Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolumny pojazdów wojskowych pojawią się dzisiaj i jutro na śląskich drogach. Siły zbrojne zaapelowały do kierowców

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w związku z planowanymi ćwiczeniami, apeluje do mieszkańców, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w związku z planowanymi ćwiczeniami, apeluje do mieszkańców, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych arc, GDDKiA Krzysztof Nalewajko, por. Błażej Łukaszewski
Od 29 lutego do 1 marca, drogami województwa śląskiego będą przemieszczały się kolumny pojazdów wojskowych. Ma to związek z ćwiczeniami STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24) i DRAGON-24 (DR-24). Siły zbrojne wystosowały apel zarówno do kierowców, jak i pozostałych mieszkańców województwa.

Kolumny pojazdów wojskowych przejadą drogami województwa śląskiego

Od dzisiaj, 29 lutego, do jutra 1 marca, kolumny pojazdów wojskowych mogą być widoczne na różnych drogach województwa śląskiego, jednak w szczególności mogą pojawić się w powiecie gliwickim oraz w Gliwicach, Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Mysłowicach i Jaworznie. Ma to związek z ćwiczeniem taktycznym DRAGON-24, które jest ćwiczeniem narodowym, wieloszczeblowym, wielodomenowym z udziałem sił międzynarodowych, prowadzonym na terytorium Polski w terminie od 25 lutego do 14 marca 2024 roku.

- Jego głównym celem będzie doskonalenie zdolności do reagowania na zagrożenia militarne i niemilitarne podczas kryzysu oraz otwartego konfliktu zbrojnego. W ćwiczeniu weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy (w tym ok. 5 tys. żołnierzy z państw sojuszniczych) oraz ponad 3,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego - poinformował Śląski Urząd Wojewódzki.

Ćwiczenia wojskowe potrwają do końca maja

W pierwszej połowie roku, NATO przeprowadza serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się na przełomie lutego i marca.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w związku z planowanymi ćwiczeniami, apeluje do mieszkańców, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, jak również danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.

- Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Przybycie i przejazd kolumn będą wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, a także koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami - podało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wojsko przemieszczać się będzie niemal po wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie skoordynowany w taki sposób, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z policją.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera