MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolej Metropolitalna GZM w woj. śląskim poczeka 4 lata na ważny dokument. Chodzi studium wykonalności. Rozstrzygnięto przetarg

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Koleje Śląskie
Koleje Śląskie Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Spółka Databout (wcześniej WYG International) przygotuje wstępne studium wykonalności kolei metropolitalnej. To kolejny etap przygotowań do tej inwestycji: studium ma wskazać m.in. przebieg torów, lokalizację przystanków, rodzaj taboru oraz zespolenie kolei z całym transportem publicznym w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Oferta Databout została wyłoniona w rozstrzygniętym właśnie przetargu przez GZM.

Wstępne Studium Wykonalności ma określić, które z rozwiązań zaproponowanych w koncepcji kolei metropolitalnej są możliwe do realizacji oraz w jakim zakresie. Przypomnijmy, że taką koncepcję na zlecenie GZM przygotowali w ubiegłym roku naukowcy z Politechniki Śląskiej. Kolej metropolitalna to od lat główny cel integracji i reformy transportu publicznego w konurbacji śląsko-dąbrowskiej. Jest także głównym wyzwaniem powołanej w 2018 roku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zobacz i zapamiętaj

Opracowanie studium potrwa ok. 4 lat. Gotowy dokument będzie zawierać dwa rodzaje koncepcji rozwoju. Pierwsza z nich tzw. koncepcja krótkoterminowa zostanie opracowana do 18 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Obejmie m.in. budowę nowych przystanków i zmiany lokalizacji istniejących. Ma odpowiadać na kwestie integracji z transportem zbiorowym i indywidualnym poprzez integrację rozkładów jazdy, uwzględnienie stacji przesiadkowych oraz parkingów dla samochodów. Ma także zawierać odpowiedzi dotyczące zapotrzebowania na tabor oraz lokalizacji i wielkości zapleczy technicznych kolei metropolitalnej.

Koncepcja docelowa zostanie opracowana do 48 miesięcy od podpisania umowy z Wykonawcą. Obejmie ona m.in. prognozę ruchu osób, propozycję oferty przewozowej wraz z koncepcją rozkładu jazdy pociągów oraz analizę zapotrzebowania na tabor. Ma wskazywać także lokalizacje i wielkość obiektów zapleczy technicznych Kolei Metropolitalnej. Wykonawca ma przygotować także plan działań inwestycyjnych wraz z koncepcją układów torowych, zaproponować model integracji z transportem zbiorowym i indywidualnym.  Jego zadaniem będzie również przeanalizowanie różnych modeli własności operatora kolei metropolitalnych – własna spółka GZM, czy też zewnętrzna. Studium ma zawierać rekomendacje dotyczące sposobu pozyskania taboru, odpowiedzieć na kwestie związane z jego serwisowaniem oraz utrzymaniem zaplecza technicznego. Dokument ma też zawierać analizy dotyczące finansowania inwestycji.

Musisz to wiedzieć

Podczas prac nad Studium wykonawca musi także wziąć pod uwagę realizowane i planowane inwestycje kolejowe przez spółkę PKP PLK S.A., a także plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przetarg na Wstępne Studium Wykonalności Kolei Metropolitalnej został ogłoszony przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w drugiej połowie lutego tego roku. Decyzja o wyborze oferty Databout uprawomocni się w przyszły piątek, 19 lutego.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni