MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowicka Zieleń usunie prawie 100 drzew, które mają zagrażać mieszkańcom. Na ich miejsce zostaną posadzone nowe

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Katowicka Agencja Wydawnicza
Katowicka Zieleń planuje wyciąć prawie 100 drzew, które stanowią zagrożenie dla mieszkańców miasta. Decyzja ta wynika z niebezpiecznego stanu zdrowotnego roślin, które mogą się przewrócić i powodować szkody materialne oraz zagrożenie życia. Wśród drzew przeznaczonych do wycinki znajdują się m.in. zamierające, obumarłe, oraz te z wypróchnieniami i poważnymi uszkodzeniami na pniach.

Katowicka Zieleń przystąpi do wycinki prawie 100 drzew, które ze względów bezpieczeństwa zagrażają mieszkańcom. Decyzja o usunięciu roślin została podjęta po dokładnych analizach oraz konsultacjach z ekspertami. Drzewa, które zostaną usunięte, w większości są obumarłe, posiadają wypróchnienia, zaburzoną statykę lub inne poważne uszkodzenia, które mogą prowadzić do ich upadku podczas intensywnych warunków atmosferycznych.

Wycinanie drzew odbywa się po wewnętrznych konsultacjach, kilkukrotnych oględzinach prowadzonych przez niezależnych ekspertów, a czasami dodatkowych opiniach, a wycinka to zawsze ostateczność. Nie można podjąć takiej decyzji bezmyślnie i na podstawie jednego zgłoszenia. Przy decydowaniu zwraca się też uwagę na trwający okres lęgowy. Świadomość całego procesu jest istotna dla zrozumienia, że dbanie o zielone zasoby Katowic to zadanie wymagające dużej wiedzy i doświadczenia – mówi dyrektor ZZM, Mieczysław Wołosz.

Niedawno wydano zgodę na wycinkę 11 drzew rosnących w pasie drogowym, ciągnącym się przez m.in. Chorzowską, Krakowską, Murckowską i Obrońców Westerplatte. Kolejne 33 niebezpieczne drzewa przeznaczone do usunięcia znajdują się przy ul. Owsianej. Przy ul. Beskidzkiej ma z kolei zostać wyciętych 39 drzew. Przy ul. Panewnickiej do wycinki wytypowano 19 drzew.

Na miejsce wyciętych drzew, zostaną zasadzone nowe

Po usunięciu niebezpiecznych drzew, ZZM planuje przeprowadzenie nasadzeń zastępczych, które mają zrekompensować utratę zieleni oraz zapewnić dalsze korzyści ekologiczne i estetyczne dla miasta. Nowe nasadzenia będą obejmować różne gatunki drzew i krzewów, takie jak jabłonie, klony, śliwy, graby czy topole, które zwiększą bioróżnorodność oraz poprawią jakość życia mieszkańców.

Drzewa to jeden z ważniejszych skarbów natury – dają ochłodę, cień, a przede wszystkim pochłaniają dwutlenek węgla, produkując w zamian tlen. - podkreśla dyrektor ZZM.

Prace związane z usuwaniem niebezpiecznych drzew rozpoczną się w najbliższych tygodniach, zgodnie z planem zakładu, który zakłada także regularne nasadzenia nowych roślin.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni