Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach PROGRAM Trzy dni inspiracji

Kamila Rożnowska
Wśród gości kongresu będzie m.in. Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego
Wśród gości kongresu będzie m.in. Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Piotr Smoliński
Dzisiaj w Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozpoczyna się VI edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

Małych i średnich przedsiębiorstw w Europie jest ok. 22 mln, w Polsce 1,8 mln, podczas gdy dużych firm jest odpowiednio ok. 50 tys. i 4,5 tys. - wylicza Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Dodaje, że to małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie tworzą ok. 70 proc. miejsc pracy, w Polsce - ok. 63 proc. oraz to ich potencjał wytwarza w państwach Starego Kontynentu ok. 65 proc. PKB, a w Polsce - ok. 50 proc.

I właśnie dlatego mali i średni przedsiębiorcy doczekali się szóstej edycji europejskiego kongresu, na którym będą mogli podyskutować o najważniejszych aspektach funkcjonowania ich firm oraz po prostu spotkać się, by nawiązać nowe relacje biznesowe.

Dzisiaj w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczyna się szósta edycja Europejskiego Kongresu MŚP pod hasłem „Trzy dni inspiracji dla innowacji”.

- Polski sektor MŚP jest relatywnie jeszcze mało innowacyjny. Na pewno wykazujemy się jednym z najmniejszych wskaźników jeśli chodzi o internacjonalizację, ponieważ mamy duży rynek własny. Słowenia, która ma 2-milionowy rynek własny, a jej 95 proc. przedsiębiorców jest obecnych na rynkach zagranicznych, podczas gdy ten wskaźnik dla Polski wynosi 7 proc. To trzeba przełamywać w ludziach - wyjaśnia Tadeusz Donocik.

W piątek popołudniu na kongres zarejestrowało się już ok. 5,5 tys. uczestników. Zapisy trwały jeszcze w sobotę i organizatorzy spodziewają się, że w tegorocznym wydarzeniu weźmie udział - podobnie jak przed rokiem - ponad 6 tysięcy osób.

Podczas najbliższych trzech dni kongresu odbędzie się ponad 80 wydarzeń i spotkań w ramach 7 ścieżek tematycznych. Wśród gości, którzy potwierdzili swoją obecność jest m.in. Mateusz Morawiecki, wicepremier oraz minister rozwoju i finansów, Elżbieta Bieńkowska, komisarz unijna ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz MŚP, Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Janusz Steinhoff, przewodniczący rady Krajowej Izby Gospodarczej i RIG w Katowicach, Jan Krzysztof Bielecki, były premier i Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów.

Bieńkowska: W 2017 roku 1,5 mld euro dla start-upów

W Europie, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, brakuje cierpliwości w inwestowaniu w młode firmy, szczególnie działające w oparciu o innowacje i nowe technologie - mówiła w piątkowym wywiadzie w DZ Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i małych i średnich przedsiębiorstw, która dziś będzie gościem VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
„Podstawowy system finansowania przedsiębiorstw w Unii opiera się na bankach, które pieniądze posiadają, ale często boją się ryzyka. To, co chce zrobić Komisja Europejska, to próba budowy modelu instytucji pożyczkowych, które ułatwiłyby dostęp do funduszy dla przedsiębiorców. W przyszłym roku zacznie działać fundusz skrojony pod start-upy, który będzie dysponował 1,5 mld euro” - zapowiedziała Bieńkowska.

Czy Unia Europejska próbuje instytucjonalnie zabrać się za coś, co w Ameryce jest kwestią biznesowego obyczaju i kultury?
„Wręcz przeciwnie - nie chcemy wkładać tego funduszu w żadne ramy instytucjonalne. To mają być zalążki prywatnego systemu finansowania, na razie z zachętą w postaci małego kawałka publicznych pieniędzy” - stwierdziła komisarz UE. „W amerykańskiej Dolinie Krzemowej widziałam niedawno wielu polskich przedsiębiorców. Oni, podobnie zresztą jak wielu innych Europejczyków, wcale nie chcą z tej Europy wyjeżdżać. Ale potrzebują warunków, które dziś dają im tylko Stany Zjednoczone”.

Czy Europa będzie również się wspólnie zbroić, zgodnie z pomysłem emitowania obligacji obronnych?
„Do tej pory na ten cel nie mogły być przeznaczane żadne pieniądze europejskie. Ale trzy lata temu państwa podjęły decyzję o wspólnym programie badawczo-rozwojowym, wartym 90 mln zł, poświęconym obronności. I to był przełom. Teraz trzeba iść o krok dalej i wspierać państwa członkowskie i przemysł w budowaniu konkretnych zdolności, takich, których państwa nie są w stanie sfinansować samodzielnie z powodu dużego ryzyka” - mówi komisarz Bieńkowska. „Prawdą jest, że w ciągu ostatnich dwóch lat na świecie zdarzyło się bardzo wiele, by zmieniło się stanowisko UE w sprawie pilnowania bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Z drugiej strony, jedynym krajem, który zdecydowanie sprzeciwiał się unijnym wydatkom na zbrojenia była Wielka Brytania. Dziś reszta krajów członkowskich widzi, co dzieje się na świecie i zgodnie mówi, że może warto uczynić jakiś krok w stronę wspólnej obronności: np. stworzyć kompatybilne systemy bezpieczeństwa. Finansowanie? Częściowo z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Ale to za mało, stąd pomysł obligacji. Kilka dni temu byłam w Bratysławie na spotkaniu ze wszystkimi ministrami obrony. Ich odzew na moją propozycję w tej sprawie był bardzo pozytywny”.

Trzy dni pełne inspirujących debat. Wybrane sesje VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP)

10 października

Debata inauguracyjna - godz. 11 - 14: Debata inauguracyjna została podzielona na dwie sesje. Podczas pierwszej, której gościem specjalnym będzie komisarz unijna Elżbieta Bieńkowska, a dyskusję będzie moderował Jerzy Buzek, paneliści będą rozmawiać o MŚP w nowym środowisku międzynarodowym: o Transatlantyckim Porozumieniu w dziedzinie Handlu i Inwestycji, o tym czy MŚP mają się czego obawiać po Brexit oraz o przyszłości wolnego handlu - czy obecni liderzy dążą do otwarcia gospodarek krajowych. Podczas drugiej sesji zaproszeni goście będą rozmawiać o Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. Planie Morawieckiego. W dyskusji weźmie udział wicepremier Morawiecki, a debatę będzie moderował Kamil Durczok.

Sesje tematyczne - godz. 14 - 16:

1. W kierunku gwiazd. Jak podmioty z sektora MŚP mogą uczestniczyć w rozwoju sektora kosmicznego w Polsce
2. Czyste powietrze w regionie - polityki i technologie
3. Energetyka prosumencka: przedsiębiorca - prosumentem?
4. Zdrowa relacja między pokoleniami gwarancją sukcesu firmy rodzinnej
5. Nowe formy spędzania wolnego czasu, czyli jak dzisiaj wypoczywamy i podróżujemy
6. Go USA, Go Nevada
7. Polska w G20? Deklaracja Pekińska Młodych Przedsiębiorców
11 października

Sesje tematyczne

1. Zarządzanie 2.0: źródło przewagi konkurencyjnej nowoczesnych polskich MŚP
2. Finansowanie rozwoju MŚP z wykorzystaniem instrumentów instytucji finansowych
3. Sytuacja MŚP w sektorze górniczym
4. Smart City - Miasto Jutra - Morgenstadt. Idea czy ideał?
5. TTIP - dowiedz się więcej!
6. Sharing economy w Polsce, Europie i na świecie
7. V4 Youth Debate
8. Google, Internetowe Rewolucje: umiejętności internetowe zmieniają biznes
9. Genialne pomysły czy proces: „naśladownictwo - modernizacja - innowacja”? Innowatorem trzeba się urodzić czy można się tego nauczyć? Jak zwiększyć poziom innowacji własnych w sektorze MŚP?
10. Rentowna innowacja - jak zwiększyć efektywność procesów w firmie

12 października

Sesje tematyczne

1. Innowacyjne metody prowadzenia inwestycji, czyli jak budować optymalnie. Praktyczne wskazówki dla inwestorów - przykłady, porady, rozwiązania techniczne
2. Boost Your Business with Facebook. Praktyczne wprowadzenie do Facebooka
3. Rozwój MŚP z wykorzystaniem funduszy unijnych
4. Firmy Rodzinne - pomiędzy tradycją a przyszłością
5. Europa - Wschód: Białoruś - wrota do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej
6. Szkolnictwo zawodowe - zawody przyszłości - wiedza, umiejętności i kompetencje
7. Młodzi przejmują stery - sukcesorzy w firmach rodzinnych
8. Okrągły stół: Transport. Logistyka. Spedycja. Szanse i zagrożenia dla regionów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty