Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Trwa modernizacja Stargańca. Na jakim etapie są prace budowlane i co zakłada projekt?

OPRAC.:
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wideo
od 16 lat
Staw Starganiec to popularne miejsce wypoczynku na granicy Katowic i Mikołowa. Od październiku trwa rewitalizacja terenu wokół zbiornika. Mały staw zostanie zaadaptowany na kąpielisko, a obok powstaną dwa pełnowymiarowe boiska do siatkówki plażowej, sezonowa strefa gastronomiczna oraz elementy małej architektury takie jak altany piknikowe, ławki i leżaki miejskie. Obecnie realizowane są roboty ziemne, a warta 7 mln złotych inwestycja będzie gotowa jeszcze w tym roku.

Trwa rewitalizacja stawu Starganiec

Staw Starganiec to popularne miejsce wypoczynku na granicy Katowic i Mikołowa. Dawny ośrodek wodno-rekreacyjny huty „Baildon” przechodzi obecnie kompleksową metamorfozę, której najważniejszym elementem będzie powstanie kąpieliska.

- Dzięki współpracy z Mikołowem oraz nadleśnictwem mogliśmy w ubiegłym roku przystąpić do inwestycji, której wartość to 7 mln złotych. Głównym punktem tej rewitalizacji jest zagospodarowanie oraz umocnienie plaży, a także zaadaptowanie małego stawu na kąpielisko. Oddanie tej inwestycji do użytku planowane jest na drugą połowę tego roku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Bez barier architektonicznych

W ramach inwestycji zbudowany zostanie m.in. pomost składający się z dwóch części – stałej i pływającej, biegnącej równolegle do ścieżki pieszej. Umocnione zostaną także brzegi małego stawu. W części plażowej powstaną kładki z kompozytu imitującego drewno, które znajdą się na przedłużeniu ścieżek, aby ułatwić poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Cały teren ma być pozbawiony barier architektonicznych, jak np. uskoki czy wystające krawędzie, które utrudniałyby poruszanie się.

Będzie strefa sportu

Projekt modernizacji Stargańca zakłada budowę m.in.: dwóch pełnowymiarowych boisk do siatkówki plażowej, sezonowej strefy gastronomicznej oraz elementów małej architektury, takich jak altany piknikowe, ławki, stojaki na rowery i leżaki miejskie. Pojawią się także kosze do segregacji odpadów. Na terenie nad stawem staną także tablice edukacyjne i informacyjne. Dla wygody odwiedzających wyznaczona zostanie strefa toalet przenośnych.

- Obecnie trwają roboty ziemne związane z budową boiska do siatkówki plażowej. Wykonywana jest także podbudowa pod parking oraz pod nawierzchnie mineralne. Jednocześnie trwa kształtowanie terenów zielonych. W najbliższym czasie rozpocznie się palowanie pomostu, ogradzanie parkingu, roboty ziemne związane z elektryką, a także umacnianie brzegów faszyną, czyli wiązkami gałęzi i wikliny – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. 

Na północ od boisk usytuowana zostanie strefa grillowa, w której znajdą się altany piknikowe z ławkami, stołami oraz kręgi grillowe.
Powstanie też strefa małej gastronomii z dwoma stanowiskami postojowymi dla foodtrucków. Zostaną one usytuowane wzdłuż ścieżki prowadzącej od parkingu w stronę plaży. Dwa kolejne staną w strefie biwakowej. Obecny parking zyska nową nawierzchnię, a jego teren zostanie otoczony ogrodzeniem. Zostaną wyznaczone miejsca parkingowe oraz miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

Pomyślano o lokalnej faunie i florze

Przy stawie zostaną także rozmieszczone hotele dla owadów oraz budki lęgowe dla ptaków. Pojawią się nowe rośliny. Na polanie zostaną posadzone wielopiętrowe rośliny rodzime, a także miododajne – takie jak barwinek pospolity, szałwia łąkowa, konwalia majowa czy róża dzika. Zasadzone zostaną starodawne odmiany drzew owocowych – jabłonie, czereśnie, grusze, śliwy i wiśnie.

Teren będzie oświetlony lampami solarnymi, wyposażonymi w czujniki zmierzchu i ruchu, co pozwoli na bardziej ekonomiczne korzystanie z oświetlenia w momencie, kiedy jest ono potrzebne. Dodatkowo na słupach latarni zamontowane zostaną kamery monitoringu.

Zaprojektowane ścieżki będą biegły w śladzie tych już istniejących, a ich nawierzchnia będzie z warstwy mineralnej. Będą dostosowane także dla osób niepełnosprawnych, czyli pozbawione barier architektonicznych, które utrudniałyby poruszanie się. W jak najmniejszym stopniu będą także ingerować w systemy korzeniowe drzew.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera