Wysoko rozwinięta i profesjonalnie zarządzana infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna, wspierana przez nowoczesne technologie, stanowi kluczowy element zapewniający komfort mieszkańcom miasta, ochronę środowiska naturalnego oraz oszczędności finansowe. Podczas rozmów omówiono różne procesy usuwania zanieczyszczeń ze ścieków, podczas których można produkować energię elektryczną i cieplną.
Polsko-duńskie partnerstwo z myślą o środowisku
Dania jest stale zaawansowana w dziedzinie infrastruktury wodno-ściekowej i nieustannie dąży do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań oraz wdrażania nowoczesnych technologii. Współpraca z krajami skandynawskimi przyczyniła się do zorganizowania międzynarodowej konferencji w Katowicach, mającej na celu wymianę doświadczeń oraz wspólny rozwój, przy jednoczesnej dbałości o ochronę środowiska naturalnego.
- Od jakiegoś czasu współpracujemy z partnerami z Danii i szukamy płaszczyzn wspólnych relacji. Poruszymy wiele tematów - to między innymi projekt nowej dyrektywy unijnej, która nakłada nowe obowiązki na podmioty zajmujące się oczyszczaniem ścieków. Duńczycy są prymusem w Europie w tym zakresie, chcemy dowiedzieć się jak oni to robią – mówi Andrzej Hołda, prezes zarządu spółki Katowickie Inwestycje S.A.
Efektywność energetyczna, systemy modelowania i ograniczenie gazów cieplarnianych
Bogaty program wydarzenia sprzyjał wymianie doświadczeń i zdobywaniu nowej wiedzy. W ciągu kilku dni konferencji, odbyło się kilkanaście paneli, na których omawiano różnorodne tematy związane z wpływem dyrektyw Unii Europejskiej na funkcjonowanie oczyszczalni ścieków, osiąganiem efektywności energetycznej oraz ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych. Dyskusje były ilustrowane przykładami konkretnych inwestycji, takich jak te realizowane w Kopenhadze czy Aarhus, ale równie ważne były prezentacje katowickich rozwiązań, takie jak system modelowania sieci kanalizacyjnej na terenie miasta. Goście konferencji mieli również okazję zapoznać się z działaniem katowickich oczyszczalni ścieków i dowiedzieć się więcej o planowanych inwestycjach na tym obszarze.
- Dania ma duże doświadczenie w oczyszczaniu ścieków i zapobieganiu stratom wody. Przeciętnie ubytki to około 10%, ale w takich miastach jak Kopenhaga wartość ta wynosi już tylko około 5,3% w przepływach wody w sieci wodociągowej. Mamy też ogromną wiedzę w cyfrowej obsłudze infrastruktury. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że możemy tutaj podzielić się naszymi doświadczeniami i współpracować z Katowicami i całym regionem, a także ze spółkami jak Katowickie Inwestycje czy Katowickie Wodociągi - przyznał attaché Thor Danielsen z Ambasady Królestwa Danii w Warszawie.
Nie przeocz
Musisz to wiedzieć

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?