Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy siać rzodkiewkę? Po warzywa z gruntu nie na bazar, a do ogródka! Uprawa krok po kroku

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wideo
od 16 lat
Warzywa z własnego ogródka, działki albo balkonu? Brzmi smacznie i… tanio. Okazuje się, że uprawą mogą zająć się nawet amatorzy, nie jest bowiem skomplikowana. Marzec to czas, który warto poświęcić na wysiew m.in. rzodkiewki. Jak się za to zabrać?

Spis treści

Rzodkiewka jest jedną z pierwszych nowalijek. Nie trzeba kupować jej w sklepie lub na straganie, można zasiać samemu.
Rzodkiewka jest jedną z pierwszych nowalijek. Nie trzeba kupować jej w sklepie lub na straganie, można zasiać samemu. Marcin Oliva Soto/Polska Press

Podobnie jak większość warzyw rzodkiewkę można uprawiać w tunelu lub z gruntu, dzięki czemu jej urokami można cieszyć się praktycznie cały rok. Wielu ogrodników poleca ten drugi sposób. Wczesne odmiany sieje się już pod koniec zimy, warto jednak poczekać do marca, to najlepszy moment na wysiew popularnych i smacznych odmian.

Kiedy siać rzodkiewkę do gruntu? Można zacząć jeszcze w marcu

Uprawa rzodkiewki jest łatwa i przyjemna, trzeba jednak pamiętać o dobrym miejscu z dostępem do słońca. Warzywo lubi żyzną glebę, wcześniej przekopaną, o pH 6-7. Nie sieje się go głęboko, dołeczki powinny mieć maksymalnie 5 cm. Trzeba je też regularnie nawadniać, ale nie przelewać, bo to sprzyja powstawaniu chorób. Jak wskazuje Polski Związek Działkowców – Okręg Sudecki, rzodkiewkę trzeba siać gęsto, w rzędach co 15 cm.

Czas wegetacji rzodkiewek jest dość krótki, dlatego mówi się, że to jedna z pierwszych nowalijek, jakie pojawiają się na rynku. Od siewu do zbioru trzeba odczekać minimum 4-5 tygodni, w zależności od odmiany. Nasiona konkretnych gatunków, umieszczone do gruntu w marcu lub na początku kwietnia, odwdzięczą się różowymi bulwami na majówkę. Dosiewać można przez całą wiosnę. Nie zaleca się jednak siewu w okresie letnim, przy zbyt wysokich temperaturach korzenie nie wyrosną obficie.

PZD przypomina też, że optymalna temperatura dla wzrostu rzodkiewek to 15-18 stopni Celsjusza.

Jak mówi przysłowie „Święty Józef groch siać każe”. Jeśli pogoda pozwala, to pod koniec marca, najpóźniej na początku kwietnia, na grządkach wysiewamy groch, bób, cebulę, koper, marchew, pietruszkę, pory, rzodkiewkę, mizunę i szpinak, czytamy w jednej z publikacji.

Niby rzodkiewka, ale może mieć różne walory smakowe. Niektóre mają inny stopień ostrości, kształt, odcień, a także wspomniany wyżej czas wzrostu. Na początku wiosny dobrze jest postawić na odmiany takie, jak Carmen, Krakowianka czy Bona. O podłużnym korzeniu można wyhodować Opolankę.

Co siać, a czego nie siać w sąsiedztwie rzodkiewki?

Każdy działkowiec lub ogrodnik chce, aby jego przestrzeń wyglądała schludnie, posadzone kwiaty bujnie kwitły, a grządki warzyw dawały dorodne plony.

Uprawa kawałka ziemi wcale nie jest trudna, można nie tylko uzyskać niesamowity efekt wizualny, ale także zaopatrzyć najbliższych w świeże niepryskane pomidorki, cebule lub zioła. Warto wiedzieć, co siać obok siebie, by maksymalnie wykorzystać zasoby warzywnika, pisaliśmy na strefaagro.pl.

Obok rzodkiewki można siać m.in. pietruszkę, ogórki, marchew, buraka. Korzystnym połączeniem nie będzie za to pomidor i kalafior.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy siać rzodkiewkę? Po warzywa z gruntu nie na bazar, a do ogródka! Uprawa krok po kroku - Strefa Agro