych 10 lat.

Dokument 17 marca trafił do katowickiego urzędu miasta. Adresatem jest przewodniczący Rady Miasta, bo uchwałę o użytku muszą podjąć radni.

- Stowarzyszenie przedkłada niniejszy wniosek z nadzieją, że uchwała zostanie podjęta jeszcze przed zakończeniem sezonu lęgowego puszczyka uralskiego i przed wznowieniem prac leśnych przewidzianych w planie urządzenia lasu – czytamy w piśmie.

Do wniosku załączono nawet gotowy projekt uchwały – jak wskazują przedstawiciele stowarzyszenia „Duchy lasy” - sformułowany w zgodzie z przepisami w tym zakresie. Jeden z ważniejszych paragrafów uchwały to wyliczenie zakazów obowiązujących na terenie użytku ekologicznego, gdzie zabrania się m.in. niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu lub obszaru, wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, a także umyślnego zabijania dziko występujących zwierząt.

- Wykorzystaliśmy wszystkie zapisy ustawy o ochronie przyrody, by maksymalnie ograniczyć możliwą wycinkę. Teraz czekamy na działanie, które podejmie Rada Miasta. W uzasadnieniu projektu podkreśliliśmy m.in. przewagę użytku nad zespołem krajobrazowo-przyrodniczym – komentuje Michał Adamczyk ze stowarzyszenia „Duchy Lasu”.

Jak przyznaje użytek ekologiczny nie ochroni lasu w 100 proc. przed wycinką. - To zależy od interpretacji przepisów, ale napisaliśmy ten wniosek tak, aby maksymalnie ograniczyć tu gospodarkę leśną, dopuszczając jednocześnie prace zabezpieczające m.in. przy ścieżkach spacerowych, na co uwagę zwracali leśnicy – tłumaczy.

To nie koniec działań w tym temacie. Kilka dni wcześniej „Duchy lasy” złożyły petycję o ochronę starodrzewia (podpisaną przez 3460 osób) w Lasach Murckowskich m.in. do Nadleśnictwa Katowice, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz samorządów Katowic i Mysłowic.

Nie przegap

Zobacz koniecznie

Gra toczy się o uratowanie prawie 130 drzew, wśród nich ponad 150-letnich buków

Przypomnijmy, że chodzi o uratowanie prawie 130 drzew (wszystkie o średnicy powyżej 40 centymetrów), wśród nich ponad 150-letnich buków, które leśnicy przeznaczyli do wycinki w tym roku. W sprawie najpierw zaprotestowali społecznicy ze Stowarzyszenia „Duchy Lasu”, potem temat podjęli radni z Komisji Klimatu, następnie prezydent Katowic Marcin Krupa wystąpił do Nadleśnictwa z wnioskiem o utworzenie w Lasach Murckowskich zespołu przyrodniczo – krajobrazowego, a katowicka Rada Miasta jednogłośnie przyjęła apel o ochronę drzew.

Nie przeocz

W międzyczasie planowaną wycinkę wstrzymało samo Nadleśnictwo z uwagi na porę roku oraz okres lęgowy puszczyka uralskiego. Zawieszenie prac w tym zakresie obowiązuje do maja. Leśnicy stoją jednak na stanowisku, że jest ona konieczna z uwagi na przebudowę i utrzymanie lasu, twierdzą też, że niektóre z buków chorują. Ekolodzy podkreślają natomiast, że las „sobie poradzi”, drzewa przeznaczone do wycinki są zbyt cenne dla tutejszego ekosystemu, poza tym tak duża wycinka będzie zbyt dużą ingerencją w Lasy Murckowskie.

Warto dodać, że na początku marca leśnicy zgodzili się na proponowany przez Marcina Krupę zespól przyrodniczo – krajobrazowego. Jednak ekolodzy zwracają uwagę, że ta forma ochrony w zasadzie niewiele wnosi, jeśli chodzi o gospodarkę leśną.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie