MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki IPN zaprasza do upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

red
Katowicki oddział IPN zaprasza do upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. 14 czerwca, w rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz, obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 8 czerwca 2006 r. Wszystkich pragnących wraz z nami uczcić pamięć ofiar zbrodni niemieckich, zachęcamy do zapalenia zniczy oraz złożenia kwiatów w miejscach pamięci 14 czerwca 2020 r. – w 80. rocznicę pierwszego masowego transportu, który przybył do Auschwitz z Tarnowa.

Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder oraz przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego złożą tego dnia kwiaty i zapalą znicze, o godz. 11.00, przy pomniku poświęconym więźniarkom i więźniom politycznym oraz wszystkich zamordowanym, zmarłym w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych na terenie Europy w latach II wojny światowej, usytuowanym na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.

14 czerwca, o godz. 10.00, w Bielsku-Białej pracownicy Oddziału IPN w Katowicach oraz przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, a także harcerze złożą kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w latach 1940-1945, znajdującym się na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Karpackiej 162.

Na stronie internetowej Oddziału IPN w Katowicach prezentujemy informację na temat miejsc upamiętniających ofiary niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady w województwie śląskim. Wykaz został sporządzony przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach na podstawie Ewidencji Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego, kart ewidencyjnych miejsc pamięci narodowej oraz informacji i fotografii przesłanych przez poszczególne samorządy.

Polecamy ponadto wykład online o pierwszym transporcie więźniów do Auschwitz. Historię pierwszego masowego transportu, który przybył do Auschwitz z Tarnowa 14 czerwca 1940 r., przedstawia Ewelina Małachowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.https://katowice.ipn.gov.pl/dokumenty/ico/caret-u.gifWykład online o pierwszym transporcie więźniów do Auschwitz.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni