Katowice. Załęże, dzielnica, gdzie czas się zatrzymał. "Bez człowieka wszystko jest inne". Fotoreportaż Marzeny Bugały

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Katowice. Załęże, dzielnica, gdzie czas się zatrzymał. Fotoreportaż Marzeny Bugały z DZ
Katowice. Załęże, dzielnica, gdzie czas się zatrzymał. Fotoreportaż Marzeny Bugały z DZ Marzena Bugała
Udostępnij:
Przybrudzone i odrapane. Na pierwszy rzut oka, z daleka, odpychają. Dojmujące wrażenie potęgują mroczne zaułki, wszechobecne nierówności i pogórniczy klimat. Ale im bliżej, tym więcej detali zdradzających historię ludzi i miejsca, nadających wartość. Więcej też kolorów. Gdzieniegdzie pomalowane ramy w oknach familoków, a elewację tego na Janasa ktoś wyłożył kafelkami. Już wiecie, gdzie jesteśmy? Tak, tym razem Marzena Bugała, fotoreporterka „Dziennika Zachodniego” zabiera nas do Załęża, jednej z najstarszych dzielnic Katowic.

Tutaj czas jakby się zatrzymał. Dawniej głównymi zakładami przemysłowymi w Załężu były kopalnia Kleofas i huta Baildon. Ten poprzemysłowy charakter dzielnicy widać gołym okiem. Kopalnia i huta zostaną z tą dzielnicą jeszcze długo. Załęże to też część Katowic, która sąsiaduje z Chorzowem i jest bardzo dobrze skomunikowana – za sprawą autostrady A4, Drogowej Trasy Średnicowej, a także linii kolejowej (w Załężu jest dworzec kolejowy) i tramwajowej.

Na zdjęciach Marzeny Załęże ma jednak pewien klimat, jakiego próżno szukać w nowoczesnych i zrewitalizowanych częściach Katowic, albo w południowych dzielnicach, o blokowiskach nie wspominając. Gdyby spróbować porównać tę dzielnicę do innej, to chyba najbliżej jej do Szopienic, również dotkniętych zmianami w gospodarce, przemianami społecznymi i podobnie zastygłych w przeszłości. A ta przeszłość to przecież część historii Śląska, którą nasza fotoreporterka pragnie uchwycić i udokumentować, pokazując prawdę.

Klimatyczne Szopienice w obiektywie Marzeny Bugały, fotoreporterki DZZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Klimatyczne Szopienice przyprószone śniegiem i otulone mgłą....

- Często jest tak, że wydaje się, że miejsca, przez które przejeżdżamy codziennie, znamy dobrze. Przez Załęże przejeżdżam w drodze z Katowic do Chorzowa. Pewnego dnia, kiedy było piękne słońce, pomyślałam, że właściwie ja wcale tak dobrze Załęża nie znam i postanowiłam zrobić sobie spacer po tej dzielnicy – opowiada Marzena Bugała.

Z apartem w dłoni przemierzyła m. in. ulicę Gliwicką, Bocheńskiego, Pukowca, Kolonię Hegenscheidta (dawna osada robotnicza huty Baildon), Kolonię Mościckiego czy osiedle Janasa-Ondraszka. Najbardziej zaintrygowała ją ta część Załęża nieco zapomnianego, zakurzonego, mocno poprzemysłowego, na którym pogórnicza i pohutnicza przeszłość odcisnęły mocne piętno.

- To bardzo widać: familoki, podwórka, bramy, ulice – wszystko w tej części Załęża bliżej Chorzowa trochę przygnębia. Ale to przecież też jest Śląsk, kawałek naszej historii i naszej śląskiej tożsamości – zaznacza Marzena.

Kiedy spacerowała po Załężu, uważnie przyglądała się familokom, fotografowała zabudowania, zaułki, podwórka, bramy, garaże, uliczki i wydeptane przez mieszkańców ścieżki. Zdjęcia zrobiła pod koniec marca 2021 roku, kiedy pogoda była piękne, iście wiosenna. Światło, które Marzena tak lubi, było wprost wymarzone do fotografowania architektury i przestrzeni.

Magiczny Nikiszowiec osnuty mgłą w grudniu 2020. Zobaczcie najbardziej znane osiedle Śląska w obiektywie Marzeny Bugały, fotoreporterki DZZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Magiczny Nikiszowiec osnuty mgłą w grudniu 2020. Zobaczcie n...

- Postanowiłam wykorzystać słoneczne dni, światło, aby sfotografować Załęże. Bez człowieka naprawdę wszystko jest inne, każda przestrzeń jest inna, nabiera innego klimatu i takie zdjęcia wymagają innego spojrzenia - podkreśla nasza redakcyjna koleżanka.

Załęże to piąta dzielnica Katowic, którą postanowiła zatrzymać w kadrze Marzena Bugała. Wcześniej zrobiła fotoreportaże o Nikiszowcu, Tysiącleciu, Szopienicach i Boguciach. Ten swoisty cykl katowicki Marzeny to poniekąd efekt pandemii, która mocno zmieniła sposób fotografowania świata przez fotoreporterów. Od dawna chciała pokazać Katowice inaczej. Pandemia i izolacja społeczna niejako przyspieszyły moment, kiedy postanowiła swoje fotoreporterskie plany zrealizować.

Marzena zrozumiała, że świat zmienił się nieodwracalnie pod każdym względem, kiedy w grudniu 2020 robiła zdjęcia na Paprocanach w Tychach.

Bogucice, katowicka dzielnica kontrastów, w obietywie Marzeny Bugały z DZ

Bogucice pełne kontrastów. Tutaj śląski krajobraz łączy się ...

- Pamiętam, że robiłam zdjęcia na Paprocanach, kiedy było tam zupełnie pusto, a to był weekend. Uświadomiłam sobie, jak bardzo pandemia zmieniła nasz świat. Poczułam pewną grozę i ten klimat chciałam oddać na swoim zdjęciu. Nigdy wcześniej takich zdjęć nie robiłam, fotografowałam miejsca i ludzi w różnych kontekstach, ale to ludzie byli najważniejsi. Pandemia sprawiła, że musiałam spojrzeć na świat inaczej – opowiadała mi Marzena w marcu, kiedy jej zdjęcia wykonane na Paprocanach trafiły na wystawę Tychy Press Photo 2021.

I tak Marzena postanowiła pokazać katowickie dzielnice, miejsca, miejskie przestrzenie, ulice, osiedla opustoszałe w ostatnim roku wskutek pandemii. Jak opowiada, każdą z katowickich dzielnic fotografowała inaczej.

- Nie da się porównać zdjęć blokowiska i dzielnicy familoków. Żeby zrobić dobre zdjęcia w Szopienicach, starszej części Bogucic, albo teraz w Załężu, musiałam tam sporo pochodzić, aby „poczuć” ten specyficzny klimat – mówi Marzena.

W Załężu zrobiła w sumie kilkaset zdjęć. Do swojego fotoreportażu wybrała zaledwie 29. Zobaczcie Załęże, nieco zapomnianą dzielnicę Katowic, w obiektywie Marzeny Bugały, fotoreporterki DZ.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie